Як безпечно очистити воду: хімія, фільтри та домашні засоби

2

Разом з відключенням світла після російських обстрілів у великих містах часто також зникає й централізоване водопостачання. Зазвичай такі відключення досить обмежені по часу і в українців не виникає критичних проблем з питною водою.

Проте ризик більш серйозних відключень, на жаль, зберігається завжди. І в цьому матеріалі редакція AIN.UA розповідає про засоби первинного очищення та знезараження води, які можуть допомогти у критичній ситуації.

Де брати воду?

The waste water pipe from the village into the canal.

Перш за все, потрібно завжди мати запас як технічної, так і питної води. Оптимальним буде запас на 4-5 днів, але при його підготовці потрібно враховувати весь необхідний об’єм: включно з туалетом, мінімальним миттям посуду, приготуванням їжі та споживанням води всією родиною.

Якщо протягом 4-5 днів водопостачання не відновиться, то місто все одно стане непридатним для життя, через неробоче водовідведення (і разом з ним каналізацією). В такому випадку місто варто залишити, проте до цього моменту потрібно якось протриматися.

Якщо запасів води немає, або вони закінчилися, то перш за все потрібно йти до формально чистих джерел: бювету або криниці. Воду з них також варто було б дезінфікувати, проте це найкраще, що є. У крайньому разі можна збирати сніг або дощову воду, проте до останнього не варто брати воду з річок у містах, бо в них потрапляють усі стоки.

Початкове очищення фільтрами

Найпершим етапом очищення води є її фільтрація. Вона не очищає воду повністю, проте прибирає найпростіших і деякі бактерії, а також видаляє забруднення. Загальноприйнятим стандартом якісного та безпечного фільтра для води є пристрої швейцарської компанії Katadyn. Компанія працює у сфері очищення води з 1928 року, а її продукцію регулярно закуповуються на державному рівні для військових і гуманітарних цілей США й іншими країнами-членами НАТО.

Якщо говорити про конкретні пристрої, то Katadyn Pocket Filter Black усуває з води бактерії, найпростіші, водорості, каламуть, спори та цисти зі швидкістю 1 літр за хвилину. Ресурсу картриджа вистачає на 50 000 літрів, щоправда, ціна такого девайса складає близько 18 000 гривень.

З дешевших рішень є, наприклад, Gymtop SWF-2000 або Miniwell L630. Ці пристрої не проходили досліджень у швейцарських наукових центрах та не отримували сертифікації НАТО, проте загалом вони також впораються з первинним очищенням води. Швидкість фільтрації в них складає 0,3-0,6 літра у хвилину, ресурс картриджа 2000 літрів, ціна — від 1500 до 2500 гривень.

Якщо на покупку туристичного або військового фільтру для води у вас немає (або їх просто вже немає в наявності), то підійде і звичайний побутовий фільтр, які часто використовуються для очищення води з-під крана. Проте при його використанні стає критично важливим брати лише чисту воду з бюветів або криниць.

Знезараження хімією або кип’ятінням

Наступним етапом очищення води є дезінфекція, яка має прибрати віруси та організми, що залишилися у воді після фільтрування. Найпростішим способом дезінфекції є звичайне кип’ятіння протягом 10-15 хвилин (наприклад, на газовому пальнику про які можна почитати за посиланням).

Проте найзручнішим варіантом будуть хімічні таблетки або рідкі краплі, спеціально створені для знезараження питної, попередньо відфільтрованої води. Тут лідером є та сама швейцарська Katadyn.

Katadyn Micropur Quick Tablets — таблетки для знезараження води швидкої дії. Однієї таблетки вистачає на 1 літр, одна коробка препарату містить 70 таблеток. Ціна — 400 гривень. Якщо мова йде про більші об’єми, то краще брати Micropur Forte MF 10.000P — порошок, 1г якого може очистити 100 літрів, а однієї баночки вистачає загалом на 10 000 літрів.

З аналогів, які також очищають воду і роблять її придатної для пиття є  Lifesystems Chlorine Dioxide Droplets — заснований на тій самій діючій речовині, що й Micropur препарат, упаковка якого розрахована на 60 літрів. Ціна — близько 600 гривень.

Цікавим рішенням є також дезінфекційні таблетки для очищення води Potable Aqua, що складаються з двох компонентів й обіцяють не лише дезінфікувати воду від мікроорганізмів, а й надати їй натурального смаку після обробки. Ціна — близько 900 гривень, об’єм — 50 літрів очищеної води.

Чи ефективні домашні засоби очищення?

Звичайно, найпростіший фільтр грубого очищення можна зробити в домашніх умовах з марлі, пластикової пляшки й інших побутових речей. Проте він відфільтрує лише пісок та найбільші часточки сміття й ніколи не досягне рівня промислових фільтрів, де встановлені керамічні картриджі з іонами срібла та порами в 0,2 мікрона.

Якщо говорити про дезінфекцію, то загалом кип’ятіння — досить ефективний спосіб знищити віруси та шкідливі мікроорганізми. Питання лише в зручності та доступності, де хімічні засоби значно виграють.

При цьому відстоювання, заморожування та інші неординарні методи обробки води не є ефективним, про що заявляє, наприклад, біохімік Гліб Репіч. Це може трохи додатково її очистити, однак не позбавить від шкідливих сполук, мікроорганізмів, та інших небезпек.

Залишити коментар

Коментарі | 2

Пошук