Валерія Гудій, адвокат ЮФ Ілляшев та Партнери, розповіла для НВ, що робити працівникам, якщо підприємство, на якому вони працюють, планують закривати. AIN.Business вибрав основні тези з матеріалу.  

  • Перш за все, роботодавець завчасно повинен попередити своїх співробітників про звільнення, аби не накопичувати фінансові зобов’язання.
  • Якщо підприємство визнано банкрутом, ваш роботодавець може розірвати з вами трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності. Під час воєнного стану роботодавець може розірвати трудовий договір з власної ініціативи без попередньої згоди профспілки, за одним виключенням — якщо звільняють працівників, обраних до профспілкових органів.
  • Отримавши повідомлення про звільнення, працівник має розуміти, що не раніше, ніж через два місяці трудові відносини з ним будуть розірвані. Звільненому працівнику мають виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку. Вихідна допомога у випадку звільнення працівників, яких не можуть задіяти під час оздоровлення, виплачується за рахунок роботодавця або коштів від продажу його майна.
  • Інколи буває, що компанія, за рішенням засновників, може розпочати процедуру санації. Санація — це оздоровлення фінансово-господарського становища боржника. Тобто, платоспроможність підприємства може відновитись та повністю чи частково розрахуватись з боргами.

Термін «оздоровлення» зазвичай означає скорочення персоналу. Важливих працівників скоротити не можуть: перевага надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю. Тому під таке скорочення потрапляють люди, без чиєї праці можуть обійтись. 

Але, якщо ж компанію роботодавця повністю визнано банкрутом і буде прийнято рішення про її ліквідацію, повідомлення про звільнення отримають всі працівники без виключень.

Важливо пам’ятати

В кодексі про працю заборонено звільняти працівника в час його відпустки. Проте це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства. В умовах воєнного стану можна звільняти працівника з ініціативи роботодавця у період лікарняного та відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами, доглядом за дитиною). В такому випадку датою звільнення буде перший робочий день після закінчення лікарняного або відпустки.