У вересні-жовтні 2022 року ціни на один з основних продуктів українців стрімко зросли – 5-7 грн за одне яйце. В чому причина та чи чекати зниження вартості розібралося видання «НВ». AIN.Business переповідає головне. 

  • Ціни на яйця коливаються в межах 40-70 грн за десять штук. На сайтах продуктових мереж можна знайти ціни від 40 грн, а ціни на добірні яйця сягають за 70 грн за упаковку. 
  • Як розповідає пресслужба «АТБ» виданню «НВ», протягом останнього місяця виробники яєць збільшили ціну більш ніж на 80%. Це пояснюють дефіцитом яєць та зростанням собівартості виробництва. Адже через бойові дії були закриті деякі птахофабрики, порушені цикли виробництва та зменшилось поголів’я. Крім того, компанія «АТБ» мала постачальників в окупованих областях, де виробництва наразі закриті.
  • За даними Держстату, найнижчі середні ціни цього року зафіксували у травні – менше 20 грн. Як пояснює галузева асоціація, у весняно-літній період яйця зазвичай найдешевші, адже збільшуються пропозиції від господарств. На них припадає приблизно половина ринку яєць. 
  • За підрахунками асоціації Союзу птахників України, через бойові дії в країні втрачено близько 20% промислового виробництва яєць. Серед втрат – одне з найбільших виробництв України, яке було в Чорнобаївці, Херсонська область. В компанії повідомили, що весною від спраги та голоду загинуло близько 4 млн курей дорослого поголів’я і близько 700 000 голів «молодняка». Крім того, були великі втрати на птахофабриках в Київській, Миколаївській та Харківській областях.
  • Крім втрат, на ціни вплинула також девальвація гривні. Через це зросла вартість кормових добавок, ветеринарних препаратів, пакувальних матеріалів, запасних частин на обладнання. Також виникло чимало проблем з логістичними маршрутами, мобілізацією та звільнення працівників, доставкою корму та добавок, ветеринарних препаратів тощо.
  • Через ці труднощі, виробники яєць змушені були позапланово позбуватись поголів’я курей-несучок та почали пропускати посадки птиці. Зокрема, за даними операційного звіту компанії Овостар, в червні загальне поголів’я склало 6,26 млн курей проти 8 млн голів в 2021 році, а поголів’я кур-несучок зменшилося з 6,63 до 6,18 млн голів.
  • Проте за словами виконавчого директора асоціації, Сергія Карпенка, ситуація із оновленням поголів’я покращилася влітку внаслідок відновлення роботи виробництв на деокупованих територіях. Він додає, що в жовтні буде збільшення виробництва яєць та ціна на ринку стабілізується.