Припинення діяльності в разі смерті ФОП: що робити спадкоємцям та працівникам

Україна вже майже рік бореться проти окупантів і, на жаль, втрачає своїх воїнів та мирних жителів. У цій статті юрист «Таксер» Юрій Крюков розповідає про сумне, але важливе – як провести процедуру припинення ФОП у разі його смерті, що робити з деклараціями та податками, а також — як звільнитися працівникам.

Як припинити ФОП у разі його смерті?

Припинити ФОП, у зв’язку зі смертю, можна тільки офлайн. Для цього потрібно:

  • Подати до реєстратора (частіше за все це місцеві ЦНАП, юридичні відділи місцевих рад) або нотаріуса (який має право вносити зміни до ЄДР) копію свідоцтва про смерть фізичної особи (у заявника при собі повинен бути паспорт).
  • Звертаємо вашу увагу, що реєстратору заборонено вимагати інші документи для припинення ФОП, але іноді кажуть писати заяву з проханням про припинення ФОП.
  • Після того, як реєстратор внесе запис про припинення ФОП, ця інформація автоматично буде надіслана до податкової.
  • Додатково до податкової ніяких заяв подавати не потрібно, вони повинні зняти ФОП з обліку після отримання повідомлення від реєстраторів.

Чи потрібно подавати декларації за померлого ФОП?

Необхідність подання декларації спадкоємцями за ФОП, який припинено у зв’язку зі смертю, не передбачена Податковим кодексом (наприклад, відповідь від податкової Миколаївської області).

Тому, звітність подавати необов’язково.

Чи потрібно сплачувати податки та ЄСВ за померлого ФОП?

Податковим кодексом прямо передбачений обов’язок спадкоємців сплатити заборгованість з податків за такий ФОП. Оплату потрібно буде провести вже після прийняття спадщини у межах та пропорційно отриманої спадщини.

При цьому ЄСВ сплачувати не потрібно, адже спадкоємці не вказані як платники ЄСВ у Законі про ЄСВ.

Що робити з переплатою податків та ЄСВ?

Спадкоємцю у спадщину переходять не тільки обов’язки, а ще й права, тому, якщо спадкоємець має обов’язок сплатити борги по податках, то, відповідно, він має право повернути переплату. Для цього потрібно подати заяву у податкову, де був зареєстрований ФОП.

Переплату з ЄСВ, найімовірніше, повернути не вийде. Повернення здійснюється на підставі заяви від платника (а спадкоємець не вважається платником у розумінні закону з ЄСВ).

Що робити з банківським рахунком померлого ФОП?

Рекомендуємо повідомити банк про припинення ФОП у зв’язку зі смертю. Але, законно розпоряджатися коштами на рахунку можна буде лише після прийняття спадщини.

Як припинити трудові відносини, якщо роботодавець помер?

Раніше процедура припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця була складною — припиняти трудові відносини доводилося через суд. Але, у жовтні 2022 року Кабінет Міністрів України значно спростив цю процедуру (зважаючи на війну в Україні, необхідність розв’язання цього питання вже давно напрошувалося), затвердивши Порядок припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю роботодавця – фізичної особи.

Відтоді, для того, щоб припинити трудові відносини, працівнику достатньо подати до будь-якого центру зайнятості пакет документів, такі як:

  • заяву,
  • документ про смерть роботодавця або рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або померлою,
  • копії документів, що посвідчують особу.

Документи можна подати у паперовій або електронній формі. Центр зайнятості у той же день повідомляє у Пенсійний Фонд та податкову про припинення трудового договору.

Після того, як спадкоємець прийме спадщину, йому потрібно буде розрахуватися з працівниками (також, потрібно буде розрахуватися по договорах ЦПХ та з постачальниками).


Сподіваюсь, я зміг відповісти на більшість питань, які можуть виникнути під час та після припинення ФОП, який помер. Але, якщо ще якісь питання залишились — будь ласка, задавайте у коментарях.

Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії «Таксер»

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук