«Сума збитків може сягати $1 млн», – Роман Мелкумов, сервіс доставки OVO

З початком повномасштабного вторгнення РФ, українські сервіси доставки вимушено зупинили діяльність. Незважаючи на загрози, з часом деякі запустили соціальні ініціативи, інші ж повноцінно відновили роботу. Журналіст AIN.UA поговорила із співзасновником сервісу доставки свіжих овочів та фруктів OVO Романом Мелкумовим про те, як війна змінила операційну діяльність, які збитки вона може принести, та що робить стартап для виживання.

«Вимушено згорнули комерційну діяльність»

Загалом, як зазначає Мелкумов, підготуватись до війни – важко. Напередодні перших вибухів в Україні, керівна команда OVO провела велику зустріч з топами, де обговорила можливі дії якщо буде ескалація на Донецькому напрямку. При цьому, подібно до більшості українців, мало хто зі стартапу вірив, що можлива повномасштабна війна. 

«22 лютого 2022 року, після визнання росією так званої незалежності так званих республік я для себе зрозумів, що починається, і проговорив про це з частиною команди та з партнерами», – говорить Роман Мелкумов. 

24 лютого 2022 року, перше, що зробили засновники – вийшли на зв’язок з усією командою аби сповістити, що на деякий час проект буде вимушений згорнути комерційну частину. Щоб зберегти стійкість, це потягнуло за собою декілька операційних рішень в фінансах. Основною задачею в той момент, як говорять в OVO, було збереження команди.

«Стали на волонтерські рейки»

З перших днів повномасштабної війни OVO почав ставати на волонтерські рейки. В команді вирішили, що інфраструктура стартапу та люди можуть допомогти багатьом киянам, ЗСУ та ТРО. Частина співробітників (за бажанням) почали долучатись до розгортання волонтерської діяльності. 

Операційний директор домовився про умови з орендодавцями складів, з кур’єрами та постачальниками. Передали всі складські запаси в якості гуманітарної допомоги. Усі доступні кошти на рахунках пустили на закупку гуманітарки. Серед партнерів оголосили волонтерський фандрейзинг на закупівлю продуктів та першого необхідного.

Загалом, за перші три тижні війни, говорить Мелкумов, OVO передала під 100 тон гуманітарної допомоги. Здебільшого для потреб частин територіальної оборони (Київська область + області на сході України), дитячих будинків, будинків для громадян похилого віку та інвалідів, самотніх киян, котрі не мають змоги про себе подбати. 

«Призупинили виплати»

На 56-й день війни проект все ще комерційно призупинений. На момент виходу матеріалу, більша частина команди збережена. До війни загалом вона налічувала близько 30 людей (без урахування кур’єрів).

«З початком війни працівники також знали, що до нас можна звертатись особисто за будь-якою допомогою. Будь це житло, транспорт, фінанси, тощо. Основним було не «загубити» в хаосі людей»,

— Роман Мелкумов.

Частині команди (тим, хто знаходився у вкрай скрутному становищі) OVO зробили декілька виплат. Одночасно, збірники замовлень почали допомагати в якості волонтерів на складах і мали змогу підзвітно отримувати продуктовий набір для своєї родини. Зрештою, засновники проговорили поточну ситуацію і призупинили виплати. 

«Важко було з командою розвитку (IT). Це дуже цінні високооплачувані люди, яких ми збирали та злагоджували протягом усього життя проекту. Частині ми запропонували тимчасово перейти на проекти до наших знайомих, зрештою зараз «прощупуємо» закордонні ринки та можливості для нових проектів», – додає Роман Мелкумов. 

«Сума збитків може сягати $1 млн»

Як зазначає Мелкулов, склади OVO знаходяться в Києві на правому та лівому берегах. Стартап не втрачав доступ до них, вони були і є задіяними для гуманітарної волонтерської роботи. При цьому, питання стосовно поставок товарів на склади назвали в команді складним.

До 24 лютого закупали товар через системних постачальників та оптові бази у Київській області. З початком повномасштабної війни вони зупинили свою роботу. Тож в OVO знайшли декілька компаній закордоном (Іспанія, Польща, Нідерланди), домовились і зараз працюють з ними. Також Мелкумов зазначає, що якщо раніше плече доставки займало в гіршому випадку до пару днів, то зараз з урахуванням доставки та об’ємів (тоннами, часто десятками тон) може доходити до 10 днів.

«Загалом, у несезон складова імпорту в закупці дуже велика, домінуюча. Лютий і березень саме такі місяці»,

— Роман Мелкумов.

Якщо оцінювати прямі збитки + неотриманий revenue під час місяців війни + потенційні збитки від післявоєнного зменшення попиту та купівельної спроможності, – сума може сягати $1 млн, стверджує Роман Мелкумов.

«Плануємо відновити роботу»

На момент виходу матеріалу, OVO не обслуговує комерційні замовлення. Гуманітарну допомогу розвозять за рахунок кур’єрів у волонтерському форматі. Uklon надав стартапу пільгові акаунти з безкоштовними доставками. 

Однак, в OVO вже почали обговорювати формат, в якому проект може відновити роботу. Як пояснює Роман, він буде поділений на два напрямки: комерційний (ovo.ua) та волонтерський (help.ovo.ua).

«Вже зараз ми закінчили реєстрацію благодійної організації, щоб два напрямки повністю відокремити та розвивати паралельними командами. Сподіваюсь, за декілька днів ми зробимо анонси на наших сторінках», – уточнює Мелкумов. 

UPD

9 травня 2022 року OVO відновив свою роботу в Києві та області. Як зазначив Роман Мелкумов, сервіс працюватиме в форматі планових доставок, експрес – тимчасово недоступні. Замовлення, як і раніше, можна оформити на сайті. Однак в OVO попереджають, що комунікація з менеджерами наразі може зайняти трішке більше часу.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук