За 75 днів повномасштабної війни до Польщі виїхало понад 3,1 млн українців. Кожний четвертий працездатний українець, що опинився у Польщі через війну, вже знайшов роботу. 

AIN.Business з’ясував, що необхідно українцям, що перетнули українсько-польський кордон з 24 лютого, для легального працевлаштування на території Польщі. 

Уповноважений уряду Польщі у справах біженців з України Павел Шефернакер повідомляє, що номер PESEL (ідентифікаційний номер – прим. AIN.Business) отримало 400 тисяч працездатних українців, 100 тисяч з яких вже офіційно працюють в Польщі. 

«Кожен четвертий біженець працездатного віку почав працювати. Це явище світового значення, коли йдеться про біженців. Такого не було ніде», – підкреслює Шефернакер.

Що необхідно, щоб легально працювати в Польщі?

Уряд Польщі працює над низкою системних рішень, що мають на меті допомогти українцям швидше адаптуватися у новій країні. Це стосується, передусім, спрощень в економічній та соціальних сферах. Сьогодні з’ясовуємо, що потрібно, щоб офіційно працювати в Польщі?

  • Підтвердити легальний в’їзд до Польщі

Особи з України, що перетнули українсько-польський кордон з 24 лютого 2022 року, повинні мати в паспорті, або іншому документі,  що підтверджує особу, печатку польської Прикордонної служби. Вона підтверджує легальне перебування на території країни з дня перетину кордону. 

В’їзд в Польщу з 24 лютого працівники Прикордонної служби Польщі з українських кордонів не реєструють. Тому необхідно не пізніше ніж протягом 90 днів з моменту перетину кордону, подати заявку на отримання номера PESEL. Як це зробити – у нашому матеріалі.

Не лише одержання номера PESEL, а й подання заявки на його отримання підтверджує ваше заонне перебування на території Польщі. Це єдина підстава, необхідна для легального працевлаштування українцям, що опинилися в Польщі внаслідок повномасштабної війни.

  • Перевірити чи роботодавець вас легально працевлаштував

Протягом 14 днів з дня працевлаштування роботодавець зобов’язаний повідомити локальне управління зайнятості про початок трудових відносин. Для зручності можна обрати один з трьох способів:

  1. повідомити управління за адресою місця реєстрації роботодавця;
  2. повідомити управління за адресою місця реєстрації фірми;
  3. повідомити онлайн на сайті держпослуг.

Важливо! Після реєстрації на зазначеному сайті можна перевірити чи роботодавець вас офіційно зареєстрував. 

За спрощеною системою реєстрації трудових відносин українці, що перетнули українсько-польський кордон з 24 лютого 2022 року, можуть працювати протягом 18 місяців, тобто до 24 серпня 2023.


Раніше AIN.Business вже писав інструкції, як самостійно відкрити бізнес в Польщі, як онлайн зареєструвати ФОП, як отримати номер PESEL, а також у якому банку краще відкрити рахунок в Польщі та які додаткові послуги українцям пропонують польські банки.