З усіх країн Балтійського басейну Литва – найпопулярніша серед вимушених переселенців з України. Під час повномасштабної війни сюди переїхало майже 53 000 українців. Для порівняння у сусідню Латвію та Естонію –  29 000 та 37 000 відповідно.

AIN.Business з’ясував, чим українців приваблює Литва та які пропозиції праці – найпоширеніші в українському ком’юніті.

Дозвіл працювати 2 роки без знання литовської мови

Влада Литви на всіх рівнях допомагає українцям, котрі були змушені покинути рідні домівки внаслідок активних бойових дій в Україні. Уряд Литви 16 березня прийняв рішення про дозвіл українським біженцям працювати на території країни без знання литовської мови протягом 2 років. Рішення було вмотивоване пришвидшенням інтеграції українців у локальний ринок праці. Сьогодні понад 400 литовських компаній пропонують роботу українцям в Литві без знання мови і їх цифра щодня росте.

«Ми повинні якомога швидше створити умови для того, щоб українці відчувати себе в Литві краще, а також, щоб вони якнайшвидше влилися в наш ринок праці», – коментує міністр освіти, науки та спорту Юргіта Шюгждінене.

Спрощення юридичних процедур: дозвіл на роботу тепер не потрібний 

У Литві для українців пришвидшили та спростили механізми одержання документів, що легалізують як їх перебування в країні, так і право на роботу. Українці, що не мають чинного проїзного документу за кордон можуть на кордоні оформити свідоцтво про реєстрацію, що діятиме аж до моменту вирішення їхнього правововго статусу.

Скасовано також медичне страхування, що раніше вимагалося для в’їзду в країну. Натомість, українці будуть мати право на безкоштовне медичне обслуговування в Литві.

Працездатні українці, що приїхали в Литву з 24 лютого 2022 року, отримують за замовчуванням право на роботу та будуть звільнені від отримання дозволу на роботу.

Безкоштовна юридична допомога

Юристи не лише у Вільнюсі, а й по всій країні, надають безкоштовно українцям юридичну допомогу. Можна обрати фахівця залежно від питання, яке потрібно вирішити. У переліку фахівці усіх галузей права, а також окремі спеціалісти, що допоможуть з пошуком роботи. Уся інформація продубльована українською мовою.

«Ми створюємо всі умови, щоб біженці з України отримали документи для проживання та роботи в Литві, а також інші необхідні послуги без будь-яких юридичних перешкод», – підкреслює міністр внутрішніх справ Агне Білотайте.

Українці заплатили Литві вже понад 3 млн євро податків

На початок травня понад 7,600 українців, що опинилися в Литві після повномасштабної війни, офіційно працевлаштовані. Загалом, за даними Департаменту статистики Литви, майже за три місяці приїхало близько 28 тис працездатних українців. Таким чином, кожний третій з них вже знайшов роботу. 

Міністр соцзахисту та праці Моніка Навіцкене підкреслила, що українці заплатили Литві вже понад 3 млн євро податків, 2 млн з яких – у квітні. 

«Я вдячна роботодавцям, що працевлаштовують українців. І запрошую вас продовжувати реєстрацію вакансій у Службі зайнятості», – продовжила міністр.

На початок травня на обліку в Службі зайнятості стояло майже 9 тисяч українців, в основному, це жінки з дітьми. Якщо говорити про чоловіків, то, здебільшого, це вікова категорія за 60. Найпопулярніші вакансії серед них – електрик, монтер, інженер.  Навряд чи, сьогодні цифра суттєво відрізняється. Пошук роботи залежить від поперднього досвіду та рівня володіння англійською мовою. 

900 євро «на руки» – середня зарплата українця в Литві

Мінімальна заробітна плата в Литві у 2022 році становить 600 євро. Більшість українців зайняті у секторі торгівлі, обслуговування, харчової промисловості, будівництві. Середня зарплата тут коливається на позначці 900 євро «на руки». 

Серед українців, що приїхали до Литви, за даними Міністерства соцзахисту та праці станом на 4 травня, домінували представники таких професій:

  • сфера торгівлі – 2 172 осіб;
  • медпрацівники – 2 003 осіб;
  • менеджери – 1 986 осіб;
  • економісти – 1 867 осіб;
  • кухарі – 1 823 особи;
  • бухгалтери – 1 624 особи;
  • інженери – 1 512 осіб;
  • будівельники – 1 385 осіб;
  • вчителі – 1 241 особа;
  • науковці – 1 132 особи.

Лише кожний десятий працездатний українець з числа тих, кому вдалося знайти роботу в Литві, обіймає висококваліфіковану позицію і отримує близько 2 тис євро.


Раніше AIN.Business писав про те, як відкрити бізнес в Польщі та як Естонія допомагає українським підприємцям.