«Я в бізнесі більше 25 років. І чудово розумію, що будь-яка зупинка бізнес-процесів подібна до смерті». Такими словами розпочинає свій допис у фейсбуці Юлія Орлова, CEO видавництва Vivat.
Повномасштабна війна стала справжнім випробуванням для компанії, чиї офіси, склади та виробничі потужності розташовані в Харкові. Та попри труднощі Vivat продовжує роботу, аби в майбутньому «зробити максимально велику кількість якісних книг про цю війну».
Юлія розповіла AIN.Business, як команда видавництва намагається зберегти бізнес.
Про роботу книгарень
З магазинами ситуація в нас така:
- Книгарня у Львові працює повноцінно. Ми платимо комунальні платежі й оренду, щоб був грошовий обіг. Там на 60-70% збільшилися продажі. Водночас ми розуміємо, що на одному львівському магазині велике видавництво не протримається.
- Маємо два магазини в Харкові, які не працюють, бо місто під постійними обстрілами. За них не платимо ні оренди, ні комуналки.
Також є інтернет-магазин, але замовлення на сайті Vivat поки не приймає. Людям, чиї замовлення не встигли виконати до війни, ми навіть повернули кошти. Якщо нам таки вдасться евакуювати частину складу на захід, спробуємо відновити роботу онлайн.
Видавничий процес
Три найбільші друкарні «Фактор-Друк», «Юнісофт» та «Глобус» у Харкові призупинили діяльність. Це підрядники, які друкують нам книжки. Вони вціліли, є невелике потрапляння в «Юнісофт», але верстати, на щастя, не пошкоджені.
Рукописи ми поки не беремо, бо не вистачає людського ресурсу їх опрацьовувати. Хоча нам уже пишуть з пропозиціями взяти книги на розгляд, і це тішить. Наразі видавництво редагує і верстає близько 50 книг, які вже були запущені в роботу.
Частково доступ до складів у Харкові в нас є. Та не всі працівники складу можуть вийти на роботу, адже щохвилини є ризик обстрілу. У березні вдалося відвантажити дві-три фури та евакуювати частину книг. Однак 95% запасів лишилося на складі.
Шукаємо машини, які днями їдуть у Харків з гуманітаркою і допоможуть нам вивезти хоч якусь кількість книг на захід України. Там видавництво вже організувало невеликий склад. Ми готові оплачувати паливо.
Про безпеку команди
Понад 90% нашого колективу евакуювалося з Харкова. Декому немає, куди повертатися, адже росіяни знищили домівку. Декілька працівників ухвалили важке рішення залишитися в Харкові під постійними обстрілами. Одна колега місяць жила в метро, днями їй таки вдалося виїхати.
Зараз ми налагоджуємо дистанційну роботу та забезпечуємо доступ до серверів і техніки тим, кому це можливо зробити. Чимало людей не встигло прихопити з собою техніку, у когось був просто стаціонарний комп’ютер на роботі.
Працювати непросто. Виробництво книжок потребує відповідного морально-психологічного стану. Їх хочеться виготовляти з любов’ю, а не з таким жахом, який ми відчуваємо, озираючись довкола. Нині команда робить те, чого ніколи не робила. Це не приємний, але цікавий досвід для кожного з нас.
Які книги купують українці
У нас майже весь асортимент — українськомовна література: це світові бестселери, перекладені українською, а також книги українських авторів. Десь 70% наших продажів у Львові — це дитяча й підліткова література, яку купують евакуйовані мами з дітьми.
Про ціни на книги
Фінансові результати роботи Vivat за березень — це великий мінус, напевно, на 90%. Ми повинні зберегти команду, забезпечити зарплату всім від директорів до кур’єрів. Тим, хто працює, ми намагаємося платити більше, у кого немає змоги — виплачуємо фінансову підтримку.
Підвищується курс долара, зростає ціна на папір. Та ми тримаємо довоєнний прайс: не хочемо заробляти на війні, та й книжки задорого ніхто купувати не буде. Важко порахувати, наскільки подорожчала собівартість друку. Зазвичай, ми здаємо в друк 50-90 книг щомісяця. Зараз — тільки дві. Звісно, вони вийшли дорожчими, бо їх виготовляла маленька друкарня на заході.
Як і кожен бізнес, ми намагаємося повністю не зупинятися, тримати грошовий обіг і отримувати дебіторські платежі.
Книжковий фронт
З першого дня повномасштабної війни ми почали надсилати нашим авторам та партнерам-агенціям листи з проханням культурного бану росії та підтримки України. Нас почули. Хтось розірвав контракти з країною-окупантом, хтось переказував кошти ЗСУ, а хтось висвітлював у соцмережах події в Україні.
Однією з перших нас підтримала Мей Маск. Вона записала відео і, щодня спілкуючись з командою видавництва, розповідала в соцмережах, як допомогти Україні. Також нам вдалося дати кілька великих інтерв’ю про Vivat для міжнародних медіа.
Оскільки друк дещо паралізований, ми робимо багато електронних книжок. Днями зробили вільний доступ до книги Бориса Райтшустера «Путінократія». Автор дав нам можливість безкоштовно її розповсюджувати в електронному вигляді до кінця року.
Крім того, займаємося культурною експансією, продаючи права на українські книги за кордон. У нас є нова дитяча книжка «Мої вимушені канікули» про евакуацію дітей під час війни. Вона зараз відмальовується, швидко зробимо верстку і будемо намагатися видати її як в електронному, так і паперовому варіанті. Права на неї також хочемо продати за кордон, аби люди у світі знали, що відбувається в Україні.