Понад 3,2 мільйони українців опинилися в Польщі внаслідок повномасштабного вторгнення росії на територію України. Тому, ми публікуємо серію матеріалів, що мають на меті допомогти вимушеним переселенцям адаптуватись в новій країні.
AIN.Business підготував лікбез, як розпізнати недобросовісних роботодавців та як себе захистити.
Які обов’язки покладені на польських роботодавців?
Кожний четвертий працездатний українець, що опинився у Польщі через війну, вже знайшов роботу. Що необхідно, щоб легально працювати на території Польщі – у нашому попередньому матеріалі.
Щоб не стати заручником недобросовісного роботодавця, потрібно знати свої права та обов’язки. Зокрема, необхідно пам’ятати, що роботодавець зобов’язаний забезпечити працівнику наступне:
- надати оригінальний екземпляр договору, що стосується оформлення трудових відносин (трудовий договір, договір доручення, договір підряду), підписаного усіма сторонами;
- договір має бути перекладений на зрозумілу для працівника мову, якщо він іноземець чи іноземка. Тобто вимагати українську версію договору – ваше право і роботодавець зобов’язаний його надати;
- зареєструвати працівника в Управління соціального захисту (ZUS) протягом 7 днів від початку трудових відносин. Це дасть працівнику право на безкоштовне медичне обслуговування, виплату лікарняних та декретну відпустку. Для цього роботодавець зобов’язаний сплачувати за працівника внески на соціальне страхування: пенсійне страхування, страхування по інвалідності та від нещасних випадків. Перевірити реєстрацію у ZUS можна електронним шляхом на офіційній сторінці установи;
- розмір заробітної плати не може становити менше, ніж сума мінімальної заробітної плати або годинної ставки в Польщі.
Яка мінімалка у Польщі в 2022 році?
Мінімальна зарплата на повний робочий день становить 3010 zl брутто. Годинна ставка не може бути меншою ніж 19,7 zl брутто. Оскільки сума вказана брутто, то від неї відраховується низка внесків. Їх розмір та кількість залежить від типу оформлення трудових відносин.
Візьмемо суму мінімальної зарплати 3010 zl брутто і на її прикладі проілюструємо, як тип трудових відносин впливає, скільки працівник отримує «на руки».
- Трудовий договір (umowa o pracę) – сума нетто: 2 364 zl;
- Договір доручення (umowa zlecenia) – сума нетто: 2 068 zl;
- Договір підряду (umowa o dzieło) – сума нетто: 2 601 zl;
- Договір B2B (umowa B2B) – сума нетто: 2167 zl.
Самостійно порахувати суму нетто можна за допомогою спеціального електронного калькулятора. Для цього необхідно знати суму зарплати брутто та актуальний тип трудових відносин.
Раніше AIN.Business вже розповідав про спрощену процедуру відкриття бізнесу, онлайн реєстрацію ФОП в Польщі, інструкцію отримання номеру PESEL, відкриття банківського рахунку в Польщі та про додаткові послуги, які пропонують українцям польські банки.