За три місяці повномасштабної війни у Литві опинилося майже 54 000 українців. Влада Литви на всіх рівнях допомагає вимушеним переселенцям з України. Це стосується, передусім, спрощень на ринку праці для наших співвітчизників.
Сьогодні AIN.Busine аналізує особливості відкриття власного бізнесу в Литві для українських вимушених переселенців. Зокрема, поговоримо про ведення бізнесу у Литві на підставі індивідуальної довідки (відповідник нашого ФОПа).
Як зареєструвати власну справу як ФОП?
На території Литви підприємницька діяльність у формі ФОП, тобто на підставі довідки, дозволяє займатися незалежною комерційною, виробничою, творчою та професійною діяльністю.
Механізм реєстрації ФОП для українців, що опинилися у Литві з 24 лютого 2022 року, виглядає так:
- реєстрація у Департаменті міграції, яка легалізує перебування українців у Литві (дозвіл на тимчасове проживання в Литві терміном на 1 рік або національна віза на 1 рік). Після реєстрації особа отримує посвітку з литовським кодом ILTU. Без цього документу не можна знайти роботу, отримувати безкоштовну медичну допомогу і взагалі легально перебувати в Литві;
- подати запит до реєстру платників податків. Потрібно обрати форму REG812 та заповнити її до візиту у податкову службу, що пришвидшить процес реєстрації;
- запис на прийом у Державну податкову службу (VMI). Це можна зробити у форматі онлайн. З собою потрібно мати під час візиту документ, що засвідчує особу (паспорт) та посвітку з Департаменту міграції;
- протятягом 5 робочих днів з моменту реєстрації VMI приймає рішення про надання дозволу на здійснення підприємницької діяльності;
- за умови позитивного рішення, VMI формує свідоцтво про індивідуальну діяльність непостійного громадянина Литви. Форма документу FR0469. Отримати свідоцтво можна у будь-якому представництві VMI, предявивши документ, що засвідчує особу.
Важливо! Потрібно пред’явити документ, на підставі якого ви реєструвалися у реєстрі платників податків.
Які податки платять литовські ФОПи?
У Литві ФОПи сплачують чотири різновиди податкових стягнень:
- GPM, тобто податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- внески на обов’язкове медичне страхування;
- SSD, тобто внески на державне соціальне страхування;
- ПДВ, якщо річний дохід перевищує 45 000 євро.
Податки GPM на території Литви сплачують щороку до 1 травня. Розмір податку залежить від річного прибутку підприємця, тобто від отриманого доходу необхідно відняти витрати.
Є два способи підрахунку прибутку:
- якщо є документи, що фіксують розмір конкретних витрат, то їх просто віднімають від доходів;
- якщо документи витрат відсутні, то потрібно відняти 30% від доходу за рік.
Розмір оплати GPM:
- 5%, якщо річний прибуток підприємця не перевищує 20 000 євро;
- 5 – 15%, якщо річний прибуток підприємця становить 20 000 – 35 000 євро;
- 15%, якщо річний прибуток підприємця досягає 35 000 євро.
Раніше AIN.Business писав про ринок праці Литви, а також аналізував, що потрібно знати українцям, щоб легально працювати у балтійській країні.