Власники землі можуть бути звільненими від обов’язку своєчасної сплати податку за неї. Такі спрощення діють протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Про це повідомляють на порталі Державної податкової служби України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у Податковому кодексі України (ПКУ). За ним передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок (й дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності), такі платники звільняються від відповідальності з виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
6 вересня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у розділі «Перехідні положення» ПКУ, та переліків документів на підтвердження».
Відповідно до цього Порядку до платників податків, які на дату набрання чинності цого наказу можуть подати до контролюючого органу інформацію про неможливість виконання податкових обов’язків, застосовуються наступні правила:
- У разі неможливості своєчасно сплатити податок, власник землі подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з переліком документів, інформації, що підтверджують цю неможливість, до контролюючого органу.
- У разі відсутності у платника податків можливості подати таку заяву не пізніше 30 вересня 2022 року, він подає заяву та відповідні документи не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
- Платники податків, які на дату та після дати набрання чинності наказу виконували податкові обов’язки, але у зв’язку із військовою агресією рф втратили можливість їх виконувати, подають заяву та відповідні документи у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків.
- У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими власником землі, – контролюючий орган проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку.
На порталі Державної податкової служби нагадали, що відповідно ПКУ платниками плати за землю є власники земельних ділянок, паїв, землекористувачі та орендарі земельних ділянок державної та комунальної власності. А також податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Станом на кінець вересня 2022 територіальними органами ДПС сформовано понад 5,6 млн податкових повідомлень-рішень щодо плати за землю з фізичних осіб на суму 2,3 млрд гривень.