На час воєнного стану з’явилася нова опція для роботодавців, що не можуть надалі забезпечувати працівника роботою, та для працівників, що внаслідок бойових дій не можуть працювати. Це процедура призупинення трудового договору.

AIN.Business з’ясував особливості нового кадрового механізму, хто може виступати його ініціатором та чим призупинення трудового договору відрізняється від припинення (розірвання) трудових відносин.

Призупинення трудового договору – це не звільнення

Призупинити трудовий договір може як роботодавець, так і працівник. У ст.13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон – прим. AIN.Business) зазначено:

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. 

Дія трудового договору може бути призупинена тільки на час воєнного стану, адже головна умова для призупинення трудового договору — це  повна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника — її виконувати.

Сторони повідомляють один одного про призупинення трудових відносин у будь-який доступний спосіб. Це зафіксовано у ч.2 ст.13 зазначеного Закону. Щоб уникнути непорозумінь, краще оформити зміни письмово або в електронній формі. 

Ініціатор – роботодавець

Потрібно підготувати наказ, де підставою слугуватиме ст.13 Закону. Текст має звучати так:

«Керуючись статтею 13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.02.2022 №2136-ІХ,

НАКАЗУЮ:

  1. Призупинити дію трудових договорів з дд.мм.рр до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану з працівником/працівниками ТОВ “Україна переможе”. Список працівників – у додатку.
  2. Вказати відповідальну особу, її/його посаду і далі по тексту.

Наприклад: Петру Іваненку, директору відділу кадрів, забезпечити табельний облік робочого часу, невідпрацьованого працівником/працівниками у зв’язку з призупиненням дії трудових договорів».

Далі керівник підписує документ. Його реєструють і зберігають. Цей вид наказів належить до наказів тривалого зберігання, тобто його потрібно зберігати понад 10 років. 

Наступний етап – ознайомлення працівника з текстом наказу. Якщо фізично немає такої можливості, це можна врегулювати електронним шляхом. Підійде електронна пошта чи будь-який месенджер.

Ініціатор – працівник

Працівник пише заяву з проханням призупинення дії трудового договору. Роботодавець її фіксує. Якщо працівник фізично не може особисто подати заяву, він надсилає її електронним шляхом. Роботодавець не може відмовити працівнику у призупиненні трудового договору на час воєнного стану. Далі роботодавець оформлює наказ, як зазначено вище.

Що робити, якщо одна зі сторін не погоджується призупинити трудовий договір?

Закон не визначає, що трудовий договір може бути призупинений за згодою роботодавця або ж за згодою сторін. Це екстремальне рішення на час воєнного стану. Ні працівник, ні роботодавець не можуть відмовити другій стороні у призупинення дії трудового договору. Потрібно лише коректно (див. вище) поінформувати другого учасника трудових відносин.

Що із зарплатою та ЄСВ?

Роботодавець не виплачує зарплату працівнику протягом призупинення дії трудового договору. Однак, бухгалтер має фіксувати суму зарплати, що працівник не отримав під час призупинення трудових відносин.

Суму ЄСВ, яку мав би сплатити роботодавець, теж потрібно зазначити бухгалтеру. Мінекономіки коментує, що після перемоги України усі кошти, тобто розмір невиплачених заробітних плат та ЄСВ, змушена буде відшкодувати краіїна-агресор.

«Верховна Рада поклала на державу, що здійснює військову агресію проти України, обов’язок відшкодувати в повному обсязі зарплату, гарантійні та компенсаційні виплати», – зазначено у ч.3 ст.13 Закону.


AIN.Busines публікує цикл матеріалів про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Зокрема, що робити, якщо працівник не виходить на зв’язок; як платити зарплату мобілізованим; відстрочка військовозобов’язаних працівників; які права працівника не може обмежувати воєнний стан та багато інших питань, що потребують тлумачень.