Тимчасова криза чи крах: що відбувається з LUNA та UST, падіння яких вплинуло на ціну біткоїна

Читати на RU

Ще у квітні монета LUNA входила у 10 найбільших криптовалют із капіталізації, а зараз вибула з топ-50. Засновники проекту намагаються врятувати ситуацію і, можливо, переживуть кризу, однак криптоінвестори вже втратили мільйони. Журналіст AIN.UA розповідає що відбувається з LUNA і як все може закінчитись.

  • Terra – це блокчейн-платформа, призначена для випуску алгоритмічних стейблкоінів: Terra USD, Terra KRW, Terra SDT та інших. Активи прив’язані до відповідних фіатних валют та забезпечені нативною криптовалютою Terra (LUNA).
  • Для випуску стейблкоїнів спалюються монети LUNA на потрібну вартість. Для виведення з обігу стейблкоїни обмінюються інший актив за допомогою LUNA. Фіксовану вартість підтримують арбітражери.
  • Запуск основної мережі Terra відбувся у квітні 2019 року. Тоді ж розробники представили базові інструменти: гаманець Terra Station та блокчейн-оглядач Terra Finder.
  • Наприкінці 2020 року вони запустили Terra USD (UST) та інші стейблкоїни. Проект заснував Даніель Шин, а платформа розробляється компанією Terraform Labs.

За даними криптобіржі Binance, станом на ранок 12 травня LUNA коштує $0.1829284 і втратила 99,7% своєї вартості за останні сім днів. Ринкова капіталізація валюти впала до $527 млн всього за кілька днів. Хоча ще нещодавно проект коштував близько $11 млрд.

Інфографіка: і Binance

Terra до останнього часу була одним з перспективних проектів: її стейблкоїн займав третє місце з капіталізації у рейтингу «стейблкоїнів». У секторі DeFi він поступався тільки Ethereum, а монета LUNA єдина з топ-10 оновила історичний максимум у 2022 році.

  • Проблеми в Terra почалися після того, як в один момент хтось вивів усі 30 000 BTC із забезпечення стейблкоїна. Виявилось, що UST більше нічим не підкріплений. Однак, які конкретні події за цим стоять — поки невідомо. Говорять навіть, що можливо це якась спланована атака.
  • В результаті Terra Foundation почали продавати свої монети LUNA, аби стабілізувати курс UST. Тоді це ж почали робити і користувачі, чим тільки продовжили зменшувати курс. В проекті вирішили залучити додаткові кошти, щоб врятуватися. 
  • Через велику емісію UST, потрібно вкласти мільярди доларів, аби повернути стейблкоїну прив’язку. Гроші планують залучити у приватних інвесторів, яким запропонують LUNA зі знижкою 50%.

В результаті ця історія повпливала і на вартість біткоїна. Його ціна впала на понад 50% від піку в листопаді 2021 року і знизилась на 11% за останні дні. Оскільки ринок загалом ризикує, а прив’язні ставки падають, люди менше піклуються про вищий прибуток і більше — про безпеку. Відмова від прив’язки UST, ймовірно, ослабить попит на маргінальні або менш популярні стейблкоїни, але це не означає кінець для стейблкоїн в цілому.

UST в минулому вже втрачав свою прив’язку до долара, однак повернув її. Таке різке падіння ціни може на деякий час похитнути віру інвесторів у Terra. Наскільки збитки постійні чи тимчасові, ще невідомо. Однак, поки UST знову не відновить свою прив’язку, ці дискусії триватимуть. Цілком ймовірно, що Luna Foundation впораються з кризою і токен буде працювати в довгостроковій перспективі. Але це буде не скоро, зважаючи на катастрофічне падіння.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук