Міністерка соцполітики Марина Лазебна в інтерв’ю УНІАН розповіла, на яку допомогу від держави та західних партнерів можуть розраховувати українці. AIN.Business законспектував усе, що варто знати підприємцям.
Основні тези
- Протягом воєнного стану понад 2,8 млн українців зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи.
- За цей час Мінсоцполітики профінансувало 100% виплат субсидій, пільг, соціальних допомог та пенсій — зокрема й у регіонах, де через бойові дії або окупацію не працюють органи соцзахисту.
- Українці можуть звертатися по допомогу до управлінь соцзахисту за місцем проживання/тимчасового перебування або до ЦНАПів. Частину допомог можна оформити дистанційно через через портал або додаток «Дія».
На яку допомогу можуть розраховувати внутрішньо переміщені особи?
По-перше, на всі 35 видів соцдопомоги, передбачені законодавством. Їх можна отримати за новим місцем перебування. По-друге, це допомога на проживання для ВПО, які перемістилися з місць активних бойових дій, окупованих населених пунктів або мають зруйноване житло. Допомога на місяць становить 3000 грн — для людей з інвалідністю та дітей, 2000 грн — для усіх інших.
Ці виплати не враховуються при обчисленні сукупного доходу домогосподарства під час призначення інших видів соцдопомоги (наприклад, субсидії) та не оподатковуються ПДФО.
Із реєстрацією статусу ВПО та поданням заявок на виплати були затримки. Мінсоцполітики долучило до процесу громади й ЦНАПи, а з 19 квітня з’явилася можливість онлайн-реєстрації через «Дію». Черги зменшилися, і наразі за заявами, поданими до кінця квітня, Мінсоцполітики виплачує допомогу за березень та квітень.
А як бути громадянам на тимчасово окупованих територіях?
Таким людям продовжують нараховувати всі соцдопомоги, пільги, субсидії в повному обсязі.
- Якщо людина отримувала допомогу на картку, то для неї нічого не змінюється. «Ощадбанк» перераховує кошти на її рахунок в уповноваженому банку.
- Якщо людина отримувала допомогу через «Укрпошту» готівкою, вона зможе отримати її так само готівкою як грошовий переказ у будь-якому відділенні «Ощадбанку» з паспортом та індивідуальним податковим номером.
- Якщо людина не звернеться до «Ощадбанку» за коштами, то кошти зберігаються, і одразу після відновлення можливості «Укрпошта» доставить неодержану суму за місцем проживання.
Яка ситуація з реалізацією соцпроєкту «Рука допомоги», у межах якого безробітні з малозабезпечених сімей отримують 100 000 грн на відкриття власної справи?
В умовах воєнного стану програму призупинено. До речі, вона розпочалася з пілотного проєкту допомоги вимушеним переселенцям 2014-2015 років. Тоді безробітним переміщеним особам надавали безвідсоткову поворотну допомогу на обладнання та матеріали для започаткування бізнесу. Також пропонували безкоштовні юридичні, фінансові та організаційні консультації.
Сплачені податки зараховувалися як повернення частини допомоги. Результати програми перевищили очікування. Більшість учасників повернула допомогу достроково, доходи їхнього бізнесу в 3-10 разів перевищували середні в країні.
Чи відновить держава реалізацію подібних проєктів?
Цьогоріч до Мінсоцполітики планувало поширити дію програми на людей з інвалідністю. Через повномасштабне російське вторгнення все довелося згорнути.
Для відновлення країни будуть необхідні програми соціальних інвестицій, інвестицій у людей. Вони будуть доступні передусім для внутрішніх переселенців з урахуванням гендерного складника, адже більшість ВПО — це жінки.
Також програма допомоги в започаткуванні власної справи може бути стимулом для повернення українців, переміщених за кордон. Тож Мінсоцполітики повернеться до таких проєктів: вони стануть драйвером відбудови України.