З чого складається тактична аптечка і чому вона має стати вашим EDC

В Україні триває повномасштабна війна і навіть якщо ви залишаєтесь цивільним, бойові дії, обстріли або повітряні атаки можуть досягнути будь-якого міста. За таких обставин кожному було б доречно мати з собою аптечку і навички її застосування, щоб допомогти собі чи іншим постраждалим.

Редакція AIN.UA все випускала матеріал, про довійськову підготовку, де окремий розділ займають саме навички надання медичної допомоги. Тепер ми розповімо про тактичну аптечку, яку варто купити та носити з собою буквально завжди.

Індивідуальна аптечка IFAK

Аптечка загальновійськова тактична. Джерело: «Парамедик»

IFAK (Individual First Aid Kit) — це індивідуальний медичний набір-аптечка стандарту НАТО, який є обов’язковою частиною спорядження будь-якого військовослужбовця. В українській термінології такий набір називається «аптечка тактична ІНАП ЗСУ» і є практично прямим відповідником західного IFAK.

І український, і західні варіанти аптечок по типу IFAK не розраховані на довготривале або медикаментозне лікування (медикаментів в таких аптечках просто немає). Такі набори мають на меті лише одне — надати екстрену допомогу в перші секунди після поранення, ліквідувати критичні наслідки (наприклад масивну кровотечу) і таким чином збільшити шанси на виживання.

Ці набори є індивідуальними аптечками бійця і в умовах бойових дій військові не надають допомогу пораненим зі своєї аптечки — завжди використовується саме аптечка пораненого. Але в місцях, де війни немає, цим правилом можна нехтувати, оскільки немає безпосередньої загрози для того, хто надає допомогу.

Детально про кожен елемент тактичної аптечки ми розкажемо нижче, а поки ось загальний перелік комплектації:

 1. Турнікет Х2;
 2. Бандаж ізраїльський;
 3. Гемостатичний тампонаж;
 4. Оклюзійна пов’язка;
 5. Голка декомпресійна;
 6. Назофарингеальний повітропровід;
 7. Термоковдра;
 8. Ножиці;
 9. Рукавички;
 10. Маркер.

Тактична аптечка: комплектація

Оскільки ніхто не видає вже готові скомплектовані аптечки цивільному населенню, скоріш за все вам доведеться збирати її вручну. Тому в цьому матеріалі ми розпишемо можливі аналоги для певних складових, щоб їх було реальніше знайти.

Турнікет

Джерело: North American rescue

Турнікет використовується для припинення або значного зменшення масивної кровотечі і є засобом першої необхідності в тактичній аптечці. За військовим стандартом їх має бути два — один всередині аптечки, інший назовні, у швидкому доступі, проте для цивільних це не обов’язково. Китайські турнікети, а також турнікети від українських неперевірених виробників ми категорично не радимо купувати, оскільки вони можуть підвести в найнепотрібніший момент.

Турнікети, які можна купувати:

 • CAT gen 7, виробник North American rescue;
 • CAT gen 6, виробник North American rescue;
 • SOF TT, виробник Tactical medical solutions;
 • TM Tourniquet, виробник Combat medical systems;
 • SAM XT, виробник SAM Medical.

Прямим аналогом західних турнікетів є звичайний джгут Есмарха. Його не так зручно і швидко використовувати, як CAT, проте краще точно працюючий джгут Есмарха, ніж неперевірений турнікет з Китаю.

Бандаж ізраїльський

Джерело: PerSys Medical

Бандаж використовується для тугої перев’язки рани та зупинки кровотечі. Використовується у випадках, коли поранення не викликало масивну крововтрату і відповідно турнікет накладати не обов’язково, або вже після накладання турнікета. Бандажі бувають різних розмірів — 4 або 6 дюймів. Ми радимо брати саме 6, проте загалом вони обидва підходять в тактичну аптечку.

Бандажі, які можна купувати:

 • Бандаж Olaes 6 (Olaes modular bandage), виробник TacMedSolutions;
 • Emergency Bandages 6″, виробник PerSys Medical;
 • Emergency Bandages 4″, виробник PerSys Medical.

Фактично ізраїльський бандаж поєднує в собі еластичний бинт, компресійний елемент та матеріал для тампонади рани і є зручним аналогом радянського індивідуального перев’язувального пакета (ІПП). Але в разу відсутності бандаж можна замінити набором з двох-трьох нетканих еластичних бинтів, які можна купити в будь-якій аптеці.

Гемостатичний тампонаж

Джерело: QuikClot

Гемостатичні засоби використовується для зупинки кровотечі в глибоких ранах або в тих місцях, де використання турнікету неможливе. Гемостатики бувають в різних варіантах виконання — порошкові, поршневі або марлеві. Найзручнішим є саме гемостатичний бинт, скільки, на відміну від гранульованих він не боїться вітру та дощу і його просто використовувати навіть в стресових умовах.

Гемостатичний тампонаж, який можна купувати:

 • Combat Gauze Z-Folded, виробник QuikClot;
 • Z-Medica EMS Rolled, Gauze виробник QuikClot;
 • Rapid Z-Fold Gauze, виробник Celox;
 • Hemostatic Wound Dressing, виробник Celox.

Якщо дістати гемостатичний тампонаж неможливо — варто знайти хоча б звичайний, наприклад Compressed Gauze виробника North American Rescue. Якщо і такої можливості немає — декілька бинтів завжди прийдуть на допомогу.

Оклюзійна пов’язка

Джерело: North American Rescue

Поранення легенів, яке призводить до порушення їх герметичності, називається пневмоторакс. Без герметичності грудної клітки дихання постраждалого ускладнюється або стає неможливим взагалі. Невідкладна допомога при пневмотораксі полягає в негайному відновленні її герметичності грудної клітини за допомогою оклюзійної пов’язки.

Оклюзійні пов’язки, який можна купувати:

 • Occulsive Chest Seals, виробник Foxseal;
 • HyFin Vent Chest Seal Twin Pack, виробник North American Rescue;
 • DualSeal Chest Seal Two-Pack, виробник H&H Medical Corporation;
 • Chest Seal Combo Pack, виробник Beacon Medical.

Головним завданням оклюзійної пов’язки є відновлення герметичності грудної клітини — її потрібно просто заклеїти. Тож замість спеціального медзасобу можна використовувати просто великий пластир, наприклад Ю-Фікс на полімерній основі 10х20 см виробник «ЮРіЯ-ФАРМ», або взагалі армований скотч.

Голка декомпресійна

Джерело: H&H Medical Corporation

Крім відкритого поранення легенів (коли ми безпосередньо бачимо зовнішню рану) буває також і закриті поранення — закритий або напружений пневмоторакс. Найчастіше він виникає внаслідок заброневої травми (коли куля потрапила бронепластину, але все одно заподіяла шкоду) або внаслідок удару об кермо автомобіля при ДТП. В таких ситуаціях використовують декомпресійну голку.

Декомпресійні голки, які можна купувати:

 • Tension Pneumothorax Needle виробник H&H Medical Corporation;
 • TPAK 14ga Needle Decompression Kit виробник TyTek Medical;
 • ARS Decompression Needle виробник North American Rescue.

Замість американських голок, які постачаються в жорсткому футлярі та ідеально підходять для комплектації тактичних аптечок, можна взяти голки українських виробників, наприклад голку декомпресійну виробництва «Каммед». В крайньому разі декомпресійну голку можна замінити венозним катетером.

Назофарингеальний повітропровід

Джерело: MedSource

Внаслідок різних травм у постраждалого можуть початися проблеми з диханням: западання язика через повну або періодичну втрату свідомості або неповна прохідність дихальних шляхів. Щоб відновити можливість дихання (і забезпечити її надалі) використовують назофарингеальний повітропровід.

Назофарингеальні повітропроводи, які можна купувати:

 • Nasopharyngeal Airway Dynarex, виробник MedSource;
 • Повітропровід назофарингеальний, виробник Medicare;

На жаль, замінити назофарингеальні повітропроводи практично неможливо. Єдина альтернатива — покласти постраждалого у відновлювальне положення, щоб навіть у випадку втрати свідомості в нього не западав язик і не блокував дихальні шляхи.

Термоковдра

Джерела: MULTISPORT, «Епіцентр»

Крім функції транспортування кисню, кров також грає важливу роль в терморегуляції нашого організму. Тому навіть після зупинки кровотечі постраждалий все ще знаходиться в небезпеці — в нього може початися гіпотермія. Для підтримки тепла тіла використовують рятувальні ковдри (термоковдри), які відбивають теплове випромінювання тіла.

Термоковдри, які можна купувати:

 • Tatonka Rettungsdecke TAT, виробник Tatonka;
 • ZARYS Emergency blanket, виробник ZARYS;
 • Salewa Rescue Blanket, виробник Salewa.

Замінити термоковдру можна джерелами тепла (хімічні грілки, багаття) та звичайними ковдрами. Проте це буде не так ефективно, оскільки на нагрівання ковдри потерпілий також буде віддавати своє тепло.

Ножиці, рукавички, маркер

Джерела: «Чистий Світ», Rozetka, «Парамедик».
 • Тактичні ножиці, або ножиці Лістера призначені для розрізання одягу і мають бути великими та зручними. Найкращий варіант — «Ножиці парамедика 7.5» виробництва «Парамедик», або будь-які їх аналоги, що не поступаються в розмірі та якості.
 • Рукавички потрібні для особистого захисту того, хто надає допомогу постраждалому. Крім того, вони дозволяють швидше виявити кров в темний період доби. До них немає особливих вимог, але вони обов’язково мають бути.
 • Маркер потрібен для вказання часу накладання турнікета та заповнення інформації про пораненого, якому ви надали допомогу. Маркер має бути чорним, перманентним, водостійким.

Тактична аптечка: що можна додати?

Для військових небажано змінювати комплектацію індивідуально аптечки. Оскільки допомогу надають саме з використанням аптечки пораненого, стандартизація вмісту допомагає швидше розібратися і надати допомогу побратиму.

Проте цивільні можуть дозволити собі додати в аптечку медзасоби, яких за протоколами там не має бути. В першу чергу мова йде про медикаменти, в яких власник має індивідуальну потребу (наприклад інсулін для діабетиків). Проте є й загальний список, який зручно мати при собі:

 • Пластир медичний на тканинній основі;
 • Пластир медичний на нетканій основі;
 • Шприц одноразовий;
 • Фізрозчин ампули 5 мл;
 • Хлоргексидину біглюконат.
Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук