Сьогодні NASA запускає SLS і корабель Orion, що полетить до Місяця. Все про місію Artemis

Читати на RU

29 серпня 2022 року о 16:30 за Києвом агентство NASA запускає ракету-носій Space Launch System (SLS) та її корисне навантаження — корабель Orion з космічного центру Кеннеді у Флориді. Це буде перший старт за програмою Artemis, яка передбачає майбутнє повернення людини на поверхню Місяця. А політ, що буде тривати 42 дні до моменту повернення Orion на землю, стане першим кроком американської космічної агенції до цієї мети.

AIN.UA розповідає, в чому важливість цієї безпілотної місії для майбутньої висадки на Місяць, як цей запуск поставить одразу декілька рекордів, та чому старт ракети SLS — це вже давно очікувана подія.

Ракета SLS — запуск, якого чекали п’ять років

Ракету SLS почали створювати ще у 2010 році. Для її розробки використовували частини декількох інших проектів NASA — Constellation та Space Transportation System. Фактично, SLS — це перероблені та дещо модифіковані шматки раніше створених (або лише спроектованих) ракет.

З огляду на це, ракета мала бути побудована досить швидко, а перший безпілотний політ мав відбутися вже у 2017 році. Проте розробка постійно затримувалась, ускладнювалась та потребувала додаткового фінансування. Так безпілотний запуск посунули спочатку на 2019, потім і на 2020 рік. І лише влітку 2021 ракету вдалось просто зібрати.

Таким чином, після 5 років затримок і близько $25 млрд, витрачених без жодного запуску, SLS нарешті зможе полетіти в космос і стати найпотужнішою ракетою, що наразі є в людства. Детально почитати історію цієї ракети можна в окремому матеріалі AIN.UA.

Корабель Orion, що має доставити людей на місяць (колись)

SLS злетить не сама по собі, а виконуючи місію Artemis 1. В рамках цієї місії перевіряється як готовність ракети, так і готовність космічного корабля Orion, який має в майбутньому доставити нових астронавтів на Місяць.

Початкову концепцію цього корабля розробили ще у 2000 роках, проте відтоді в NASA все кілька разів мінялось і Orion доводилось перероблювати. Спочатку замість використання з ракетою Ares його переробили під SLS, потім він був суттєво перероблений для використання в ініціативі NASA «Подорож на Марс», а зрештою до «Подорожі на Марс» додався місяць і програма перетворилась на «Moon to Mars».

Джерело: NASA

Зараз Orion полетить в бік місяця на орбіті якого він буде кілька тижнів. За планами NASA політ корабля триватиме 42 дні, після чого він матиме приводнитися в Тихому океані 10 жовтня 2022 року. Якщо все пройде як заплановано, то в майбутньому Orion має стати пілотованим і доставити людей на місяць. За останніми планами NASA це має відбутися десь у 2025 році.

Команда корабля

Джерело: NASA

Так, перший політ в рамках програми Artemis є безпілотним, проте це не означає, що всередині корабля немає команди. Крім випробування ракети SLS та корабля Orion в NASA хочуть також перевірити й нові скафандри, тож посади «екіпаж», який складається з манекена на ім’я Мунікін Кампос та його помічників (також манекенів) Хельги та Зоара.

Джерело: Європейське космічне агенство

Крім того, на борту буде четвертий член екіпажу — баранчик Шон, який є вповноваженим представником Європейського космічного агентства (ESA).

Чому це важливо?

Підсумовуючи: це — довгоочікувана та довгопланована місія, один із важливих кроків на шляху до повернення астронавтів на поверхню Місяця, та у майбутньому — навіть можливої побудови постійних колоній на нашому супутнику (прямо як у книзі Енді Вейра «Артеміс»). Попри чутки, NASA не називало свою місію на честь цієї книжки. Тут трохи інший символізм: давньогрецька Артеміда була сестрою сестрою сонячного бога Аполлона та зокрема богинею Місяцю. Місія Apollo вперше доставила людину на Місяць, сподіватимемось, що «Артеміс» також впорається із завданням.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук