Українські ІТ-спеціалісти повертаються додому. Але тенденція неоднорідна

Українські айтішники, які покинули свої домівки з початком повномасштаного вторгнення, потроху повертаються назад. Про це свідчать дані від ряду найбільших ІТ-компаній в Україні, зокрема SofServe та EPAM. Люди повертаються як з західних регіонів України, так і з-за кордону. Хоча статистика неоднорідна для всього ринку. Зокрема, у GlobalLogic відзначають, що більшість українських співробітників, які поїхали на початку повномасштабної війни, наразі продовжують перебувати в евакуації.

Редактор AIN.UA ділиться спостереженнями ІТ-компаній щодо повернення їх співробітників у рідні міста.

SoftServe

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, ІТ-компанія SoftServe релокувала понад 4000 працівників у західні області та за кордон. Однак, починаючи з травня, у компанії спостерігають тренд на повернення ІТ-фахівців до звичних локацій — наразі додому повернулися 1082 людини. 

З травня, динаміка повернень людей з-за кордону постійна: згідно зі внутрішньою статистикою компанії, щодоби в Україну повертається по 10-15 людей. 

У травні за межами України перебувало найбільше людей — 1900 співробітників. Відтоді ця цифра почала стабільно зменшуватися, і наразі назад в Україну приїхали вже 314 працівників. За даними опитувань, ще близько 170 планує якнайшвидше повернутися додому. Однак, ми як компанія максимально йдемо назустріч рішенням працівників щодо того, звідки їм працювати. Для тих, хто хоче залишитися за кордоном, ми пропонуємо можливість працевлаштування в локальні філії компанії на рік чи навіть довше у країнах-хабах: Польщі, Румунії, Болгарії та країнах Латинської Америки. 

Найактивніше працівники SoftServe повертаються до Києва, туди станом на початок червня приїхали понад 400 людей. За останні два тижні кількість працівників, що прибувають до столиці щодня зростає на 15-20 людей. 

Наші офіси в Києві не зачиняли свої двері для співробітників та їхніх сімей ще з початку війни, та слугували укриттям і місцем роботи. Коли стало відносно безпечно, ми перейшли у звичний режим роботи. Зараз у двох наших офісах працюють коворкінги, куди приходить в середньому 10% співробітників, однак є тренд на зростання. Влітку плануємо запустити сертифікаційний центр та облаштувати паркінг з зарядками для електрокарів

Повільніше, але так само зростає кількість людей, які повертаються до Дніпра (+38 людей з квітня) та Харкова (+10 людей з травня). Однак з Одеси, починаючи з травня, виїхало 10 працівників. 

Так само спостерігається тренд на повернення до звичних місць проживання працівників, які змушені були виїхати у західні регіони України. Серед міст, які айтівці компанії найчастіше обирали для релокації — Львів, Івано-Франківськ та Ужгород. Сумарно з початку війни до цих міст переїхали понад 1100 людей. Наразі майже чверть з них уже виїхала, і цей процес динамічний. Також з Тернополя виїхала майже половина людей, які релокувалися до міста з початку війни. 

Менш активно працівники виїжджають з Вінниці, Хмельницького та Рівного.

Згідно з даними внутрішніх опитувань, станом на зараз 99% працівників зазначають, що перебувають у безпеці. Для порівняння, ще в березні цей показник становив 84%.

Sigma Software

З початку війни понад 350 спеціалістів Sigma Software виїхали в Європу та ще близько 720 релокувались у межах країни. На сьогодні 136 із них повернулись додому, 23 з них – з-за кордону. 

Більшість повернулись до Києва, бо область була звільнена та загрози окупації на сьогодні немає. В травні, у зв’язку з поверненням людей, в столиці знову запрацював офіс компанії. 

Sigma Software постійно слідкує за ситуацією та може не рекомендувати людям повертатись, залежно від рівня загрози. Проте рішення фахівці приймають на власний розсуд. 

Дехто із фахівців досі продовжують релокуватись у межах України та виїжджати за кордон. 

Ciklum

Ще до початку повномасштабної агресії Ciklum підтримував проактивну релокацію у більш безпечні місця в Україні та за кордоном. Загалом, до війни та у перші дні після вторгнення з України виїхали близько тисячі наших колег. Ці дані ми отримали завдяки регулярним опитуванням українських спеціалістів, у яких вони повідомляли про власне місцезнаходження. 

«Через поточну ситуацію, ми рекомендуємо колегам за можливості виїжджати з Дніпра та Харкова, також спостерігаємо, що окремі фахівці продовжують залишати Одесу. У цих містах офіси Ciklum наразі закриті». 

Станом на середину червня, в Україну повернулося вже близько ста фахівців. З-за кордону найактивніше повертаються до Києва та Львова. Львівський офіс Ciklum не зупиняв свою роботу. У Києві, з міркувань безпеки, ми наразі пропонуємо працювати в одному з двох наших офісів. 

Ось що кажуть колеги про те, чому вони повернулися:

«Я вирішила повернутися до Дніпра, бо тут все моє життя: мої друзі та родина, квартира, улюблені речі. Мені також як ніколи важливо допомагати власним батькам, які можуть легко опинитися у скрутному становищі через війну. Зараз у місті відносно безпечно, та я не думаю, що найближчим часом варто очікувати наступу. До того ж, немає жодних факторів, які б негативно впливали на мою роботу»,  – Єлизавета Пирожок, Graphic Designer.

«Ми з родиною повернулись до Києва, тому що, на жаль, кінця-краю цій війні поки що не видно. Ризик ракетних ударів зараз приблизно однаковий по всій Україні. Вдома ми чи ні – залишатимемось у небезпеці. До того ж, моє тимчасове житло не мало тих сприятливих умов для роботи, які я мав удома. Це ще й дорого: краще гроші, які я витрачав на оренду, віддати на потреби ЗСУ чи волонтерам», – Віталій Власенко, Product Manager.

Наталя Колядко, директорка з розвитку талантів EPAM Ukraine

Із початком повномасштабного вторгнення більше двох з половиною тисяч наших спеціалістів були змушені покинути країну. Частина з них скористалася трансфером, який організовувала компанія, частина виїжджала на власних авто чи власними силами. Проте з травня поступово наші колеги почали повертатися назад.

На сьогодні до України вже повернулася чверть наших спеціалістів, ще частина тільки планує повернення, проте є й такі, хто буде залишатися працювати в офісах ЕРАМ закордоном. 

Щодо ситуації в Україні, то після 24 лютого багато наших спеціалістів з центру, сходу та півдня країни були змушені переїхати в більш безпечні регіони, такі як Львівщина, Закарпаття, Прикарпаття та Буковина. Багато наших колег і далі залишаються на заході країни, проте станом на початок червня ми бачимо, що близько 30% спеціалістів компанії, які раніше проживали в центральних регіонах, повернулися у свої міста, зокрема Київ, Вінницю. 

Щодо повернення ЕРАМерів в інші великі міста cходу (зокрема, Харків) та півдня (наприклад, Одеса), тут ми спостерігаємо лише одиничні випадки переміщення. Часто спеціалісти приїжджають в ці міста лише для того, щоб забрати свої речі і знову повертаються в більш безпечні міста на заході країни. 

Водночас в компанії і надалі залишається активним ВСР план (business continuity plan – план безперервності бізнесу). Ми активно моніторимо ситуацію щодо усіх міст, де рівень небезпеки залишається високим і де працюють наші колеги. І в разі потреби компанія  готова оперативно евакуювати спеціалістів та їхніх близьких з цих регіонів, хоча дуже сподіваємося, що цього не потрібно буде робити.

У звичному режимі в компанії працюють всі офіси на заході країни (у Львові, Івано-Франківську, Ужгороді, Чернівцях). Така ж ситуація з офісами у Вінниці та Дніпрі. Наприкінці квітня компанія відкрила новий офіс у Хмельницькому. Декілька тижнів тому почав працювати й київський офіс, який був законсервований з березня місяця. Усі працюючі офіси мають бомбосховища у тій же будівлі або поруч. Це один із ключових критеріїв, яким ми керуємося при визначенні, яке саме приміщення відкривати для наших спеціалістів. Робочий процес будується за принципом hoteling, що потребує попереднього бронювання робочого місця у внутрішній системі компанії. 

Розгляд питання відкриття офісів в інших містах буде залежати від подальшого розвитку подій в країні. В першу чергу ми опікуємось питанням безпеки команди. Водночас, компанія, як і вся країна, очікує на перемогу та повернення до нормальної офісної роботи. 

Анна Щербакова, молодша віцепрезидентка GlobalLogic

Від початку війни приблизно 1200 спеціалістів GlobalLogic Ukraine виїхали за межі України. Це 16% від загальної кількості наших українських фахівців. Станом на кінець травня 2022, 1231 інженер компанії продовжує перебувати за межами України. 

Таким чином, ми не можемо підтвердити тенденцію щодо значного повернення it-спеціалістів в Україну, але маємо сказати, що за внутрішніми опитуваннями, близько 70% наших колег хочуть та планують повернутись на Батьківщину, як тільки припиняться активні бойові дії в нашій країні.

Щодо міграції всередині країни, ситуація наступна: компанія солідарна з державними органами стосовно рекомендацій по поверненню до того чи іншого міста та регіону. Наші спеціалісти також дослухаються до цих рекомендацій, тож переважна більшість колег продовжує знаходитись у західних регіонах країни.

Наразі працюють два наших офіси у Львові, офіс у Києві працює в черговому режимі, а локації в Харкові та Миколаєві тимчасово законсервовані. 

Всім серцем мріємо повернутись до рідних міст, як тільки це стане можливим з точки зору безпеки наших людей.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук