UAV Defense Robotics створюють дрони для ЗСУ. Розповідаємо їх історію

Засновник української AB Games Антон Большаков разом з інженером Євгеном Рвачовим створили компанію UAV Defense Robotics. Як Антон розповів у своєму Facebook, вона вироблятиме дрони для ЗСУ. В планах: налагодити збір в Києві та забезпечувати військових розвідувальними, бойовими та дронами-камікадзе. Про те, чому вирішили створити UAV Defense Robotics, які ресурси використовуватимуть та яких спеціалістів шукають в команду Антон Большаков та Євген Рвачов розповіли в інтерв‘ю для AIN.UA.

Антон Большаков
Зображення в матеріалі: UAV Defense Robotics
Євген Рвачов

“Дрони – це та річ, що впливає на хід війни”

Антон Большаков: З початку війни я допомагаю військовим, ми закуповуємо екіпірування для підрозділів. І завжди виникало питання ефективності – як кожна твоя година або долар допомагає цій війні. З моїх можливостей виникла ідея щодо дронів. Адже це та річ, що впливає на хід війни.

Євген Рвачов: Моя історія з IT почалась років 20 тому й один із комерційних проектів був пов’язаний з дронами. Вони застосовувались для широкого спектра проектів: у скануванні територій, діагностиці, або навіть у рекламних цілях. Тому очевидно, що при використанні для армії виникла необхідність, щоб ці дрони були певним чином захищені та відповідали ряду характеристик.

З Антоном ми познайомились вже після початку війни, мій двоюрідний брат працює в AB Games. Оскільки Антон вже займався допомогою армії, ідея з дронами стала логічним продовженням для створення проекту з боку інженерії. Адже це допоможе укомплектовувати та посилювати команди задля перемоги у війні. Ми почали думати над тим, щоб це були не просто закупки комерційних готових дронів, а створенню дронів спеціально під потреби армії (довший політ, ефективніші канали шифрування і т.д.). Так і виникла ідея почати збирати дрони зі своїм функціоналом, програмним забезпеченням та залученням системної команди. 

АБ: Дрони дають змогу військовим здійснювати дистанційну розвідку, наносити ураження, не залучаючи людей. Це сучасна війна, коли розвіддані можуть поширюватись між різними підрозділами, штабами та артилерією. Тому дрони – це технологічна можливість, яка може дати військовим перевагу у веденні бойових дій.

Це вже розвинута індустрія, яка дає ентузіастам, як ми, налагодити виробництво, збір та розробку програмного забезпечення для отримання потрібного ефекту. Також є доступність у матеріалах. Ми не можемо зібрати умовний Байрактар або БМП, та можемо знайти готове рішення для виробництва дрону. Це реальний вплив, який інженери та айтівці можуть дати армії. 

ЄР: Ми нещодавно згадували одну з книг Айзека Азімова, за сюжетом якої в майбутньому кожен поліціянт має власного робота-помічника або “синтетика”. І в надзвичайних ситуаціях саме ці роботи покликані вирішувати завдання, або беруть на себе ініціативу. Тому тримаємо на меті ідею, що ми маємо зробити такого помічника для армії. 

“Нічого нового не створюємо”

ЄР: Уже існує фундаментальна основа як виглядає коптер чи дрон, його форма, мотор і т.д. Ми наразі не створюємо нічого нового і за “фундамент” беремо декілька типів комплектуючих. Але при цьому додаємо список функцій, які цікавлять наших військових. І на його основі ми вдосконалюємо кожен із блоків. Наприклад, є запит на більшу швидкість та кількість камер. Тож ми беремо цей каркас та доробляємо його.

АБ: Виходить така собі hardware конструкція. Базова вісь з моторами для польоту – це те, що можна придбати готовим і зібрати. Далі весь софт буде писатись під конкретний запит. Наприклад, дрон зможе патрулювати територію, а нейронна сітка – розпізнавати окремі об’єкти.

ЄР: Наприклад, є запит – військові не можуть побачити все при патрулюванні місцевості. Ми маємо ідею, що дрон має патрулювати місцевість без наземної станції по різним точкам та координатам. Патрулюючи місцевість він знаходить щось схоже на дуло танка чи БМП, внаслідок того, що на борту він має локальне опрацювання даних на основі комп’ютерного бачення та нейронних мереж. І знаходячи такі об’єкти, дрон направляє на базу певний тип даних (координати, фото і т.д). В результаті це не буде довгий файл на кілька годин, який потрібно буде переглядати, а певна кількість зображень для аналізу із позначкою координат. Таким чином звільняється час спеціаліста, який мав би керувати пристроєм. Дрону задається місія і на кожній точці місії у нього є свої алгоритми, які ми програмуємо. 

АБ: Деталі завозимо з Америки, Канади, Китаю, все стандартно. Є перевага, що немає потреби у спеціальних ліцензіях, щоб закуповувати деталі. Оскільки індустрія доволі розвинута та доступна. 

“Вкладаємо власні кошти”

АБ: Наразі ми вкладаємо в проект власні знання, вміння та кошти. Надалі ми маємо намір співпрацювати з державою та Міністерством оборони для того, щоб почати виробництво дронів та їх подальшу передачу на фронт. Як альтернатива –  маємо ідею створити окремий благодійний фонд, з якого буде відбуватись фінансування виробництва дронів. 

“Шукаємо спеціалістів в команду UAV Defense Robotics”

АБ: З самого початку в команді були ми двоє з Євгеном. Наразі до нас також приєднався спеціаліст, який займається логістикою на part time. Ми наразі працюємо як класичний стартап та стоїмо на шляху створення робочого прототипу.

ЄР: За умови, що ми маємо всі деталі для комплектації та налагоджений процес, для збирання та встановлення прошивки необхідні дві людини. Один – збирає дрон, інший – програмує. Окрім цього необхідні люди, які будуть відповідальні за інші задачі. Наприклад, для розробки спеціального інтерфейсу для різного типу дронів. Або ж спеціаліст для тестування дрона в роботі.

Ми готові залучити до роботи тих, кому цікаво не просто робити дрони, а допомагати ЗСУ. Наразі ми шукаємо в команду на FullTime/PartTime спеціалістів на такі вакансії:

  • Hardware/Firmware Engineer;
  • Radio Engineer (спеціаліст з радіочастот для дрона, телеметрії, відеотрансляції та інше);
  • GUI Engineer (графічний інтерфейс для наземної станції/моніторів/відображення телеметрії);
  • ML/CV Engineer;
  • CAD Моделлер (Fusion 360, з акцентом на авіамоделювання);
  • QA Engineer.

Також ми хотіли б познайомитися з людьми, які мають досвід в організації виробництва, закупівлі та логістики будь-якої електроніки. Щоб нам підказали вірні кроки для цього – на що варто звернути увагу та як організувати процес згідно із законодавством. Будь-який продукт однозначно стане серійним, і ми готові на це.

“Маємо надію не “застрягти” у бюрократії”

АБ: Скільки б я не займався запуском проектів, завжди є проблеми, які потрібно вирішувати в міру їх виникнення. У питанні UAV Defense Robotics, якщо абстрагуватись від того, що це новий проект, ми маємо надію не “застрягти” у бюрократії. У нас сформувався позитивний досвід у комунікації з командирами підрозділів. І маємо застереження, що при встановленні подальших комунікацій виникне додаткова затримка у процесах. 

ЄР: Так, виникнення бюрократичних моментів може сформувати додаткові складнощі. І скоріше за все бюрократія буде пов’язана з тим, що ми все розробляємо не для комерції, а для державних органів. Наразі ми ведемо комунікацію з військовими, які дуже швидко дають нам фідбек. Це допомагає швидко зрозуміти помилки, що не зрозуміло оператору дрону чи командирам, та виправити їх. І є застереження, що при подальшій співпраці цей процес розтягнеться. Та поки що ми цього не знаємо, і сподіваємось, що ці складнощі не виникнуть. 

АБ: При цьому ми вже налаштовані на діалог та шукаємо контакти людей з Аеророзвідки та інших військових структур, для того, щоб налагодити питання щодо майбутньої експлуатації та централізованого навчання операторів. Також ми б не відмовились від допомоги з боку держави у питанні логістики, організації випробувань у полі та т.д. Ми готові йди до перемоги та посилені нашої армії разом. 

“Хочемо продовжувати проект й після перемоги України”

АБ: Ми маємо плани та бажання продовжувати проект після перемоги у мирний час. Наприклад, є ідея використання дронів для розмінування територій. Дрон з металошукачем літає низько над землею по заданій сітці координат, і кожен знайдений “сигнал” він заносить у базу з координатами. І далі сапер або комерційна фірма може іти за цими точками та проводити розмінування. 

Впевнений, що це унікальний досвід з боку софтвер частини. Нажаль, саме через війну  українська армія має той досвід та знання, які не має жодна армія світу. І цей досвід може бути використано для створення подальшого ноу-хау на ринку майбутнього по всьому світу. 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук