Як розрахувати необхідну потужність резервного живлення та вибрати генератор

4

Після початку регулярних обстрілів української енергетичної інфраструктури та аварійних відключень електроенергії багато бізнесів почали переходити на генератори. Проте через неправильний вибір пристрою часто з ладу виходить як сам генератор, так і підключені до нього пристрої. В цьому матеріалі AIN.UA розповідає, як правильно розрахувати необхідну потужність резервного живлення та якими бувають генератори.

Як розрахувати необхідну потужність?

Зрозуміло, що найкраще — купити максимально дешевий (як при покупці, так і при заправці) пристрій, який би при цьому повністю покривав потреби в електроенергії. Тому перше, з чим необхідно визначитися ще до покупки генератора — це його номінальна потужність. Є два варіанти, як підрахувати загальну необхідну потужність:

Сумувати максимальне споживання всіх електроприладів

Всі електроприлади мають обов’язкове маркування, де вказано їх номінальну потужність (в Ватт/W) або напругу (вольт, V) та струм (ампери, A), які вони споживають при роботі. Нас цікавлять саме Вати, що споживає пристрій. Якщо вказано лише напругу та силу струму — то можна просто порахувати кількість ват, перемноживши вольти на ампери, як на прикладі нижче.

У такого підходу до розрахунків є недолік. Зазвичай, якщо порахувати номінальну вказану потужність виходить, що ваша квартира чи бізнес мають споживати просто колосальну кількість енергії, хоча цього не відбувається.

Це зумовлено тим, що виробники часто вказують пікову потужність приладу, а не номінальну. Наприклад, блок живлення від ноутбука, на якому написано 65W буде споживати таку потужність лише якщо акумулятор пристрою повністю розряджений і ви запустили на ньому стрес-тест. А в повсякденному житті його споживання навряд перевищить 30W.

Заміряти реальне споживання ваших електроприладів

Саме тому перед покупкою генератора, або іншої системи резервного живлення краще купити ватметр. Це такі пристрої, які включаються між розеткою та електроприладом і показують його реальне споживання.

Використання ватметра — найкращий варіант, оцінки вашої необхідності в електроенергії. Проте варто пам’ятати, що багато приладів (кавомашини, чайники, холодильники, монітори тощо) мають ще й пікову потужність. Тобто під час запуску, буквально в перші декілька секунд, вони споживають помітно більше, ніж потім впродовж роботи. Тому в потужність генератора потрібно закласти додаткові 15%-20%.

Які бувають генератори?

Загалом всі генератори, незалежно від типу пального (бензин, дизель чи газ) та типу двигуна (двотактний або чотиритактний) можна поділити на три типи: синхронні, асинхронні та інверторні. Якщо всі попередні параметри мали лише опосередкований вплив на результати роботи пристрою, то від типу генератора буде залежати безпека та надійність електроприладів, що від нього працюють.

Синхронні генератори з AVR

Зображення: rozetka

Синхронні генератори — це шумні пристрої, які ви можете побачити на вулицях кожного українського міста. Електроенергія в таких пристроях виробляється завдяки збігу частоти обертання статора і ротора. Такі генератори гарантують стабільність напруги, яка контролюється за допомогою блоку автоматичного регулювання (AVR).

Перевагою синхронних генераторів полягає у стабільній напрузі на виході, а також їх здатності тимчасово видавати велику потужність, що може помітно перевищувати штатні характеристики. Це важливо для запуску електродвигунів, насосів, та інших пристроїв, чиє навантаження при запуску іноді в декілька разів перевищує робоче.

Асинхронні генератори

Обертання ротора в асинхронних генераторах трохи випереджає за оборотами магнітне поле, яке створюється статором. У іншому принцип роботи асинхронного генератора такий самий, як і синхронного.

Головна відмінність — частота і напруга електричного струму прив’язана до обертів двигуна і будуть стрибати разом з ним в залежності від навантаження чи перебоїв в роботі. Тому такі генератори погано витримують підвищені навантаження, хоча вони простіші й дешевші порівняно з синхронними.

Інверторні генератори

Зображення: rozetka

Інверторні генератори — тихі, сучасні, розумні пристрої, що видають дуже стабільну напругу, що підійде навіть вибагливим пристроям. В таких генераторах за формування синусоїди та потрібної напруги відповідає окремий блок, який також регулює необхідні оберти двигуна.

З переваг такого рішення — менший рівень шуму, економічна витрата пального, менша вага та розміри та стабільна напруга. З недоліків — значно вища ціна і складність конструкції, що підвищує також вартість ремонту.

Який тип пального обрати?

Загалом вибір пального майже не впливає на роботу самого пристрою (в порівнянні з особливостями конструкції генератора). Тож є загальне правило — чим потужніший пристрій вам потрібен — тим більший шанс, що він буде дизельним.

Якщо ж у вас є вибір — то краще брати генератор з тим самим пальним, яке ви використовуєте у своїй машині або іншій техніці. Бо в наші часи немає нічого кращого за універсальність.

Залишити коментар

Коментарі | 4

Пошук