З 1 січня набрав чинності податковий закон 5600, що запроваджує нову систему оподаткування для сільгоспвиробників. AIN.Business коротко розповідає, що змінилося.
- З’явилося поняття «мінімальне податкове зобов’язання» (МПЗ). Це сума податків — близько 5% від вартості землі на рік, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету. Якщо сума всіх податків, які сплачує сільгоспвиробник (це податок на землю, на прибуток та єдиний податок), виходить меншою за МПЗ, доведеться доплатити різницю.
МПЗ розраховують за формулою: нормативна грошова оцінка помножити на коефіцієнт 0,05, помножити на кількість місяців володіння землею, поділити на 12. Це мінімальна сума податків, яку землевласник повинен заплатити за рік з 1 гектара.
- Якщо земля в оренді, то МПЗ сплачує орендар. Власник відповідає тільки за земельний податок. Якщо ж власник обробляє землю (або ділянка, наприклад, простоює), він сам повинен платити МПЗ.
- МПЗ не визначають для городів, земельних ділянок дачно-будівельних та садівничих кооперативів, а також для сільгоспземель у межах населених пунктів.
Крім того, є зміни в податку на продаж городини. Тепер слід сплачувати податок на доходи фізосіб (18% ПДФО), якщо дохід від продажу продуктів перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2022 році — це 78 000 грн.