У перші дні повномасштабної війни купа українських підприємців кинули бізнесові справи та взялися допомагати своїм командам та країні. Утім бізнес не припиняв розвиватися: з лютого в Україні з’явилось 43 000 нових фізосіб-підприємців (ФОПів). У рітейлі, IT, сервісах, ресторанному бізнесі, транспорті.

Ці підприємці працюють під сирени, борючися із падінням попиту, обвалом національної валюти, і зараз їм як ніколи потрібен сервіс, який полегшить їм життя. Тож у цій статті AIN.UA розповість про Fairo — єдиний додаток для роботи ФОПів, що поєднує в собі податкову звітність, сплату податків та банківські послуги для бізнесу. 

З якими проблемами стикаються ФОПи зараз 

Окрім очевидних проблем, пов’язаних із небезпекою, українські підприємці мають давати собі раду за умов макроекономічної невизначеності, падіння попиту та не завжди зрозумілих податкових правил. 

Приміром, для тих фізосіб-підприємців, що рятувалися, виїжджаючи за кордон, через якийсь час постає питання податкового резидентства. Під час повномасштабної війни багато бізнесів принципово почали платити податки, іноді навіть наперед, аби підтримати державу. Але будучи за кордоном, ФОП має пам’ятати про настання податкового резидентства (для ЄС зазвичай після перебування в країні протягом 183 днів поспіль). На жаль, поки уряд України добився права жити за кордоном, а платити податки в Україні лише для громадян, які виїхали до Польщі. 

Тим підприємцям, хто залишився — ще складніше, навіть якщо винести за дужки очевидні проблеми, на кшталт безпеки та обстрілів. Податкове законодавство перед та вже під час війни зазнало доволі помітних змін й змінюватиметься надалі: впровадження схеми із 2% для підприємців на спрощеній системі, гіг-контракти як альтернатива співпраці з IT-бізнесами, обговорення повністю нової системи 10х10х10, в якій ймовірно місця для «спрощенців» взагалі можуть не залишити.

Приміром, доволі популярна система 2%-ї ставки податку містить у собі приховані ризики: якщо ФОП 3-ї групи переходить зі ставки 5% на ставку 2%, він має уважно слідкувати за лімітами по доходу. Інакше його можуть автоматично перевести на загальну систему, а це означатиме набагато більше податків та помітне ускладнення бухгалтерського обліку. 

Як Fairo допомагає підприємцям 

Усі ці новини й зміни додають підприємцям тривожності за часів, коли й так є достатньо приводів понервувати. Зараз у пригоді стануть ті інструменти, які можуть спростити підприємцю життя: автоматично скласти податковий звіт, порахувати податки, міняти валюту в онлайні, керувати інвойсами. Усе це поєднане в одному додатку для ФОП — Fairo. 

Цей додаток був створений за підтримки Raiffeisen Bank International командою Creative Dock Austria, на українському ринку він працює та допомагає підприємцям із серпня 2020 року. Це — чи не єдиний додаток для підприємців на українському ринку, у якому звітність та бухгалтерський облік поєднані із банкінгом. Тобто, Fairo дає можливість вести весь бізнес в одному сервісі

Що мається на увазі? 

У цьому додатку зібрані усі основні функції, які можуть знадобитися підприємцю під час ведення бізнесу. Розглянемо основні із них:

  • Тут можна керувати одночасно своїм бізнес- та особистим банківським рахунком. Зокрема, користатися фізичними та віртуальними дебетовими картами, а також контролювати ліміти своїх доходів. Чому це важливо? 
    • Ми вище говорили про тих ФОП, які перейшли на 2%-ну систему оподаткування. Якщо під час воєнного стану такі підприємці перевищать ліміт по доходу, податкова автоматично переведе їх на загальну систему оподаткування. На практиці виходить так, що підприємець про це може і не знати, і довідається про втрату «спрощенки» вже постфактум, ймовірно — ще й разом зі штрафами. Тож контролювати свої ліміти (не лише для тих, хто на 2%-ній ставці, взагалі для усіх ФОП) — важливо.  
  • Автоматичне формування та надсилання до податкової звітів по єдиному податку та ЄСВ. Кожен підприємець, який хоч раз вручну заповнював декларацію про доходи після того, як її форму вчергове проапдейтили, пам’ятає, наскільки цей процес неочевидний та виснажливий. 
    • Нещодавно в Україні якраз запрацювала нова форма декларації для ФОП: туди додали форму звітності по ЄСВ. Це водночас і спрощує, і ускладнює життя, адже треба знову перевчатись заповнювати такий документ. Fairo, в якого є дані про сплачені підприємцем податки, може формувати такі декларації автоматично та надсилати їх до податкової. Замість півгодинного нервового звіряння усіх полів вручну податкової звітності перетворюється на процес у кілька кліків. 
  • Сплата податків у один клік. Повномасштабна війна змусила багатьох підприємців замислитися про важливість своєчасної сплати податків. Деякі великі українські бізнеси навіть сплачують податки авансом, щоб допомогти державі. І малий бізнес у цьому не стоїть осторонь: за даними Fairo, багато клієнтів-фрілансерів зверталися по допомогу до сапорту додатку, щоб офіційно відкрити ФОП і платити податки країні в такий момент. 
  • Створення, надсилання та керування інвойсами та бухгалтерський облік. 
  • Обмін валют онлайн 24 години на добу, а також можливість прив’язувати до акаунту рахунки в євро та доларі. Це важливо за сучасних умов, коли валютні регуляції змінюються ледь не щоденно, НБУ вводить чи прибирає валютні обмеження, а курс національної валюти не надто стабільний.

Попри війну та усі супутні економічні складності Fairo продовжує допомагати підприємцям розбиратися з усіма питаннями, а підтримка додатка працює цілодобово. Причому спеціалісти компанії допомагають клієнтам не лише зі стандартними завданнями по типу вчасної сплати податків. Розуміючи особливу ситуацію, команда Fairo виручає і з нестандартними проблемами. 

Приміром, 24 лютого, коли усі київські дороги були забиті заторами, а до магазинів, банкоматів та заправок стояли величезні черги, клієнт попросив підтримку допомогти йому зняти гроші. 

«Одеса була тоді у більш спокійному стані, але паніка була у всій Україні. Прийшов запит від клієнта з цього міста, він хотів зняти гроші з карток і ми перевіряли в програмах у яких банкоматах, який номінал і скільки грошей залишилося. З нашою допомогою клієнт зняв 120 000 грн з віртуальних карт», — згадує команда сервісу. 

Команда оперативно реагувала на подібні нестандартні запити про допомогу. Приміром, багато користувачів питали у команди, як і куди донатити, тож команда швидко випустила оновлення для додатка із шаблоном, який допомагав це зробити. 

На разі, попри війну та економічні виклики, українці все одно продовжують реєструватися як фізособи-підприємці, намагаються вести бізнес в Україні, або з іноземними клієнтами, звітуються та платять податки. І хай складно у це повірити, але скоро осінь, а у вересні завершується третій квартал 2022 року. Для ФОПів це означає податкову звітність та оплату всіх платежів у бюджет. 

Якщо при згадці про ручне заповнення декларації вам стає некомфортно — делегуйте цей таск Fairo. Нещодавно команда додатка залучила два мільйони євро інвестицій від Raiffeisen Bank International, а це означає, що найближчим часом усі функції додатка ще покращаться.