Незважаючи на напад рф на Укарїну й небезпеку, яка досі є у всіх регіонах країни, український бізнес продовжує шукати альтернативи, надавати послуги та забезпечувати українців товарами. Проте ця праця компенсується підвищенням цін на послуги та продукти.
Так, власниця кондитерської «Номер Дому», Марія змушена була теж підняти ціни на свою продуктцію, але отримала негативний зворотний відгук від своїх споживачів через це. Чому солодощі «Номер Дому» коштують дорого, власниця Марія Тимошенко пояснила у своєму Twitter. AIN.Business, з дозволу підприємниці, публікує пояснення у матеріалі.
- Спершу Марія пояснює, що працює офіційно й відповідно платить податки. Окрім того має зареєстровану виробничу потужність, офіційно її орендує та є в реєстрі Держпродспоживслужби як виробник шоколадок та шоколадних цукерок.
- На її виробництві діє система контролю безпеки HACCP. Тобто всі мильні засоби, обладнання, прибори, матеріали, що контактують з їжею, мають сертифікати якості та дозволи використання з харчовими продуктами. Шоколадки та фадж періодично проходять дослідження в лабораторії.
Підприємниця, щоб пояснити ціну, робить розбір одного з наборів у своєму твіті:
- Інгредієнти. Для цього набору кондитер використовує французький шоколад Valrhona Inspiration. Він має насичений колір та смак завдяки натуральним додаткам: полуниці, маракуї, малини. 100 грам коштує 210 грн.
- Форми. Підприємниця використовує форми також з Франції. Форма, податки, мито, доставка – за всі послуги разом виходить приблизно 45 євро. Форми іграшок з Італії – 500 грн за 1 вид (їх є 5) і форму для 6 іграшок (по 5 шт кожної). Загальна ціна форми для цього набору – приблизно 14 000 грн.
- Обладнання. Марія використовує спеціальну машину для шоколаду, щоб зручно топити шоколад. Її вартість не рахує, бо купляла для шоколадок. Проте нагрівальний стіл для шоколаду, який підтримує ідеальну температуру, власниця купляла спеціально для цих іграшок. Він коштує приблизно 10 000 грн.
Окрім того, Марія враховує час та досвід.
- Вироблення цього набору вимагає часу. 1 вид іграшок – 20 штук, займає 1 день. Спочатку кожен вид шоколаду треба затемперувати, аби шоколад мав блиск, зробити потрібну структуру й міць. Залити в форми, аби товщина була така, щоб іграшка не тріснула і не розбилась. Потім все це обережно склеїти, зробити вушко у кожній іграшці, зав’язати стрічку для ялинки, розмалювати ведмедика різними кольорами.
- За 3 роки роботи з кондитеркою Марія вже навчились це робити з найменшими витратами, але вони всеодно бувають. Тому під час роботи з шоколадом є багато бракованих, розбитих та тріснутих іграшок.
- Підприємниця наголошує, що не робить спеціальних наборів для пакування: друк та дизайн. Це ще, за її словами, вимагає приблизно 10 000 – 15 000 грн. Також у своєму бізнесі вона не винаймає послуги фотографа й маркетолога для реклами тощо.
Чи справді піднялися ціни на продукти: факти в цифрах
Війна спричиняє прискорення інфляції й відповідно це впливає на підвищення цін на продукти. Так, за даними Державної служби статистики України, інфляція в країні склала 19,5%, станом на жовтень, а «продуктова» інфляція – 25%.
- Ціни на яйця піднялися в жовтні на 60,5%, в листопаді – ще на 10,6%.
- Ціна на фрукти піднялася в жовтні на 4,1%, у листопаді, в порівняні з минулим місяцем знизилася на 6,9%.
- Ціни на молоко піднялися в жовтні на 2,3%, в листопаді – ще на 2,9%.