30 серпня 2022 року стало відомо, що Уряд та ОП відмовились від ідеї впровадження 10% імпортного збору, незважаючи на те, що текст законопроекту вже пройшов погодження. Причиною відмови став значний публічний тиск та супротив бізнесу. Про це повідомляє заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк у своєму Telegram каналі.

Контекст

3 серпня 2022 року стало відомо, що Кабінет міністрів розробляє законопроект про запровадження додаткового збору у розмірі 10% на купівлю іноземної валюти імпортерами.

Як зазначив Ярослав Железняк, метою законопроекту було:

  • збільшити надходження до держказни;
  • знизити попит на імпортні товари та послуги серед українців;
  • знизити тиск на міжнародні резерви та стабільність гривні.

Проте, низка представників українського бізнесу не підтримали даний законопроект. Експерти з питань економічної політики та фінансового сектору Економічної експертної платформи детально пояснюють, чому запровадження 10% імпортного збору призведе до низки негативних наслідків:

  • значна кількість товарів першої необхідності, зокрема ліки, електроніка, пальне тощо — не виробляється в Україні, тож додаткове імпортне мито призведе до подорожчання цих товарів та збільшення показників інфляції в цілому;
  • додатковий імпортний збір стимулюватиме контрабанду та “сірий” імпорт, проблема з якими є і зараз, а із впровадженням додаткового збору обсяги контрабанди суттєво зростуть;
  • такий збір стимулюватиме експортерів до формування різних схем, при яких експортери будуть мати переваги перед іншими гравцями ринків.