Інвестиції в стартапи різко скоротилися. Що відбувається з ринком

Вперше за три роки фінансування стартапів скорочується. Це наслідок інфляції та загальної економічної невизначеності, а також відступу після буму фінансування, який тривав кілька років. Видання The New York Times опублікувало матеріал про те, чому інвестиції в стартапи змінили динаміку і що це означає.

  • Інвестиції в технологічні стартапи в США впали на 23% за останні три місяці, до $62,3 млрд. Це найрізкіше падіння з 2019 року, згідно з даними, опублікованими в четвер PitchBook, який відстежує молоді компанії. 
  • Ще гірше те, що за пів року продажі стартапів і первинні публічні пропозиції (IPO) — основні способи, за допомогою яких ці компанії повертають гроші інвесторам — різко впали на 88% до $49 млрд. Зниження є рідкістю в екосистемі стартапів, яка більше десятиліття шалено росла. Це сприяло бурхливій економіці, низьким відсотковим ставкам і суспільству, яке використовує все більше технологій. 
  • Цього року підвищення процентних ставок, інфляція та невизначеність, спричинені повномасштабною війною в Україні, струснули світову економіку. Тому молоді технологічні компанії постраждали. І це віщує важкий період для індустрії технологій, яка покладається на стартапи в Кремнієвій долині та за її межами, щоб забезпечити наступні великі інновації.
  • Кірстен Грін, інвестор із Forerunner Ventures, каже, що було реакцією на період із великою кількістю угод, а також на макроекономічну невизначеність. «Зараз ми маємо заспокоїти ситуацію та трохи сповільнитись».
  • Індустрія стартапів все ще має багато грошей, і крах їй не загрожує. За даними PitchBook, інвестори продовжують укладати угоди, профінансувавши 4 457 транзакцій за останні три місяці, що на 4% більше, ніж рік тому. 
  • Фірми венчурного капіталу, включно з Andreessen Horowitz і Sequoia Capital, також все ще залучають нові кошти, які можна інвестувати в молоді компанії. Цього року вони зібрали $122 млрд, повідомляє PitchBook.
  • За останнє десять років на ринку звучали прогнози, що стартапи перебувають у бульбашці, яка незабаром лопне. Однак кожного разу технології поверталися ще сильніше, і надходило більше грошей. 

Венчурні капіталісти, такі як Sequoia Capital і Lightspeed Venture Partners, застерігають молоді компанії скорочувати витрати, економити гроші та готуватися до важких часів. У відповідь багато стартапів звільнили працівників і заморозили найм. Деякі компанії, включно з платіжним стартапом Fast, компанією з дизайну будинків Modsy і туристичним стартапом WanderJaunt, припинили роботу.

Криза також торкнулася молодих компаній, які вийшли на біржу. Акції біржового додатка Robinhood і стартапу Bird Globa, що займається виробництвом скутерів впали на 86–95%. Enjoy Technology, стартап, який став публічним у жовтні, оголосив про банкрутство минулого тижня. Electric Last Mile Solutions, стартап для електромобілів, який став публічним у червні 2021 року, заявив, що ліквідує свої активи.

Ринок стартапів зараз зайшов у глухий кут, особливо для найбільших і найрозвиненіших компаній, каже Марк Голдберг, інвестор Index Ventures. За його словами, багато засновників не хочуть отримувати фінансування за ціною нижчою, ніж їх компанія коштувала колись. А інвестори не хочуть платити високі ціни, які були раніше. Як результат – застій.

Проте, величезні обсяги капіталу, які венчурні компанії накопичили для підтримки нових стартапів, дали багатьом представникам галузі впевненість, що вона уникне великого краху. 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук