Уряд хоче скасувати пільгову систему з 2% податку

1
Читати на RU

Пільгову спрощену систему оподаткування зі ставкою податку 2% можуть скасувати уже наступного року. Про це йдеться у статті «Економічної правди». Що це за система, і чому уряд обговорює її скасування — розповідаємо в деталях.

Що це за система

У березні 2022 року Верховна Рада проголосувала за законопроект, який вводив ряд пільг для бізнесу, щоб полегшити йому роботу під час війни.

Серед його норм була й можливість фізичним особам та підприємствам з оборотом до 10 млрд грн сплачувати єдиний податок з обороту в обсязі 2% за правилами, встановленими для 3 групи платників єдиного податку, тобто із звільненням від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів.

Окрім того, що 2% — це сильно нижче за 18% податку на прибуток та ПДВ (20%), які платять великі компанії, 2% — це ще й нижче стандартних 5%, які платять ФОПи третьої (найпопулярнішої) групи спрощеної системи. Ці 2% означали для бізнесу пільгове оподаткування і сильно спрощену бухгалтерію та звітність.

Цим податком, за даними Державної податкової служби (ДПС), яку цитує видання, скористалося 252 000 ФОПів, вп’ятеро більше, ніж юросіб. Вони переказали за цією ставкою майже 3,9 млрд грн до місцевих бюджетів (саме туди платиться єдиний податок). Проте переходили на 2% не лише фізособи-підприємці, але й великий високомаржинальний бізнес, зокрема, букмекери та ті, що займаються азартними іграми.

Які з нею проблеми

В України, як у держави в стані війни, щомісячний дефіцит бюджету вимірюється мільярдами доларів, відзначає видання. Пільгова спрощена система обійшлася бюджету у 2,5-3,5 млрд грн у період з квітня по листопад 2022 року, за даними видання. За розрахунками заступника голови податкового комітету ВР Ярослава Железняка, щомісяця бюджет недоотримує через цю систему 500-700 млн грн (200 млн грн — втрати бюджету, пов’язані з тим, що пільгу використовує гральний бізнес).

Коли її скасують

Ймовірно, для більшості компаній та ФОПів вона перестане працювати уже в 2023 році. Спершу її скасують для грального бізнесу. Відповідний законопроект уже підтримав профільний комітет парламенту. Коли він набуде чинності, гральний бізнес змушений буде вертатися на загальну систему оподаткування, і це може відбутися уже до кінця 2022 року. Решті компаній та ФОПів пільги скасовуватимуть поступово.

Залишити коментар

Коментарі | 1

Пошук