Думка: Коли бульбашка лопне або чому я помилявся щодо Ethereum

Читати на RU

Курси криптовалют схожі на американські гірки – спочатку вони довго ростуть, потім різко падають. Але рано чи пізно все досягає граничного мінімуму, коли страждають люди. Це найчастіше відбувається, коли лопається чергова бульбашка, на якій встигли наваритися одні і втратити останнє інші. Популярний крипто-блогер WhalePanda розмірковує на Medium про те, чому не вірить в Ethereum і чому правильним стартапам краще утримуватися від ICO. AIN.UA вибрав найцікавіше.

Зізнаюся, я не помітив, як надувається бульбашка під назвою ефіріум. А ще я помилково припускав, що жодному стартапу ніколи не спаде на думку просити $50 млн інвестицій. Я також помилково припускав, що людьми керує здоровий глузд і що найкращі розробники будуть проти такого роду практик. А виходить, усе з точністю до навпаки.

Єдина сфера застосування ефіріума на сьогодні – ICO і створення токенів.

Що лежить в основі ціни ефіріума?

Жадібність. Жадібність спекулянтів, інвесторів і творців.

Ethereum-1

Чи варто звинувачувати їх у цьому? Спекулянтів та інвесторів, звісно, ні. Творців – ще й як.

Давайте поміркуємо, що визначає вартість? Попит і пропозиція. Досить прямолінійно.

Попит

Токени доступні на ринку, вірно? Але з кожним ICO з’являється дедалі більше токенів, які «залочені». Очевидно, що проєкти ліквідують деякі з них, щоб заплатити за розробку свого проєкту, але при цьому вони бачитимуть зростання ціни на ефіріум. Жадібність бере своє і вони думають (і їх можна зрозуміти): «Напевно, варто перевести в готівку стільки, скільки нам потрібно, а решту тримати в ETH, він начебто тільки дорожчає».

І очевидно, все нові й нові коїни будуть майнитися, але якщо ви подивитеся на кількість ETH, які залучають ці ICO, то це лише крапля в океані.

Пропозиція

У вас є нормальні інвестори (які вже запізнилися на цю гру, як завжди), але те, що вони купують тиск, який породжують ці ICO, явище страшне і божевільне. Візьмемо, наприклад, TenX, який виходить на ICO наприкінці місяця. Його оцінюють у 200 000 ETH – за поточного курсу в $370 за коїн це $74 000 000 на стартап. Але ось що найцікавіше: це тільки 51% токенів. Таким чином оцінка стартапу складе в сумі близько $150 млн (якщо їх розкуплять, що скоріше за все станеться).

Інший приклад Bancor. Один мій друг, який керує трейд-групою, зібрав 1100+ BTC, щоб вкласти їх у Bancor. Перш, ніж стартують продажі, їх потрібно конвертувати в ETH. Це чимало – з такими сумами можна вважати, що ви гідні гравці, але навіть приблизно не великі кити, які беруть участь у цих ICO.

Що буде з ціною далі

Вона може ще трохи зрости, тому що ці ICO виводять з ринку так багато коїнів, що це ще якийсь час може тривати, і всі на це дивитимуться і думатимуть: «А чому б мені не зробити ICO». Буде дуже багато інших.

А потім усе впаде. З гуркотом.

Які ознаки свідчитимуть про швидкий крах?

 • Баги в розумних контрактах.
 • Критичний злам.
 • Великий ICO-стартап провалиться або облажається.
 • Мережа розділиться.
 • Навіть якась дурість на кшталт відсутності гідного ICO протягом двох тижнів, що потягне за собою тиск від майнерів і ICO-проектів, може призвести до великого обвалу.

Зазвичай, коли бульбашка, подібна до цієї, лопається, ми можемо спостерігати обвал цінності на 70-80% (біткоїн обвалився з $1200 до $170 у 2013-14 році). Але ця ситуація досить незвичайна, і я не впевнений, з якою бульбашкою можна це порівняти.

Це не питання «якщо» – це питання «коли». Ринки можуть залишатися ірраціональними довгий час, але…

Що найцікавіше, як на мене, щодо ICO: у Bitcoin переважно були акціонери та інвестори, люди, більшість з яких мали фултайм-роботи і не мали потреби їх продавати. У випадку з ефіріумом є величезна кількість компаній, які змушені платити за рахунками. Звалять вони в паніці, щоб захистити «здорову» кількість грошей чи спробують утриматися на одноколісному велосипеді?

Відповідальність

Усі люблять робити гроші – і не можна звинувачувати трейдерів або інвесторів за спроби отримати вигоду з цього хайпу. Це було б нерозумно. Люди куплять що завгодно, якщо на цьому можна заробити зайвий бакс.

Відповідальність за цю бульбашку лежить на її творцях, Consensys і Ethereum Foundation, але поки вони роблять на ній дедалі більше грошей, відповідальність їх не цікавить. Усе скінчиться тим, що в гру вступлять регулятори.

Члени Ethereum foundation, а також головні розробники використовують свій зоряний статус, щоб активно просувати ці проєкти як радників, які отримують хорошу компенсацію, для людей, які й гадки не мають, що купують. Consensys просуває, оскільки це маркетингове відгалуження Ethereum. Чим більше дурнів купляться, тим краще.

Ось вам приклад. Ви коли-небудь чули про primalbase? Це ICO з токеном для загальних робочих просторів. На біса спільним робочим просторам мати свій токен? Та нема чого, зовсім-зовсім нема чого. Але подивимося на радників:

Ethereum-2

Перше, що мав би сказати радник у цьому випадку: «Не роби цього, це дурість, у цьому немає сенсу». Але у нас тут Містер Ефіріум власною персоною.

Ми всі знаємо, що Віталіка (засновник Ethereum, канадець російського походження – ред.) обожнюють інвестори ефіріума, тож primalbase з таким обличчям без проблем запустить ICO і залучить фінансування. Це тільки один приклад, але якщо ви пробіжитеся по всіх цих ICO, ви знайдете багато знайомих імен і облич.

Немає нічого поганого в тому, щоб бути радником, але не тоді, коли ти просто посилаєш людей на бойню…

Сум у тому, що багато людей втратять на цьому багато грошей, і деякі з них втратять гроші, які вони не можуть дозволити собі втратити. Так завжди буває.

Регулятори (хай будуть вони прокляті) втрутяться, коли бульбашка вже лусне, і що найбільше мене лякає, це зашкодить усім криптосистемам, включно з Bitcoin, а не тільки ефіріуму і його ICO.

Ви скажете – ти просто хейтер ефіріуму. Я вже ознайомлений з усіма інсинуаціями:

 • Я ненавиджу ефіріум, тому що я біткоїн-максималіст. Але насправді ні, мені подобаються й інші проєкти, на кшталт Siacoin, наприклад.
 • Я ненавиджу ефіріум, тому що упустив цей тренд. Я і справді пропустив краудсейл, але все ж таки наторгував достатньо ефіріума і отримав непоганий прибуток.
 • Я ненавиджу ефіріум. тому що не розумію його. Серйозно? А ви розумієте? Єдині розумні контракти, які відбуваються з його застосуванням, це продажі токенів на ICO. Або купівлі токенів на ICO.
 • Я ненавиджу ефіріум, тому що заздрю Віталіку. Ні, хоча те, що він зробив у свої юні роки, вражає. Водночас я думаю, що він значною мірою несе відповідальність за цю бульбашку і припустився багатьох помилок. Ми всі припускаємося помилок, але порятунок ваших друзів від DAO в той час як чужі втрати не компенсуються і не фіксуються, просто показує повну відсутність цілісності. Все або нічого. І коли справа доходить до незмінності в криптографії, правильний вибір – нічого.

Для людей, які побоюються, що ефіріум замінить біткоїн

Ефіріум – це не сховище цінності. Він не обмежений. Так, я в курсі, що вони планують переключитися на PoS (і ніби як уже). Думаєте, вони примудрилися створити перше у світі ПЗ без єдиного бага? Робити таку значну зміну в ринок обсягом $30 млрд (на поточний момент) абсолютно безвідповідально і межує з безумством.

Навіть якщо припустити, що багів немає, що щодо майнерів? Які купили обладнання для майнінгу ефіріума і роками підтримували мережу. «Але вони знали, що ми переходимо на PoS». Звичайно знали, і вирішили просто відмовитися від таких прибуткових коїнів?

