Як українцям отримати прихисток в інших країнах: поради юриста

У даній статті керівний партнер Trustme Law Firm Сергій Барбашин та юрист компанії Роман Ткань розбираються у процедурі отримання захисту у країнах ЄС.

Сергій Барбашин, фото надане автором

З 24 лютого 2022 року питання отримання захисту в інших країнах стало актуальним для українців у зв’язку з початком війни Російської Федерації проти України. За даними ООН, Україну вже залишили майже 2 млн людей. За таких обставин громадяни України, переважно жінки та діти, мають можливість отримати захист у сусідніх країнах за спрощеною процедурою до закінчення бойових дій.

Тимчасовий захист та статус біженця — різні статуси

З правової точки зору, біженці — це люди, які в силу надзвичайних обставин змушені покинути постійне місце свого проживання. Ці обставини можуть бути різними: війна, природна або техногенна катастрофа, політичні репресії, голод та інші.

До міжнародних актів, що регулюють права біженців та гарантують захист належать Женевська конвенція про статус біженців 1951 року та Нью-Йоркський протокол 1967 року, що стосується статусу біженців.

Процедура подання та розгляд клопотання від особи, що шукає притулок, значно відрізняється в різних країнах, у тому числі всередині Європейського Союзу.

Статус біженця можна отримати лише в тій безпечній країні, кордон якої особа перетнула вперше. Потрібно довести обставини, за яких громадянин не може почуватися безпечно у своїй країні. Розгляд заяви може займати від двох місяців, та може продовжуватися через необхідність подання додаткових документів, які підтверджують обставини.

Під час розгляду заяви, як правило, заявник не може покидати країну, необхідно заявитися на отримання статусу біженця в обмежений час, та у деяких випадках може тимчасово вилучатися паспорт. За результатами розгляду заяви виноситься рішення про надання чи ненадання статусу біженця.

Тимчасовий захист регулюється іншими нормами. Так у 2001 році Рада ЄС ухвалила Директиву про тимчасовий захист (ДТЗ). Директиву розробили для ситуацій масового потоку біженців на територію ЄС. Ідея цього механізму — не допустити перевантаження систем надання притулку, які не здатні швидко обробити велику кількість заявок. А також максимально спростити процес, щоб заявники мали можливість перебувати на території ЄС, мали можливість користуватися медициною, навчатися та отримати необхідні документи (податкові та соціальні номери тощо).

На відміну від біженства, усі громадяни та резиденти України можуть отримати тимчасовий захист на рівних умовах після перетину кордону. Надання тимчасового захисту максимально спрощене, не потребує надання особливого пакету документів та не обмежує особу у пересуванні.

Гарантії тимчасового захисту у ЄС

ЄС ввів в дію механізм 4 березня 2022 року для людей, які рятуються на територіях країн-членів союзу від війни, розв’язаної Росією проти України.

 • Відповідно до рішення Ради ЄС про застосування Директиви, захист поширюється на три категорії осіб:
  1. громадян України;
  2. громадян третіх країн або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах;
  3. членів сімей вищезазначених категорій осіб.
 • Строк надання захисту — один рік. Він може бути продовжений автоматично на шість місяців, але максимум на один рік загалом. Після цього Рада ЄС може продовжити захист ще на рік лише до трьох років. (п.1, п. 2 ст. 4 Директиви).
 • Громадяни та резиденти України мають право на житло (п. 1 ст. 13 Директиви), працювати, проходити курси підвищення кваліфікації, освоїти нову професію, здійснювати підприємницьку діяльність (ст. 12 Директиви), отримувати медичну допомогу (п. 2, п. 4 ст. 13 Директиви), освіту для дітей (п. 1 ст. 14 Директиви). Діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна (ст. 16 Директиви).
  • Наприклад, у Польщі, з моменту набуття чинності тимчасового захисту громадяни України можуть працювати. Для пошуку роботи українці можуть звернутися до центрів зайнятості, відділу ринку праці або скористатися самостійним пошуком вакансій. Щоб влаштувати дитину в школу, необхідно заповнити заявку на цьому сайті, а також зв’язатись зі школою особисто або телефоном. За цим посиланням є детальна інструкція українською про те, як влаштувати дитину в школу і які є особливості. Вся інформація про медичну допомогу переміщеним особам з України міститься за посиланням.
 • Переміщеним особам гарантується право на об’єднання родини, якщо члени сім’ї чи близькі родичі опинилися у різних країнах Європи (п. 2 ст. 15 Директиви).
 • Держави-члени можуть прийняти або зберегти більш сприятливі умови для осіб, на яких поширюється тимчасовий захист (п. 15 рішення).
 • Особам, які користуються тимчасовим захистом, надається можливість подати заяву про надання притулку в будь-який час (п. 1 ст. 17 Директиви).

Як діяти у разі залишення України?

Перетин кордону

Кордон з країнами ЄС можна перетнути з будь-яким документом, який посвідчує особу. Діти віком до 16 років, які їдуть з батьками, мають показати свідоцтво про народження. Крім того, діти мають право перетнути кордон з одним із батьків (без офіційного дозволу іншого з батьків). Якщо дитина їде зі знайомими чи родичами, то потрібен дозвіл на виїзд, завірений у нотаріуса.

Місце перебування

Слід звернутися до одного з пунктів прийому громадян. У цих пунктах можна отримати харчування, можливість відпочинку та необхідну інформацію. Також можна звернутися до волонтерів з проханням надання житла чи медичної допомоги.

Переміщені особи можуть самостійно знайти житло в інтернеті, у т.ч. сервіси Booking.com, Airbnb тощо. Звертаємо увагу, що при оренді через агенції або напряму у власників, можуть висуватися додаткові вимоги. Наприклад, наявність місцевого ID-номеру, строк оренди від 6-12 місяців з гарантійними платежами, місцевий гарант тощо. Рекомендуємо при підписанні угод ретельно читати договір чи залучати місцевих юристів. Європейська асоціація молодих адвокатів (EYBA) підготувала перелік юристів, що можуть безоплатно консультувати чи допомагати громадянам України. Перелік можна знайти за посиланням.

Отримання тимчасового захисту

У разі перетину кордону по біометричному паспорту, то легальний термін перебування на території ЄС становить 90 днів протягом 180 днів. Якщо потрібно перебувати довше, то слід звернутися до національного органу держави перебування.

Національні органи держави, де перебуває переміщена особа, повинні повідомити про право на тимчасовий захист. Далі потрібно подати запит на отримання дозволу на проживання для тимчасового захисту і слідувати їхнім вказівкам у рамках національного процесу. Цей процес включає реєстрацію даних і підтвердження того, що на особу поширюється тимчасовий захист і що жодне з положень про виключення не застосовується у її ситуації.

У більшості країни Європи, після визначення адреси, де переміщена особа планує жити, потрібно зареєструвати місце проживання чи перебування шляхом звернення до відповідного органу. У Німеччині заяви приймає відділ реєстрації іноземних громадян за місцем проживання або перебування. Дозволено спочатку подати заяву на отримання дозволу на перебування в неофіційній письмовій формі, вказавши свої особисті дані, причину вашого перебування, та дату вашого першого в’їзду до ЄС.

У Польщі національним органом є регіональна адміністрація. До неї потрібно звернутися, щоб зареєструвати місце перебування та отримати номер PESEL. Це персональний номер соціального страхування. Він надає право на соціальну підтримку та право користуватися публічними послугами у країні (житло, освіта, медичні послуги, соціальне забезпечення, фінансова підтримка). У Португалії заяви приймає SEF (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras).

Під час візитів до національних органів, з собою потрібно мати український або закордонний паспорт.

Типові запитання

Кому дозволено перетинати кордон України під час воєнного стану?

 • Жінкам та дітям, чоловікам від 60 років.
 • Особам, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, або висновок військово-лікарської комісії про непридатність.
 • Чоловікам на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, або на утриманні яких є дитина з інвалідністю. А також чоловікам, хто є усиновителем, опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Як перетнути кордон з тваринами?

Наявність ветеринарно-санітарного паспорта для перевезення тварини є не обов’язковим, але бажано мати. Особливі правила перетину кордону з тваринами можуть встановлюватися ветеринарними чи прикордонними службами інших країн.

Кому відмовляють у наданні тимчасового захисту?

Особам, щодо яких є серйозні підстави вважати, що вони вчинили злочин проти миру, військовий злочин або злочин проти людства, серйозний неполітичний злочин за межами ЄС (п. 1 ст. 28 Директиви).

Чи варто подавати заяву на отримання статусу біженця в ЄС?

Ні. Після перетину кордону з країною ЄС, особа може отримати тимчасовий захист на один рік з правом пролонгації. Тимчасовий захист передбачає необхідний обсяг прав для перебування у країні. У багатьох країнах тимчасовий захист по правам прирівнюється до прав, що витікають з посвідки на тимчасове проживання. Отримання тимчасового захисту не позбавляє особу звернутися за отриманням статусу біженця, це залишається на розсуд переміщеної особи.

Чи потрібно відразу заявляти до національного органу про тимчасовий захист у разі перетину кордону з біометричним паспортом?

Можна не заявляти відразу, а перебувати у країні як турист, проте права на працевлаштування, освіту, безкоштовну медицину не надаватимуться.

Висновок

Українці, які рятуються від розпочатої Росією війни, вважаються переміщеними особами, що мають право на тимчасовий захист. Тимчасовий захист і статус біженця — це різні юридичні процедури.
За загальним правилом тимчасовий захист діє один рік з правом продовження та надає такі права як доступ до роботи, освіти, соціального забезпечення, медичного обслуговування тощо. Конкретні права будуть визначатися внутрішнім законодавством кожної країни ЄС. Для отримання відповідних прав слід звернутися до місцевих органів влади, що займаються питаннями тимчасового захисту.

Автори: Сергій Барбашин, керівний партнер Trustme Law Firm та Роман Ткань, юрист компанії

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук