Станом на вересень 2022 року немає офіційної інформації від податкової про те, як після ліквідації відзвітувати підприємцям, які перейшли на спеціальну ставку 2%. Детальніше про процедуру розповів юрист «Таксер» Юрій Крюков для AIN.Business.
У базі даних податкової зазначено, що після ліквідації ФОП на спеціальній ставці звітують у звичайні строки, передбачені для місячної декларації (тобто до 20 числа наступного місяця). На підставі інформації, отриманої від податкової в телефонному режимі, можна зробити висновок, що після ліквідації ФОП 3 групи на спеціальній ставці потрібно звітувати доки не буде офіційних роз’яснень, тому:
- ФОП, які до переходу на спеціальну ставку були на першій чи другій групі (незалежно від дати переходу) подають:
- декларацію за спеціальною ставкою за місяць ліквідації — до 20 числа наступного місяця;
- річну декларацію для першої та другої групи (F0103405) за період перебування на першій та другій групі — після ліквідації ФОП та не пізніше 60 днів після закінчення року. У цій декларації слід поставити позначку у п. 8.1 та прикріпити додаток 1.
- ФОП, які до переходу на спеціальну ставку були на третій групі 5% (перейшли з 01.04) подають:
- декларацію за спеціальною ставкою за місяць ліквідації — до 20 числа наступного місяця;
- декларацію для третьої групи (F0103307) — у цій декларації слід поставити позначку у п. 8.1 та прикріпити додаток 1.
ФОП, які перейшли з першого квітня, мали подати декларацію за перший квартал. Після ліквідації ФОП — подати декларацію за період у якому закрито ФОП (якщо ФОП закрито у вересні – подається декларація за 9 місяців).
Проте податкова дає різні рекомендації щодо цього питання:
- в одних податкових рекомендують подавати декларацію одразу за період закриття
- в інших кажуть, що проміжні декларації також треба подавати. Тобто якщо закрили ФОП у третьому кварталі, крім декларації з 9 місяців, треба також подати декларацію за півроку.
- на гарячій лінії податкової повідомляють, якщо ФОП у якомусь кварталі не був на ставці єдиного податку 5%, за цей квартал декларацію можна не подавати. Тобто якщо ФОП перейшов на 2% з першого квітня та на спеціальній ставці був весь другий квартал — за півріччя декларацію можна не подавати.
- ФОП, які до переходу на спеціальну ставку на третій групі 5% (перейшли після 01.04) подають:
- декларацію за спеціальною ставкою за місяць ліквідації — до 20 числа наступного місяця;
- декларацію для третьої групи (F0103307) — у цій декларації слід поставити позначку у п. 8.1 та прикріпити додаток 1. ФОП, які перейшли після першого квітня, мали подати декларацію за перший квартал та півріччя. В іншому ситуація така сама, як і в п. 2.
- ФОП, які до переходу на спеціальну ставку на загальній системі (незалежно від дати переходу) подають:
- декларацію за спеціальною ставкою за місяць ліквідації — до 20 числа наступного місяця;
- річну декларацію про майновий стан та доходи для підприємців (F0100112) — за період перебування на загальній системі — після ліквідації ФОП і не пізніше 40 днів після закінчення року. І якщо був дохід на загальній системі до цієї декларації, треба прикріпити додаток щодо ЄСВ.
- ФОП, які одразу зареєструвалися на спеціальну ставку — насправді це найскладніший випадок, бо у податкових теж не особливо знають, як у такому разі подати ліквідаційну декларацію. З рекомендацій:
- якщо не було сплати за ЄСВ — подати декларацію за останній місяць, у строки як для звичайної декларації, до 20 числа наступного місяця. Просто, якщо були оплати по ЄСВ, треба прикріпити додаток до ЄСВ, а через нього може не прийнятися декларація, оскільки цей додаток треба прикріплювати до грудневої декларації. Тут, як і в декларації для інших груп — додаток до ЄСВ прикріплюється лише до річної або ліквідаційної декларації, а в декларації по спеціальній ставці немає відмітки про те, що декларація подається після припинення ФОП;
- до ліквідації перейти на ставку єдиного податку 5% і після того, як переведуть на іншу ставку подати декларацію за останній місяць перебування на спеціальній ставці, потім ліквідувати ФОП і тоді подати декларацію з єдиного податку за ставкою 5% з позначкою в п. 8.1 та додатком 1. Декларація подається лише за період у якому ФОП був на ставці 5%.
Це узагальнена інформація, на підставі телефонних відповідей місцевих податкових та гарячої лінії податкової. Якщо настав такий момент, що доводиться ліквідувати ФОП — можна подати запит до місцевої податкової за порядком подання декларацій (щоб отримати більш-менш офіційну відповідь хоча б від своєї податкової), відповісти повинні протягом 30 днів письмово на «Укрпошту» за адресою реєстрації ФОП.