Деякі негайно перейдуть на Zcash і Ethereum Classic, але потім з’являться ETHPoS і ETHPoW, і всі ефіріум-токени опиняться на обох чейнах. Навіть самі розробники ефіріума вважають це найімовірнішим сценарієм.

Тарифи ефіріуму нижчі. Іноді, трохи. Якщо ви намагаєтеся відправити щось, коли немає активних розпродажів токенів. В іншому випадку люди іноді витрачають сотні доларів, щоб потрапити на продаж токенів і засмічують мережу.

А ще це не так, коли ти відправляєш щось із бірж, хоча наприклад із Poloniex тариф приблизно $1,9, а у Bitcoin – $0,28. І якщо ти використовуєш ефіріум у розумних контрактах, потрібно ще більше бензину, щоб вистачило на транзакцію з пункту А в пункт Б. Ну знаєте, те, заради чого ефіріум взагалі створювався.

Ефіріум не децентралізований. Біткоїн не настільки децентралізований, наскільки мав би бути. Ми всі це знаємо, але порівняно з іншими коїнами, він просто еталон.

У минулому Віталік називав себе доброзичливим диктатором. Він є єдиною точкою відмови в цьому проєкті, і якщо його якимось чином скомпрометовано, це кінець. Неможливо передбачити, чи станеться це коли-небудь, але оскільки люди сліпо ведуться на все, що він говорить, у нього є влада творити що завгодно.

Сатоші вистачило розуму самоусунутися з проєкту Біткоїна.

Ефіріум не є незмінним. Не буду довго пояснювати: подивіться на DAO (Decentralized Autonomous Organization – децентралізована автономна організація). The DAO схожа на демократичну версію віртуального нерегульованого законодавством хедж-фонду, частку в якому можна отримати шляхом вкладення особистих коштів (у формі ETH) і купівлі на них DAO-токенів, які надають власникові право участі в управлінні інвестованими колективними засобами (Geektimes) та розкол, що веде до Ethereum і Ethereum Classic.

У ефіріума є Enterprise Ethereum Alliance. Але, але, але, але… всі ці великі банки використовують ефіріум. Насправді ні, вони використовують an Ethereum, тобто приватні вилки ефіріума. За цим визначенням 99% усіх альткоїнів використовують біткоїн. Це все одно окремий чейн. Враховуючи, що ми говоримо про приватний блокчейн, це свідчить про те, що більшість альткоїнів більше як біткоїн, ніж an Ethereum, який EEA використовує як ефіріум.

Можете порівняти з 2013-2014, коли кілька компаній почали цікавитися блокчейном замість біткоїна, з тією лише різницею, що ефіріум – частина їхньої маркетингової кампанії із заманювання потенційних інвесторів.

Якщо ви думаєте, що я просто гівнюк, що справедливо, то я насправді випадковий популярний хлопець із Twitter, який був тут ще до ефіріуму. Почитайте, що про ефіріум говорив Влад Замфір, якого я вважаю найрозумнішим з усієї команди Ethereum, і хоча не згоден з ним, але поважаю. Тут і тут.

Висновки

 1. Якщо ви розробник, будьте чесні та реалістичні зі своїми інвесторами. Вам справді потрібно більше $5 млн? Спершу доробите MVP, а потім продавайте токени, якщо вже вам так закортіло зробити ICO.
 2. Існує так багато багатих криптоінвесторів і трейдерів, які хочуть долучитися до вашого проєкту та інвестувати за еквіті. Так, грошей тут менше, ніж на ICO, але принаймні ви не розпродали, і це говорить про те, що вам не начхати на ваш продукт чи сервіс.
 3. Якщо ви трейдер або інвестор, будьте реалістами щодо бульбашок. Я знаю, ви чуєте це по сто разів на день, але: не інвестуйте те, що не можете дозволити собі втратити.
 4. У мене є трохи ефіріуму, це не те щоб довгострокові інвестиції, просто ціна зростає і я планую вкластися в токени, які я швидко перевірю, щойно вони з’являться на ринку.

А ось так виглядає ринок, на якому ми з вами перебуваємо. Усі заробляють багато грошей, хіба не чудово? Що може піти не так?

Ethereum-3

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук