Українська компанія Life House Building зводить сучасні будинки із соломи. Вони екологічні та енергоефективні – на опаленні можна заощадити до 80% коштів. А ще на солом’яні панелі дають 50 років гарантії.
Бізнес прибутковий: нині компанія зводить 16 будинків на рік і продає їх по $650 за квадратний метр. Як працює Life House Building і чому солом’яні будинки – дуже класні, розповідає «Економічна правда». Ось що занотував AIN.Business.
З чого починали
У 2010 айтівець з Дніпра Артем Рижков вирішив продати квартиру і збудувати дім із солом’яних тюків, дерева та глини. Разом із колегою Максимом Андріяновим він думав побудувати на цьому бізнес.
Однак зводити житло із солом’яних тюків довго й важко. Тож чоловіки почали виготовляти панелі із соломи в дерев’яній рамі, з яких можна зібрати будинок.
Два роки тому компанія переїхала до Києва. «Ми починали з $5000, гаража і прес-станка, зібраного «на колінах». Зараз орендуємо приміщення площею 1 200 кв. метрів», – розповідає комерційний директор Сергій Поліщук.
Чому будинки із соломи – класні
- Солом’яні будинки енергоефективніші за бетон, цеглу і газоблок.
Таке житло зберігає тепло взимку і прохолоду влітку. Економія на опаленні та охолодженні дозволяє за 10 років експлуатації повернути половину інвестицій, за 20 років – окупити дім повністю.
З цегли чи газоблоку теж можна звести житло, яке відповідатиме параметрам «пасивного будинку» (це такий, що споживає мінімум енергії), але через дороге обладнання споруда обійдеться щонайменше в 1500 євро за кв м.
- Такий будинок має хорошу тепло- та звукоізоляцію.
У звичайних будинках товщина теплоізоляції становить 10-15 сантиметрів, у солом’яному теплоізоляція – це 40 сантиметрів стіни. Різниця температур на вулиці та всередині сягає 7-8 градусів.
- У солом’яних панелей висока вогнестійкість.
У цьому вони перевершують низку сучасних утеплювачів. Солома погано горить, бо всередині замало повітря. Плюс панель покрита глиняною штукатуркою, тому відбувається самозгасання.
- Це екологічно.
Полімерні матеріали, на відміну від соломи, виділяють у повітря шкідливі речовини.
Єдиний недолік таких будинків – відносна недовговічність порівняно з бетоном і цеглою. А втім, солом’яний дім може служити до сотні років.
«Якщо замовник хвилюється, щоб у будинку не завелися миші, ми можемо на фасад набити спеціальну сітку від гризунів. За десять років компанія звела понад 80 будинків у різних місцях – серед поля, на березі річки. Жоден замовник не повідомляв, що в стінах завелися гризуни», – додає директор.
Як влаштоване виробництво
Із соломи можна звести будинок будь-якої форми висотою до трьох поверхів.
Солом’яні панелі виготовляють під Києвом у приміщенні колишнього овочесховища. Наповнюють їх житньою соломою, яку купують у фермерів із сертифікатом органічного виробництва. «Велику роль відіграє логістика, бо везти солому більш ніж за 100 кілометрів від Києва не вигідно», – каже Поліщук.
Будинок складають з панелей на місці, скручуючи їх спеціальними саморізами. Потім штукатурять стіни глиною з піском та пластичними домішками. Штукатурка контролює вологість усередині будинку та нейтралізує запах соломи.
Компанія дає гарантію на зведений будинок на пʼять років, а на солом’яні панелі – на 50 років. Вони можуть прослужити до ста років, бо захищені від вологи, ультрафіолетових променів, а доступ повітря мінімальний.
Скільки коштує солом’яний будинок
Компанія продає готові будинки та панелі, з яких можна самостійно звести дім. Готовий до косметичного ремонту будинок коштує приблизно $650 за кв. м. У ціну входять:
- чорнова стяжка підлоги;
- глиняна штукатурка стін;
- підведення електрики;
- тепла водяна підлога.
На кінцеву вартість впливає вибір фасаду, вікон і даху.
«Люди думають, що будинок із соломи повинен коштувати дуже дешево. Насправді ж він дорожчий, ніж з газоблоку, і коштує стільки ж, скільки будинок з цегли. Але якщо цегляний зводиться пів року, то солом’яний стометровий збирають за три дні», – розповідає Поліщук.
Щоправда, панелі для будинку площею 100 кв. м виготовляють два тижні. Це ручна праця: у цеху працює до шести людей.
«Навіть якщо сама солома нічого не коштує, її потрібно привезти, упакувати, спресувати. Ці процеси роблять технологію дорожчою», – пояснює Поліщук.
Плани на європейський ринок
Попит на солом’яні будинки зростає, тож команда планує розширюватися: орендувати більше приміщення та працювати на ринок країн Євросоюзу.
Фірма вже звела кілька будинків за кордоном. Перший – у Литві шість років тому, останній – у Словаччині. Зараз ідуть переговори з партнерами в Німеччині, Польщі, Чехії. У ЄС такий екодім коштує понад 200 000 євро.
Також Life House Building збирається придбати обладнання повного циклу для обробки дерева. Поки компанія закуповує підготовлений брус у партнерів.