Глава Alibaba Джек Ма — про економіку майбутнього: «Припиніть сподіватися на виробництво у створенні робочих місць»

Читати на RU

Глава Alibaba Group Джек Ма у своєму виступі на форумі Bloomberg Global Business Forum у Нью-Йорку звернувся до проблем економічного зростання в майбутньому. На його думку, урядам і бізнесу слід припинити покладатися на виробництво в тому, що стосується створення робочих місць, і звернути увагу на інноваційні галузі, як-от розробки у сфері штучного інтелекту. Редакція AIN.UA публікує фрагменти виступу.


Ми всі дуже недооцінюємо найбільшу технологічну революцію, яка відбувається зараз. Такі перехідні епохи в історії людства траплялися нечасто. Думаю, не більш як тричі впродовж останніх 3000 років. Виклик, який зараз стоїть перед нами, настільки величезний, що жоден уряд, жоден бізнес не здатний упоратися з ним самотужки. Ми маємо працювати спільно.

Світ рухається від IT до DT. Багато хто не розуміє, що таке DT (як багато хто не знає, що таке IT). Інформаційні технології (IT) поступово рухаються до технологій даних (data technology, DT). Ідеться не про черговий технологічний апгрейд, а про філософію, про наш підхід до виконання завдань.

Протягом останніх 200 років люди спиралися на знання, щоб передбачати майбутнє, але зараз ми стоїмо на порозі нового світу. І цей новий світ надзвичайно складно передбачити, тому всі занепокоєні майбутнім. Люди, які говорять про майбутнє із впевненістю та вірою, здаються божевільними.

Люди непокояться через Big Data, штучний інтелект, хмарні обчислення. На мою думку, це занепокоєння є цілком нормальним. Сотні років тому, коли з’явилися парові двигуни, люди також думали про те, що машини на паровій тязі знищать безліч робочих місць. Але, гадаю, людство, як завжди, знайде рішення. Якщо не ми, то наші діти.

Нові технології зможуть знищити безліч робочих місць, але й створити нові. Мені здається, втративши бачення майбутнього, ми зараз почали надто перейматися ним. Тепер ми знаємо, що в минулому економіка парових машин створила безліч робочих місць, те саме буде і з DT. Це створить багато робочих місць. Питання в тому, чи ми готові до цього і чи достатньо ми кваліфіковані?

Чимало людей, говорячи про збільшення кількості робочих місць, мають на увазі виробництво. Думаю, виробництво вже ніколи не створить багато робочих місць. Це працювало в минулому. Але в сучасному світі через нові технології на кшталт штучного інтелекту, роботів, виробництво вже ніколи не поверне собі цю роль. Основним драйвером створення нових робочих місць стане сервісна сфера.

Говорячи про виробництво, ми маємо припинити використовувати фрази «зроблено в Китаї» або «зроблено в США». У майбутньому це буде «зроблено в інтернеті». Значну роль відіграватиме малий бізнес, більшість компаній із цієї ніші стануть глобальними. За останні 30 років близько 6% компаній користувалися перевагами глобалізації. У наступні 30 років щонайменше 60% малих бізнесів стануть глобальними. У глобалізації нічого поганого немає. Нам треба працювати над тим, щоб розвивати її й надалі.

Джек Ма
Джерело

Мені не подобається, як вчені, інженери та підприємці залякують людство можливостями технологій. Хтось турбується про те, що машини контролюватимуть людину (Джек Ма, напевно, має на увазі висловлювання Ілона Маска про штучний інтелект (ШІ). — Ред.). Але, думаю, людству треба більше вірити в себе. Технології не зупинити. Краще користуватися ними, щоб вирішувати проблеми, що постали перед нами, ніж намагатися зупинити розвиток технологій.

Звертайте особливу увагу на систему освіти. Те, чого ми сьогодні навчаємо наших дітей, завтра може призвести до того, що вони втратять роботу. Усе, чого ми вчимося за старою схемою, запам’ятовуючи інформацію, навчаючись обчислювати — усе це машинам вдається краще. Ми маємо перебудувати систему освіти. Треба вчити наших дітей бути інноваційними й творчими. У новому світі, щоб досягти успіху, вам знадобляться IQ, EQ та LQ. EQ — це емоційний коефіцієнт, а LQ — «коефіцієнт кохання», те, чого машини ніколи не матимуть.

Перша технологічна революція призвела до Першої світової війни, друга — до Другої. Третя технологічна революція відбувається зараз, і Третя світова війна має бути боротьбою з хворобами, бідністю та забрудненням довкілля. Інакше людство матиме проблеми.

Автор: Джек Ма, глава Alibaba Group.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук