Як запустити інвестиційний фонд у війну. Інтерв’ю з засновником Hypra fund Ігорем Перцією

Ігор Перція збирався оголосити про запуск фонду Hypra fund 25 лютого. Через повномасштабне вторгнення анонс довелося відкласти, але зараз компанія активно укладає угоди. За сім місяців фонд інвестував вже в три стартапи зі сфери Web 3. Журналіст AIN.UA поговорив з Ігорем Перцією про роботу фонду, Web 3 в Україні та проекти, в які вкладається Hypra.

Ігор Перція. Фото: Lift99 Kyiv Hub

Про ідею

Я мав великий досвід у Web 3, бо працював у цій сфері ще з 2017 року. Ще до TA Ventures я вже мав багато знайомих у криптовалютних проектах, був у великій кількості закритих чатів. В якийсь момент у Web 3 з’явилося багато скаму, а нові проекти більше нагадували піраміди. Однак з часом я помітив, що багато крутих людей заходять в Web 3. Це стало сигналом, що можна повертатися в цей сегмент, бо тепер там є з ким будувати бізнес.

Рішення про запуск фонду приймалося дуже швидко: від ідеї до офіційного представлення пройшло буквально кілька тижнів. Ми швидко зробили сайт, брендинг і планували оголосити про запуск 25 лютого. Навіть запланували вихід великого інтерв’ю в Forbes.

Через початок вторгнення довелося поставити все на паузу. В середині березня ми вирішили, що фонд все ж таки має існувати і оголосили про офіційний запуск Hypra fund. А на початку квітня вже закрили першу угоду, яку анонсували аж влітку.

Про команду

В команді не багато людей. Я – керівний партнер, є також операційний менеджер Дарина Мудрак, проектний менеджер Софія Безносенко і ще один партнер Дмитро Волконський. Є ще люди, які займаються хайрінгом і працюють на фрілансі. Мені подобаються такі структури компаній, де не потрібно наймати велику кількість людей в штат. Нам подобається копатися в проектах самостійно. Можливо з наступного року ми залучимо ще одного партнера та аналітика в команду.

Чому саме Web 3

Зараз існує декілька напрямків, які на мою думку, є найбільш перспективними. Це Web 3, космос, штучний інтелект і машинне навчання. З усіх цих напрямів я добре знаюся лише на Web 3. Знайомство в потрібних колах і репутація наштовхнули на запуск фонду в цій сфері.

Ми інвестуємо тільки в Web 3, це основний напрямок фонду. Стратегія Hypra в конкретних і чітких угодах. Ми не плануємо засівати велику кількість проектів маленькими сумами і чекати, який із них вистрілить. Така модель мені не подобається, вона не відрізняється від звичайного кредитування в банках.

Про стартапи, в які інвестує фонд

Зараз в нас фактично є три угоди, хоча офіційно ми оголосили лише про одну. У всіх трьох компаніях засновники українці. Цей ринок в Україні досить розвинений і є куди інвестувати: у списку 25 криптовалют з найбільшою капіталізацією є аж два українських проекти. Звісно, ми не фокусуємося лише на одній країні, нас цікавлять стартапи з усього світу.

Ми також надаємо перевагу студіям. Для прикладу, інвестувати в одну блокчейн-гру можна, але є ризик, що вона не вистрілить і ми втратимо гроші. Краще вкладатися в студію, яка розробляє такі ігри. Деякі їх проекти можуть бути невдалими, але вони продовжать випускати нові і будуть набувати досвід. Є більша ймовірність отримати успішний проект в таких моделях.

Розглядаючи будь-який стартап ми в першу чергу дивимось на дві речі: де ми допоможемо компанії вирости і де ми з цього заробимо. Звичайно, фонд створювався для прибутку, але перший пункт все одно важливіший. Ми фонд, який може брати серйозні долі в бізнесі: 10-20%. Є угоди і з меншими відсотками, але ми точно не пасивний партнер.

У нашому регіоні серед фондів Web 3 ми найкраще розбираємося в напрямку блокчейн-аутсорсу. Тому для таких компаній наша експертиза буде найбільш цінною. Фокус на таких компаніях ми не робимо, бо існує ще багато інших проектів, які також круті, але це не аутсорсинг.

Найефективніше ми допомагаємо компаніям з нашого портфеля в кількох напрямках: бізнес-девелопмент, продажі, операційний менеджмент та пошук людей. З засновниками ми спілкуємося раз на місяць, де обговорюємо в чому саме їм потрібна допомога.

Коли ми підписуємо угоду я завжди щиро кажу, скільки часу можу приділяти команді. Якщо це угода на $100 000, ми навряд чи будемо часто спілкуватися. Вони також цього не вимагатимуть. Але після угоди на мільйони доларів я розраховую, що і ми і стартап будемо витрачати багато часу на співпрацю.

Про інвестиційний клімат

Найголовніше зараз зрозуміти, що впали тільки оцінки. Це сталося через ризики, які принесла повномасштабна війна. Сьогодні бізнес в Польщі оцінюється в кілька разів дорожче, ніж такий самий в Україні. Хоча до цієї зими українські компанії залучали інвестиції на рівні з європейськими. Самі проекти досі цікаві для фондів і проблеми в залученні коштів немає. Питання лише в розмірах угод.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук