На час воєнного стану в Україні діють зміни в податковій системі, передбачені законом № 2120–IX. Одне з ключових нововведень — ФОПи та юрособи з річним доходом до 10 млрд грн можуть перейти в третю групу платників єдиного податку і сплачувати 2% від обороту.

Державна податкова служба опублікувала детальні роз’яснення для бізнесу про перехід на спрощену систему оподаткування. AIN.Business обрав 10 важливих запитань-відповідей.

Які терміни й процедура переходу (заява, кабінет, паперова форма, тощо)?

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Мінфіну № 308. Для переходу підприємство повинне подати відповідну паперову заяву до органу контролю або електронну через Електронний кабінет платника податків.

Якщо немає можливості подати паперову заяву за місцем податкового обліку, підійде будь-який найближчий орган контролю.

Для новостворених підприємств термін для подання заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Тоді вони вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи від дня держреєстрації.

Для чинних бізнесів діють такі дедлайни:

  • вони вважаються платниками з 1 квітня 2022 року — якщо заяву подали до 1 квітня;
  • або з наступного робочого дня після подання заяви — якщо заяву подали після 1 квітня.

Заяву перевірятимуть на відповідність видів господарської діяльності та повноту заповнення (ставки, дати обрання тощо).

Чи потрібно платникам 3 групи подавати заяву для переходу на ставку 2%?

Платники третьої групи зі ставкою 3% та 5% повинні подати заяву про зміну ставки. При цьому, у заяві вони:

  • не заповнюють розділ 5.1 «Обрання або перехід на спрощену систему оподаткування»;
  • зазначають у розділі 5.2 «Зміна ставки та групи» в полі «зі ставки» чинну ставку 3% або 5%, а в полі «на ставку» — 2%.

Як звітувати за єдиний податок зі ставкою 2% (терміни та форми)?

Звітним періодом є календарний місяць. Наразі податкова розробляє нову форму податкової декларації для третьої групи на період воєнного стану.

Як будуть розраховувати ліміт доходу для ФОП 3 групи після скасування воєнного стану? 

Коли воєнний стан скасують, платники втратять право на особливий режим оподаткування з першого дня наступного місяця. Вони автоматично (без подання заяви) повертаються до системи і ставки, на якій працювали до війни.

Також поновиться ліміт на річний дохід. Він не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної зарплати (у 2022 році це 7 585 500 грн).

Обсяг доходу за календарний рік (до 10 млрд грн) рахувати з 1 січня 2022 року чи з дати переходу?

Оскільки календарним роком є проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, підприємства повинні брати до уваги перший квартал і рахувати обсяг доходу з початку року.

Чи звільняється від ПДВ імпорт товарів при переході на єдиний податок зі ставкою 2%?

Так, платники третьої групи єдиного податку не сплачують ПДВ при ввезенні товарів на територію України. Мито також скасували.

Якщо підприємство перебуває на окупованій території (не працює ДПС і пошта, поганий зв’язок), як перейти та що робити зі збитками?

Намагайтеся подати заяву через Електронний кабінет. Вартість втраченого товару та понесених збитків на окупованій території слід рахувати як витрати. Принаймні це дозволить не платити за них податок на прибуток. 

Чи можливий перехід при наявності податкового боргу? Наприклад, не сплатили ПДВ за лютий.

Наявність податкового боргу не є підставою для відмови. До того ж на час воєнного стану платники звільнені від відповідальності за несвоєчасну сплату податків і подання звітності. Утім, виконати всі податкові обов’язки треба буде впродовж трьох місяців після скасування воєнного стану.

Чи залишаються звичні ставки для 3 групи?

Бізнес може працювати за звичайною схемою (3% з ПДВ або 5%) і не переходити на пільгову ставку. Якщо підприємство вже перейшло на 2%, воно може обрати іншу ставку протягом року. Треба тільки подати відповідну заяву до податкової. 

Сплата єдиного податку за ставкою 2% буде враховуватися в розрахунок МПЗ?

Так, у загальне мінімальне податкове зобов’язання входять усі сплачені протягом звітного року податки, збори, платежі та витрати на оренду землі. Серед них — і єдиний податок. 

Якщо загальна сума сплачених податків включно з єдиним буде меншою за МПЗ, доведеться доплатити.

Більше запитань-відповідей є на сайті податкової.