В грудні можна спостерігати комету Леонарда: як її знайти на небі

847
Читати на RU

В грудні 2021 року жителі північній півкулі зможуть спостерігати нещодавно відкриту комету Леонарда: спочатку в біноклі або телескопи, а згодом — навіть неозброєним оком. Розповідаємо, що це за комета, а також — де і коли її шукати на нічному небі.

Що це за комета

Комету Леонарда або ж C/2021 A1 відкрили, ще коли вона була за орбітою Марса і ледь виднілась у сильні телескопи як тьмяна пляма, у січні 2021 року. Але її траєкторія польоту пролягає крізь внутрішню Сонячну систему, вона пролетить і повз Венеру, і повз Землю у грудні 2021 року. А потім обернеться навколо Сонця у січні 2022 року.

Поведінку комет загалом важко прогнозувати, але за попередніми оцінками, яскравість комети Леонарда буде достатньою в грудні, щоб її було видно в біноклі та навіть неозброєним оком. Якщо розглядати її через телескоп, вона виглядає дуже гарно: із зеленкуватим відблиском та довгим пиловим хвостом. Приміром, оце її фото, яке опублікувало агентство NASA, створене шляхом комбінування 62 зображень, які вдалося отримати через телескоп: один набір фото використовували для зображення самої комети, інший — для зображення зірок, на тлі яких вона летить.

Зображення: NASA

Щоб дістатися Сонячної системи, ця комета подолала довгий шлях: десь 35 000 років тому вона була в афелії — найдальшій точці своєї еліптичної орбіти, що знаходиться на відстані 3500 астрономічних одиниць від Сонця (астрономічна одиниця — це середня відстань від Землі до Сонця, біля 149 млн км).

Де її шукати на небі

В грудні комету можна буде спостерігати у північній півкулі, для цього потрібно буде знайти кілька яскравих зірок та сузір’їв. Комета рухається доволі швидко, тож і її видиме положення стосовно зірок змінюватиметься впродовж місяця.

Приміром, щоб спостерігати за кометою на початку грудня, за 90 хвилин до сходу сонця, потрібно буде знайти яскраву зірку Арктур з сузір’я Волопас. Це — орієнтир, де шукати комету, на 6 грудня 2021 року:

Зображення earthsky.org

Щоб швидко орієнтуватись у сузір’ях, зірках та планетах на небі, можна використовувати мобільні додатки: направляєте камеру смартфона на небо, і додаток підпише усі небесні об’єкти. Так працюють сервіси Heavens Above, The Night Sky, Stellarium тощо.

Трошки згодом, в середині грудня комету можна буде спостерігати після заходу сонця. Ось зображення її позиції на дати 14-16 грудня 2021 року, щоб шукати комету, можна буде орієнтуватись на яскраві планети Венеру й Сатурн:

Зображення earthsky.org

Більш детальні карти проходження комети по нічному небу по датах можна дивитись на сайті EarthSky.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук