Європейська Бізнес Асоціація закликає уряд скасувати перелік товарів критичного імпорту та зняти обмеження щодо валютних розрахунків.
На думку EBA, нормативно-правове регулювання у період військового стану в Україні обмежує економічну активність бізнесу. «Чимало логістичних ланцюгів всередині країни розірвані, і без імпорту продукції (окремих інгредієнтів, послуг тощо) продовжувати бізнес важко, а часом — і неможливо», — пояснюють в асоціації.
Скасування критичного імпорту дозволить підприємствам із зовнішньоекономічними операціями отримувати сировину й комплектуючі та відповідно уникнути зупинки виробництва.
Якщо перелік скасувати не вдасться, EBA закликає зняти обмеження щодо підстав для імпорту. Зараз документ дозволяє ввозити товар та розраховуватися за нього у валюті лише на підставі опису, а не коду товару/товарної групи.
Через це деякі компанії зіткнулися з проблемою, що банки не дозволяють розрахуватися за товар у валюті попри наявність його УКТЗЕД коду в переліку критичного імпорту. Річ у тім, що опис УКТЗЕД коду в постанові не повною мірою відповідає опису товару.
- Перелік товарів критичного імпорту (згідно із законами «Про правовий режим воєнного стану» та «Про валюту і валютні операції») Кабмін запровадив 24 лютого 2022 року постановою №153.
- Список постійно оновлюють. Сьогодні туди входять харчі, ліки, товари для промисловості й будівництва тощо. Внесення товару до переліку критичного імпорту дає можливість розраховуватися за його імпорт у валюті.