Хто і як реагує на українську гривню за межами нашої країни? Як краще організувати обмін гривні та як іноземні банки намагаються полегшити життя українців за кордоном зʼясовувало видання «Економічна правда». AIN.Business зафіксував найголовніше.

Понад 6,5 мільйонів українців стали внутрішніми переселенцями, ще 4,6 мільйони – виїхали за кордон. Це дані агентства ООН з питань міграції станом 11 квітня. Щодня цифри продовжують зростати.

Мало хто з вимушених переселенців в умовах воєнного часу міг планувати як краще обміняти гривню на долари, євро чи іншу добре конвертовану валюту. До того ж, багато українців знімали з карток гривню, боячись, що українська банківська система не витримає тиску під час війни. Валютне регулювання Нацбанку з практично забороною купівлі валюти теж не спрощувало ситуацію для українців, що були змушені виїхати за межі країни.

Особливості обміну гривні за кордоном 

Гривня – слабо конвертована валюта. Це потрібно пам’ятати, їдучи  чи перебуваючи за кордон. Ви не побачите в обмінниках купівлі-продажу гривні за адекватним курсом. Під «адекватним» слід розуміти український курс. За кордоном, він відрізнятиметься в середньому вдвічі від українських цифр.

Беручи до уваги гостру необхідність в місцевій валюті, локальні обмінники використовують своє монопольне становище і штучно завищують курс. Щоб не стати жертвою недобросовісного обміну, краще обміняти гривні у банках, що уклали договори з українським фінансовим регулятором (Нацбанк, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг – прим. AIN.Business). Це, зокрема:

  • у Польщі – 100 відділень банку PKO Bank Polski;
  • в Угорщині та Молдові  – банк OTP;
  • у Румунії – Banca Comercială;
  • в Австрії (також за межами країни) – банки Raiffeisen та Erste.

Групи українських спільнот та, загалом, діаспори також рясніють запитами щодо обміну гривні. Курс тут не особливо відрізняються від курсу в обмінниках.

Як банки вирішують «українське питання» з гривнею?

Стрімке збільшення української готівкової маси в країнах ЄС стало несподіванкою для всіх, без винятку, країн Єврозони. Національний банк України разом зі своїми іноземними партнерами вирішують це питання по-різному. 

«Національний банк одразу повідомлятиме про досягнуті домовленості, водночас це може потребувати певного часу», – повідомляє Нацбанк.

Так, наприклад, уже понад місяць тому НБУ дозволив комерційним банкам купувати за кордоном готівкову гривню на суму до 1 млн євро (в еквіваленті) на день. Алгоритм такий: український банк переказує безготівкову валюту іноземному банку, а той надсилає до України готівкову гривню.

Це дозволяє українським банкам формувати попит на готівкову гривню за кордоном. Одночасно, це має допомогти встановити помірний курс гривні за кордоном. 

Проблемою залишається те, що небагато українських банків мають валюту, яку можуть переказати за кордон. Потреби в готівці в межах країни також зменшились, оскільки в умовах воєнного стану багато покупок, зокрема на потреби військових, здійснюється в іноземній валюті. 

Європейський центральний банк (ЄЦБ) хоче допомогти українським фінустановам таким чином: надати гарантію українському Нацбанку здійснювати з ним обмін гривні на долари та євро. Однак, ця схема може працювати лише після того, як Європейський Союз погодить фінансові гарантії ЄЦБ.

Як українські аеропорти впливають на дефіцит гривні?

Літаки – основний інструмент перевезення готівки. Завдяки авіаперевезенням в Україну потрапляв іноземний кеш. Сьогодні у зв’язку з війною та знищенням російськими військовими українських аеропортів рейси – неможливі. 

Цивільні авіарейси не здійснюються і це виразно відобразилось на валютному готівковому ринку України. Зокрема, змінилась фінансова логістика, налагоджена роками. Відповідно, процес адаптації до нових шляхів поставок гривні та валюти з країн ЄС призвів до подорожчання методів доставок. Окрім того, у зв’язку з військовими діями, шлях гривні з країн ЄС до України тепер триває довше. У підсумку, це впливає на курс гривні за кордоном та ускладнює обмінні процеси Нацбанку з міжнародними партнерами.

Що рекомендує Нацбанк?

Якщо коротко, то Нацбанк радить не вивозити готівкову гривню з України.

«Ми наполегливо рекомендуємо українцям, які ще не перетнули кордон, поповнити свій банківський рахунок в Україні, щоб безпечно використовувати за кордоном свою платіжну картку для безготівкових операцій та зняття в банкоматах готівкової валюти країн перебування», – повідомляє головний банк країни.

У країнах ЄС не обов’язково відкривати банківський рахунок в іноземній валюті. Розраховуватися в магазинах і навіть знімати в банкоматах локальну валюту можна з гривневої картки за курсом місцевого банку, який іноді може бути навіть нижчим за курс НБУ.


Нагадаємо, раніше ми писали про заборону НБУ ставити ціни в іноземній валюті та про покарання для українського бізнесу від Бюро економічної безпеки (БЕБ) за високі ціни.