Як купувати нерухомість під час війни? Поради юриста

3

Багато українських IT-спеціалістів переїхали зі свого дому до інших областей України і вирішили залишитися там жити назавжди. Та чи варто. поспішати з покупкою житла? Війна, стабільний попит на житло в західних регіонах України, закриті держреєстри — все це зумовило збільшення кількості шахраїв на ринку нерухомості.

Юрист Максим Носарев зазначає, що такі запитання надходять йому щотижня. Тому він вирішив розкрити всі його аспекти у коментарі AIN.UA.

Максим Носарєв, фото надане автором

Однозначно, купляти зараз житло — це значно більш ризикована угода, ніж півроку тому. Але ж життя триває. Людям потрібно десь жити. Зібрав 4 важливих факти, які краще знати, якщо плануєте придбати житло в Україні зараз, під час війни.

Більшість державних реєстрів закриті на час воєнного стану

Як я вже говорив, зріс рівень непорядності на ринку нерухомості. Якщо раніше це були тільки “професійні” шахраї, то тепер трапляються і цілком чесні у мирні часи люди.

Наприклад, родині потрібно терміново виїхати за кордон і продати швидше квартиру. Вони можуть приховати, що нерухомість під арештом, з боргами, в іпотеці, проходить у кримінальній справі тощо. І якщо раніше будь-хто міг це перевірити в державних реєстрах, просто ввівши адресу житла або ім’я власника, тепер такої можливості нема.

Станом на сьогодні доступ до реєстрів є тільки у адвокатів, які ще до війни мали угоди на спеціальний доступ до їхніх можливостей. Також перевірити об’єкт нерухомості може нотаріус, але зазвичай це робиться вже безпосередньо під час угоди купівлі-продажу, тобто з моєї точки зору – запізно.

Інвестування в новобудову на етапі котловану стало ще більш ризикованим

Я не рекомендую інвестувати в житло, яке не знаходиться на фінальному етапі будівництва. Навіть якщо вам здається, що це дуже вигідна пропозиція. 

Зараз економічний стан в країні досить складний — ми буквально тримаємося на міжнародній допомозі. Якщо вона припиниться або її стане помітно менше, галузь будівництва постраждає однією з перших. Навіть порядний і з ідеальною репутацією забудовник може опинитися в ситуації, коли не зможе завершити будівництво через фінансові або інші причини. А перелік таких причин через війну в країні постійно збільшується.

Квартири в новобудові можуть не мати поштової адреси — контролюйте це питання

Трапляються випадки, коли будинок вже зданий в експлуатацію, але не має поштової адреси.

Тобто ви можете придбати права на квартиру у забудовника. Але не зможете оформити право власності на конкретну квартиру. Нотаріус технічно не може цього зробити. Бо це право власності на що? На об’єкт нерухомості, який знаходиться де, за якою адресою?

Це такий некомфортний момент, коли ви ніби і власник нового житла, але в державному реєстрі це не зазначено. І проблема в тому, що через війну така ситуація для вас може тривати незрозуміло як довго. Адже питаннями надання поштових адрес займаються місцеві органи влади. А вони теж через війну працюють в досить стресовому і непередбачуваному режимі.

Я рекомендую або уникати таких пропозицій, або звертатися до фахівців чи знайомих з місцевої влади, які допоможуть зрозуміти, які перспективи завершити цей процес у найближчий час.

Зараз майже неможливо виписати з житла старих власників. Але це не страшно.

Коли ми купуємо квартиру чи будинок, уважно слідкуємо, щоб з них були виписані всі попередні жильці. Але зараз через технічні особливості, пов’язані з воєнним станом, служби при місцевих радах не можуть повноцінно виконувати функцію прописки/виписки людей з житла. 

Виглядає як проблема: ризики, комуналка і т.д. Але направду, все краще, ніж здається.

Ще з кінця минулого року в Україні власник нерухомості має право виписати з неї попередніх жильців просто на підставі того, що він є власником цього житла. Раніше це можна було зробити тільки через суд. Тепер же достатньо подати заяву до відповідної служби, яка цим опікується.

Тому коли ви купуєте квартиру, і там лишаються прописаними попередні власники, не підозрюйте їх через це у злих намірах. Ви зможете без проблем вирішити це питання, як тільки повноцінно запрацюють відповідні служби при місцевих радах.

Аби підсумувати частину про купівлю нерухомості в Україні під час війни, наголошу ще раз, що ризиків стало більше, тому і перевірка обраної квартири чи будинку має бути більш ретельною.

Автор: Максим Носарев, СЕО компанії Tretten Lawyers

Залишити коментар

Коментарі | 3

Пошук