У спецпроєкті з OLX Україна збираємо щомісячну хроніку, як підприємці переживають війну від 24 лютого і дотепер, з якими складнощами й викликами зустрічаються кожного місяця та як їх долають.

Герой наступної статті — Спартак Гордієнко з Харкова, власник магазину вживаної побутової техніки ZNIGHKA. Компанія спеціалізується як на продажі, так і на гарантійному ремонті. В асортименті — холодильники, плити, пральні машини, телевізори, мікрохвильовки, чайники, блендери тощо.

Лютий: Харків потрапив під рясні обстріли

Ми працюємо з 2014 року. Займаємося вживаною побутовою технікою: від телевізорів та холодильників до мультиварок та прасок. Викуповуємо їх у людей, які хочуть придбати собі новішу модель, а тому готові продати нам стару. Після цього ми ретельно діагностуємо та повністю відновлюємо кожний товар: за потреби ремонтуємо, замінюємо ті чи інші компоненти. Покупці навіть перепитують: «А це хіба не нова техніка?».

Ще один напрям — сервісний центр у Харкові. Нерідко люди не мають змоги оновити свою зламану техніку і просто шукають місце, де можна її полагодити. Тож, щоб задовольнити попит, ми застосовуємо експертизу наших майстрів і в цій галузі.

До початку повномасштабної війни у нашій команді було 20-25 людей. Кількість продажів залежала від сезону. Наприклад, навесні та влітку могли продавати 15-20 товарів щотижня. Це високий сезон, адже у цей час у людей частіше виникає потреба охолоджувати їжу, прати одяг тощо. Водночас восени та взимку попит традиційно знижується.

24 лютого Харків потрапив під рясні обстріли, тож працювати у звичайному режимі стало неможливо. Ми призупинили роботу як інтернет-магазину, так і трьох харківських офлайн-точок.

Щоб підтримати підприємців, OLX ініціював кампанію «Країна без тебе ніяк» та запустив бізнес-хаб OLX Бізнес. Він об’єднує інструменти платформи та ініціативи, які допомагають працювати в непростих умовах: від знижок на рекламу та безліміту на оголошення — до релокації виробництва. Деталі — на business.olx.ua.

Березень: співпраця з волонтерами

У березні до нас звернувся волонтер — шукав пральні машини для однієї з харківських лікарень. За його словами, та техніка, що була в медзакладі, не витримувала навантаження через різке збільшення кількості пацієнтів. 

Я поспілкувався з ним, а потім сам подзвонив до лікарні, щоб упевнитися, що це не шахрай. Завідувачка одного з відділень лікарні підтвердила — допомога справді потрібна. Після цього до мене приїхали волонтери, і я надав усе, про що просили.

Після цього я зрозумів: хоча людям зараз не на часі купувати техніку, адже вони цілодобово сидять у підвалах та намагаються зберегти собі життя — утім, наші товари можуть бути корисними для облаштування побуту у воєнних умовах.

Тоді ми поновили активність на OLX. Раніше платформа забезпечувала нам 50% продажів. Щомісяця ми розміщували там близько 70 товарів. Витрачали на публікацію та просування оголошень 4 000-6 000 грн на місяць. 

Під час повномасштабної війни, не маючи доходів, ми б не змогли дозволити собі такі витрати. Проте OLX запропонував безкоштовні розміщення та знижки на рекламу 90%. Платформа допомагає нам, завдяки цьому наші товари змогли знаходити волонтери — тож ми, своєю чергою, також маємо можливість допомагати іншим.

Щоб легко та швидко почати бізнес з OLX, збільшити продажі та залучити ще більше клієнтів, скористайтеся допомогою особистого менеджера. Експерти OLX мають великий досвід роботи з бізнесами із різних галузей, а тому знають та підкажуть, як ефективно розвиватися в обраній ніші. 

Квітень: кухонне приладдя для потерпілих

У квітні ми почали співпрацювати з волонтерами, які опікуються людьми, що залишилися без даху над головою. Здебільшого це жителі харківського району Північна Салтівка, який зруйнований майже вщент. Наприклад, була 16-поверхівка, а на місці частини квартир залишилися лише купа цегли та обгорілі стіни. Люди втратили все майно.

Волонтери знаходили потерпілим харків’янам тимчасове житло — як правило, це пусті покинуті будинки в селах. Вони проводили там електрику, а ми надавали необхідну техніку: холодильники, плити, мікрохвильовки, чайники тощо. Будь-яке приладдя, аби люди могли готувати їсти, налагодити мінімальний побут.

Допомогали ми й з трансфером: забирали з Харкова та привозили у нові домівки як людей, так і їхні речі, які вдалося врятувати. У той час вільний проїзд до Північної Салтівки був недоступний: на в’їздах до мікрорайону стояли блокпости. Тож ми заручилися підтримкою воєнної поліції — наш автомобіль пропускали лише у їхньому супроводі.

Під час таких евакуацій обстріли міста не втихали. Я сам не знаю, як у мене вистачило сміливості сідати за кермо та їхати. Ба більше, до мене доєдналося четверо працівників з моєї команди, які залишилися у місті.

Травень: відродження життя

Протягом травня ми продовжували вивозити людей та надавати їм необхідну побутову техніку.

Наприкінці весни ситуація у Харкові потрохи стабілізувалася. ЗСУ змогли відсунути лінію фронту далі від міста. Обстріли не припинилися, проте їх стало значно менше. До нашого регіону почало повертатися життя.

В OLX доступна послуга OLX Доставка для онлайн-продажів без ризиків. Вартість товару резервується на картці покупця, а продавець отримує гроші після того, як отримувач огляне та забере його з відділення логістичного партнера. Якщо ж товар не підійде, посилка повернеться до продавця безкоштовно. Під час війни OLX разом із партнерами ще й пропонують безкоштовну доставку для покупців, щоб користувачі платформи мали значно більше продажів.

Червень: допомога військовим

Від початку червня ми майже не займалися евакуацією, адже більшість людей, які втратили житло, уже знайшли прихисток.

Втім, до нас приїжджали військові, які шукали побутову техніку для оснащення своєї лікарні. Ми надали їм кілька холодильників та пральних машин.

За моїми підрахунками, за ці чотири місяці ми роздали близько 60-65% товарів, що мали на складі. Нові постачання з початку війни не отримували: наразі харків’янам не до того, щоб оновлювати техніку та здавати нам старі моделі.

Ба більше, на ринку утворився дефіцит електроніки. Постачальники не завозять її до східних областей України через ризики, пов’язані з близькістю до фронту. Їх легко зрозуміти. Наприклад, у нас самих один зі складів потрапив під обстріл: постраждав дах, але хоча б товар залишився цілим. Через такі обставини, доки триває війна, ринок навряд чи зможе відновитися – для цього потрібен мир.

Липень: у рядах волонтерів

У липні я офіційно став волонтером громадської організації «Спільнота Святого Егідія». Це італійська спільнота, яка передає українцям гуманітарну допомогу: одяг, їжу, побутову хімію. Як виявилося, на нашому боці постійно не вистачає рук, щоб її опрацьовувати. Тож я зайнявся транспортуванням: перевожу вантажі через усю Україну до місць призначення у східних областях. 

Поки що ми не налагодили логістичний ланцюг до Харкова — я ставлю собі на меті найближчим часом це зробити.

Запитів на передачу побутової техніки ми останнім часом не отримували. Ймовірно, у попередні місяці волонтерам та військовим вдалося задовольнити нагальні потреби. Проте до нас потроху повертаються клієнти — здебільшого приходять з OLX. Наразі маємо 1-2 продажі на тиждень.

Про повноцінне відновлення бізнесу поки що думати рано, адже в Харкові все ще неспокійно. Місто щодня обстрілюють. Але я вірю, що все буде добре, та очікую на нашу перемогу. 

Коли ситуація остаточно стабілізується, відновиться й попит на техніку: людям потрібно буде облаштовувати зруйновані домівки. Тоді й ми повернемося до роботи, щоб забезпечувати клієнтів товарами. До того ж, діяльність бізнесу сприятиме загальному відновленню економіки.

Мета кампанії «Країна без тебе ніяк» — заохотити підприємців не зупиняти свої бізнеси та підтримувати економічний фронт. Навіть під час війни українці потребують різних товарів та послуг, щоб жити, влаштовувати побут, виховувати дітей, допомагати ЗСУ з необхідним спорядженням. Робота кожного бізнесу має значення. Тож підприємці, продовжуйте працювати – адже Україна без вас ніяк.