То чи мають українські переселенці платити польські податки? Схоже, що так

Читати на RU

У липні BRDO з посиланням на лист польського Мінфіну повідомили, що українці, які через повномасштабне вторгнення росії тимчасово проживають у Польщі, можуть продовжувати платити лише українські податки. Але польські чиновники іншої думки.

Що трапилось

Раніше BRDO оприлюднив заяву про те, що українці, які працюють віддалено з Польщі, можуть платити податки лише в Україні. Підґрунтям для новини був оприлюднений лист Мінфіну Польщі, який BRDO отримав у відповідь на адвокаційну кампанію за збереження податків українців, розпочату у травні 2022 року. 

«Що стосується українських резидентів у Польщі, то хочу запевнити Вас у дуже гнучкому та індивідуальному підході польських податкових органів. Загалом, як правило, ми не заперечуємо можливості збереження центру життєвих інтересів в Україні у воєнний час, – цитує BRDO лист від Мінфіну Польщі.

Враховуючи особливі потреби українських платників податків, ми запровадили спеціальний режим для громадян України, який дозволяє їм, за їхнім бажанням, обрати оподаткування так, як якщо б вони були податковими резидентами Польщі. Цей спеціальний режим є добровільним і доступний лише в період з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2022 року для громадян України, на яких поширюється дія Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Громадяни України можуть вільно обирати цей спеціальний режим для того, щоб оподатковуватися на більш вигідних умовах, ніж за загальними правилами».

Однак нещодавно Мінфін Польщі надав коментар польському ЗМІ money.pl щодо оподаткування доходів українців. І про про спеціальні правила щодо сплати податків українцями до 31 грудня 2022 року чи можливості збереження центру життєвих інтересів українських біженців в Україні у воєнний час в ньому більше не йдеться. Тобто, Мінфін Польщі змінив свою позицію щодо оподаткування українських переселенців:

«Відповідно до статті 15 польсько-української угоди про уникнення подвійного оподаткування, якщо український податковий резидент виконує оплачувану роботу на території Польщі і його винагорода виплачується українським роботодавцем, який не має постійного представництва або постійної посади в Польщі, він зобов’язаний сплачувати податок в Польщі, якщо його перебування перевищує 183 дні в календарному році. У такій ситуації всі його доходи, пов’язані з виконанням роботи на території Польщі, підлягають оподаткуванню в Польщі, тобто також доходи, отримані до перевищення порогу 183 днів перебування на території Польщі».

Аналогічні висновки розміщені також на вебсайті podatki.gov.pl. Тобто оподатковуються як, доходи, що були отримані після 183 днів, так і ті, що були отримані до досягнення 183 днів.

Як підкреслили в BRDO, це стосується тих українців, які отримують доходи на підставі трудових відносин; позиція щодо ФОП наразі не відома.

Чому це важливо

Станом на серпень 2022 року понад 1 320 000 українців отримали PESEL в Польщі (податковий номер, що свідчить про тимчасовий захист). Частина з них продовжує працювати на українських роботодавців та сплачувати податки в Україні. Тепер вони не розуміють, чи платити їм польські податки, якщо навіть вони планують повернутися в Україну після закінчення війни. І чи не притягнуть їх до відповідальності податкові органи Польщі у разі несплати місцевих податків.

Нова позиція польського Мінфіну створює серйозні проблеми для українського бюджету та українців, що продовжують працювати віддалено з Польщі за українськими контрактами. То що ж робити українцям у Польщі?

«З огляду на оприлюднені позиції Мінфіну Польщі ми не маємо простої відповіді. Ми радимо звернутись до податкових консультантів і детально проаналізувати свій конкретний випадок. Окремо акцентуємо, що водночас Україна робить кроки для налагодження обміну інформацією про фінансові рахунки з іноземними органами», – зауважили в BRDO. 

Необхідно довести до позитивного результату адвокацію щодо застосування положень Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування на користь України. Відповідну роботу зі збереження податкових надходжень українців, що виїхали після війни, раніше анонсували різні представники влади. 

Дане питання актуальне не лише для Польщі. Раніше Литва також пообіцяла не оподатковувати українців. Але, як показує практика, рішення можуть швидко змінюватись.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук