Війна безумовно змінила роботу українського бізнесу. Багато компаній змінюють моделі та принципи роботи для допомоги суспільству. Одним із найбільш дієвих способів поєднання заробітку та допомоги є соціальне підприємництво — бізнес, що дозволяє власникам отримувати прибуток та розв’язувати соціальні проблеми. Як в Україні стають соціальними підприємцями та якими є актуальні кейси, розповідають в Українській соціальній академії.
Нещодавно в Академії провели пітчинг проєктів з соціального підприємництва. Це — фінальний етап навчання на освітніх програмах Академії. Цього року у них взяли участь близько 150 учасників, проте до захисту відібрали лише 13 проєктів.
Розповідаємо, які саме проєкти отримали фінансування та готові змінювати суспільство.
Освітній простір Юлії Семенюк у місті Рівне
Школярам віком від 5 до 16 років будуть надавати якісну математичну освіту як в онлайн, так і офлайн-форматі. Головна мета проєкту — зробити уроки математики та читання доступними для більшості українських школярів за допомогою інтерактивних засобів навчання. В освітньому просторі будуть працювати за такими напрямками:
- навчання шкільної математики;
- ментальна арифметика;
- швидкочитання.
Юлія, засновниця проєкту, за фахом вчитель математики. Помітивши доволі низький рівень знань з предмета в дітей, вона вирішила виправити ситуацію.
«Ідея додаткової математичної освіти дітей є дуже важливою. Перш за все через низький рівень знань учнів. По-друге, через те, що математика потрібна для вступу майже на всі спеціальності. Така тенденція не лише в Україні, а й за кордоном. Такий, на перший погляд, не дуже цікавий предмет ми намагаємося зробити інтерактивним. Використовуємо для проведення уроків сучасну техніку, різноманітні презентації, онлайн дошки й платформу для тренувань математичних навичок», — розповідає Юлія.
Pear Shop у місті Тернопіль
Засновники проєкту створили платформу, де українські ілюстратори можуть виставляти мерч зі своїм дизайном на продаж. 10% від вартості йтиме автору ілюстрації, а інші 10% на різноманітні соціальні ініціативи. Степан, один з авторів ідеї, розповів, що після першого місяця війни потрібно було повертатися до роботи й платити податки.
«Найбільш популярним тоді стали патріотичні футболки. Але ми зрозуміли, що банальний дизайн “Доброго вечора, ми з України!” людям приївся і вони хочуть чогось цікавого. Одночасно ми побачили велику кількість ілюстрацій від художників, які почали масово творити на патріотичну тематику. Так вирішили об’єднати ці дві можливості й створили наш проєкт. Зараз, як ніколи потрібно підтримувати ініціативи, які мають соціальну складову. Ситуація змінюється кожного дня, а вирішення будь-якого соціального питання зараз є критично важливим для сучасного суспільства», — ділиться засновник.
За місяць роботи платформа розпочала співпрацю з 20 художниками й запустила 5 соціальних ініціатив. Також вони розпочали тестові продажі, які підтвердили популярність продукту в Україні та за кордоном.
Золоті роки, місто Львів
Проєкт започаткували у громадській організації «Золоті роки».
«Ми багато знаємо про низький рівень якості життя людей старшого віку, тому вважаємо, що варто підтримувати роботу організацій, що дають можливості особистісного розвитку, навчання, обміну досвідом, а також додаткові робочі місця та підняття рівня якості життя людей 55+», — ділиться співзасновниця ГО Людмила.
Згодом в організації почали виготовляти антиалергенні подушки-підголівники, дитячі розвиткові та сувенірні подушки за авторськими лекалами. Подушки виготовляють люди від 55 років. Часто саме ця вікова категорія потребує соціалізації, опанування нових навичок та додаткових джерел доходу. Ініціатива націлена на працевлаштування осіб старшого віку, а частину прибутку планують передавати у громадську організацію, щоб покращити якість життя старшого покоління.
.inaksha
Це — сертифікована безглютенова пекарня, яка виробляє якісне нутрицевтично багате та збалансоване харчування для людей, що мають целіакію або глютенасоційовані непереносимості. Після початку повномасштабного вторгнення засновники проєкту стали одними з небагатьох виробників критичної сировини для цієї вразливої категорії людей, які працюють.
«Ідею я не створювала, бо вона знайшла мене сама. Через турботу про близьку людину я зіштовхнулась з проблемою, яку було дуже важко вирішити на той момент. Розуміння, що я не одна в цьому, спілкування з родинами, які долали ті самі перешкоди й привело мене до пошуку рішення, обмірковування та втілення ідеї у життя. Наразі ми плануємо досліджувати нову реальність та нас у ній, адаптувати продуктову лінійку, послуги до нових потреб клієнтів, виходити на нові ринки та не здаватись», — розповідає Анастасія, засновниця проєкту.
Попереду на переможців очікує багато нового. Вони будуть активно розвивати свій бізнес у часі війни, застосовувати набуті знання та навички, а також постійно отримувати консультації та зворотний зв’язок від менторів та експертів Академії. Проте найголовнішим залишається те, що саме вони сприятимуть розбудові соціального бізнесу в Україні!
Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес.