Планування бізнесу, зокрема в ресторанній сфері, дозволяє правильно розрахувати витрати, спрогнозувати форс-мажорні обставини, терміни окупності та прибуток, який отримуватимуть засновники закладу. Бізнес-план також допоможе залучити інвестиції ззовні, адже інвестор повинен бачити і розуміти, куди він вкладає свої кошти.
Poster ділиться порадами як складати бізнес-план підприємцю, розказує, що для цього потрібно та як залучити інвесторів до співпраці. AIN.Business переповідає головне.
Як скласти бізнес-план
Варто пам’ятати, що засновник проекту може як звернутися до фахівців із ресторанного консалтингу, так і самостійно прописати все планування. Для цього потрібно розглянути наступні пункти.
Резюме бізнес-плану ресторану. У ньому прописують такі дані:
- мета створення проекту. Концепція закладу, де прописується назва, короткий опис, яким буде майбутній ресторан, розташування та дизайн, позиціонування, цільова аудиторія, формат;
- календарний план відкриття;
- бюджет інвестицій, терміни окупності та прогнозований прибуток проекту;
- конкурентні переваги;
- ризики;
- план розвитку ресторану;
- інвестиційний план ресторану.
Актуальність ідеї та опис бізнесу. Для цього необхідно:
- визначити актуальність обраної локації для майбутнього закладу;
- визначити вартість середнього чека;
- в описі потрібно вказати цінову категорію закладу;
- визначити цільову аудиторію ресторану, враховуючи середній чек, локацію, різновид закладу (ресторан, кафе чи бар), наявність офісів поблизу;
- провести SWOT-аналіз для визначення слабких та сильних сторін, а також посилити інструменти просування ресторану;
- зробити аналіз конкурентів, які знаходяться неподалік обраної локації;
- порахувати трафік потенційних відвідувачів. Трафік варто робити в різні періоди дня (вранці, в обід та ввечері) та в різні дні (в будні та на вихідних). Це впливатиме на результати його дослідження.
Концепція ресторану. Концепція закладу — це формат та зовнішній вигляд майбутнього закладу. Найчастіше на концепцію впливає розташування закладу. Розробка концепції передбачає такі кроки:
- складання маркетингової стратегії. Під час цієї роботи ви визначите позиціонування закладу, незаповнені ніші на ринку, цільову аудиторію обраного формату, способи комунікації зі своїми споживачами тощо.
- розробите та затвердити формат закладу, назву, логотип.
- також потрібно скласти технічне завдання дизайнерам розробки інтер’єру закладу відповідно до його формату.
Розробляючи концепцію, варто враховувати інвестиції, терміни їх окупності та плани розвитку.
План виробництва ресторану. При складанні ресторанного бізнес-плану необхідно прописати всі етапи: від пошуку приміщення до запуску проекту. Він складається з кількох етапів:
- пошук приміщення, перевірка його на придатність та складання договору про оренду;
- після проведення ремонтних робіт складання списку для закупівля обладнання, меблів та посуду;
- реєстрація бізнесу в податковій або в «Дія». Деякі ресторатори оформляють бізнес як ФОП, а бар із ліцензією на продаж спиртних напоїв, як ТОВ.
- підбір, найм та оформлення персоналу. Зазвичай для ресторанів преміум класу підбір може займати більше часу, ніж при наборі в кафе.
- пророблення страв та напоїв, складання меню. Слід пам’ятати, що мають бути страви з низькою собівартістю та високою маржею. Такі страви дають прибуток закладу;
- перед відкриттям закладу варто запустити рекламу, щоби привернути увагу до офіційного запуску;
- укладання договорів на постачання продуктів, отримання дозволу та запуск бізнесу.
Організаційна структура ресторану. Щоб надавати якісний сервіс в закладі, варто приділити чимало уваги для організації структури закладу саме за наймом співробітників. Структура персоналу складається з:
- адміністративного персоналу: 1-3 особи;
- обслуговуючого персоналу: від 5 осіб, залежно від кількості місць;
- виробничого персоналу: від 5 осіб;
- допоміжний персоналу: від 3 осіб.
Зазначимо, що ці цифри орієнтовні. Кількість персоналу залежить від формату закладу, навантаження та кількості посадкових місць. Для кожного співробітника розробляється штатний розклад, щоб вести облік роботи працівників, зарплатного фонду та витрат на персонал.
Фінансовий план ресторану. Його може скласти ресторатор або звернутися до фахівців з ресторанного консалтингу. Фінансовий план дає змогу гармотно розподіляти гроші під час процесу відкриття і в ньому прописуються такі фінансові показники:
- витрати на закупівлю обладнання, меблів та посуду;
- витрати ремонт приміщення, якщо він необхідний;
- витрати на зарплати персоналу;
- витрати на оплату оренди та комунальні послуги;
- витрати на маркетинг;
- витрати на закупівлю продуктів та господарських товарів;
- інші витрати та форс-мажор.
Крім того, необхідно розписати дані фінансового результату: спрогнозувати терміни окупності та отримання прибутку.