10 жовтня 2022 року, в перший день обстрілів рф енергетичної інфраструктури, виручка закладів України впала на 22% у порівнянні з тим же днем тижднем до цього. Зокрема, в столиці дохід закладів знизився на 27%. Такими даними дослідження ділиться з AIN.Business українська компанія з автоматизації закладів Poster.
За даними Poster, в жовтні показники так і не відновилися: 17-23 жовтня 2022 року виручка закладів України була на 19% менша за виручку 3-9 жовтня. У Києві – на 23%.
Проте вже на початку листопада ситуація змінилася: дохід HoReCa в столиці зріс на 6% у порівнянні із початком жовтня, в Дніпрі – на 5%, Львові – на 15%, Одесі на 30%. В цілому по країні дохід в закладах зріс на 7%.
«Хто з генератором – той на коні»
Окрім того, компанія Poster розпитала рестораторів, як на дохід їхніх закладів впливають зникнення електроенергії та як вони справляються з цим. Так, власники ресторанів кажуть, що виручка дуже залежить від кількості повітряних тривог, наявності світла та води, а також генераторів.
У київській кав’ярні First Point, попри придбаний генератор, на початку листопада виручка скоротилася близько на 20% у порівнянні із жовтнем.
«Жовтень ми витягли на показники вересня, хоча працювали ще без генератора. Потім купили генератор, убезпечили себе від відключень, налагодили стабільний інтернет, стали частіше працювати, але відчутно, що гості трошки роз’їхались», – розповідає співвласник кав’ярні First Point Юрій Бездітний.
Проте перемикнутися на генератори можуть не всі. Для деяких енергомістких концепцій – це складна задача.
«В ресторанах, де ключовим продуктом є піца, дуже складно перемикнутися на альтернативні джерела живлення, оскільки лише піч для піци споживає в піку 16 кВт. На початку листопада порівняно з початком жовтня виручка зменшилась на 40%. Найгірша динаміка — в столиці. Більшість київських закладів знаходяться в ТРЦ, а вони особливо чутливі до повітряних тривог та відключень електроенергії», – ділиться досвідом Володимир Гнатюк, СЕО мережі 1708 pizza di Napoli.
Також в містах, де рідше вимикають світло, ніж в інших містах, ситуація не така критична для закладів.
«На щастя, нас в Дніпрі відключення не часто торкаються. 10 жовтня, коли були обстріли, ми раніше зачинилися, бо дуже боялися співробітники. Звісно, в нас впали каси. Але до кінця тижня ми вирівнялися. І за результатом місяця було все добре: каса була більше, ніж у вересні», – каже Фелікс Безрук, співзасновник White Coffeebar та обсмажки «Фунт кави».
Проте ситуація в Києві може бути й позитивною. Павло Гук, засновник винного бару Pure & Naive розповідає, що в них взагалі не зникала електроенергія.
«Тому зміни, які відбувались, можна описати лише в позитивну сторону. Проте, враховуючи небезпечні понеділки і спад, незначний підйом в продажах просто вирівняв наші плани і ми йдемо близько 100%», – додає власник бару.