Попит на харчову сіль зріс із середини травня в 30 разів, повідомив заступник міністра економіки Тарас Качка виданню «НВ». Ціни підскочили до 70 грн за пачку в 1,5 кг, а подекуди солі взагалі не знайти.
Як долають дефіцит уряд і торговельні мережі та як нестача солі вплине на виробництво харчів загалом, розповідаємо в AIN.Business.
Чому зникла сіль
Через бойові дії в Донецькій області припинив роботу соляний монополіст «Артемсіль». Це одне з найбільших підприємств із видобутку та реалізації кухонної солі на території Центральної та Східної Європи. За рік воно видобувало 2 млн тонн солі, з якого 40% йшло на експорт до 15 країн світу.
«Артемсіль» офіційно повідомила про припинення роботи в середині травня, і українці почали запасатися продуктом. Так утворився тимчасовий дефіцит.
Слово супермаркетам
Торговельні мережі давно подбали про альтернативні джерела постачання.
- Компанія «Ашан Україна» ще в березні почала імпортувати сіль із Польщі, Румунії та Угорщини. У магазинах мережі є сіль європейського виробництва за ціною 25-30 грн за 1 кг.
- Fozzy Group у квітні почала співпрацювати з одним з найстаріших підприємств у Європі — Дрогобицькою солеварнею у Львівській області, а в травні знайшла нових постачальників у Польщі, Румунії та Туреччині.
- «АТБ» ще в березні почала налагоджувати імпортні поставки, — з Туреччини. Щоправда, імпортний продукт буде дорожчим через складну логістику. Вона йде не через порти, які заблоковані, а через материкову частину Європи, пояснив керівник з корпоративних комунікацій АТБ Сергій Демченко виданню Forbes.
- Novus аналогічно налагодив додаткове постачання з Польщі та Албанії.
Що кажуть виробники
В Україні, за словами Тараса Качки, споживають у середньому 20 000 тонн щомісяця. Половину — безпосередньо населення, інша половина йде на харчову промисловість.
Проблем через нестачу солі у виробників не буде. Одні компанії встигли зробити запаси, інші диверсифікували постачальників. Наприклад, Nestle, яка виробляє приправи та соуси «Торчин», має кількох постачальників. Отже, зупинка «Артемсолі» на роботу не вплине. Та ж ситуація й у Ніжинського консервного заводу, що належить Fozzy, повідомили компанії Forbes.
По переробниках м’яса зупинка «Артемсолі» теж не вдарить, запевнив Олег Баран, СЕО компанії «Барком», що випускає мʼясні вироби «Родинна ковбаска». Для своєї продукції вона використовує імпортну сіль.
Чого чекати
Якщо «Артемсіль» не відновить роботу в довгостроковій перспективі, то можна видобувати сіль на заході Україні — наприклад, у Солотвино.
Там якість продукту набагато краща. Він і біліший, і цікавіший з погляду не лише споживання, а й фармацевтики, пояснює перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України, член Української ради бізнесу Михайло Непран.
«Цю сіль можна використовувати в медичних та косметологічних засобах, але треба вкласти гроші, тому що останні десятиліття там не займалися видобутком. Це місце було аналогом Мертвого моря в Ізраїлі, куди люди приїжджали лікуватися. Тому ці підприємства можна реанімувати», — зазначив чоловік.
Поки ж підстав для паніки немає. Уряд ще початку березня заборонив експорт солі, імпорт в Україну вже пішов. «Зараз немає жодного суб’єкта ринку, який би сказав, що не вистачає солі, аби задовольняти нормальний попит», — підсумовує Тарас Качка.