Amazon звільняє ще 9000 людей і стає лідером за скороченнями. Ера пост-Безоса не вдалась?

Amazon повідомила, що змушена звільнити ще 9000 людей, в межах скорочення попрощаються з людьми з багатьох підрозділів, деякі проекти — закривають. Аналітики закидають невдачі новому СЕО — Енді Джессі: два роки тому засновник компанії Джефф Безос передав йому свій пост як найсильнішому менеджеру. До цього Джессі розвивав AWS, один з найприбутковіших напрямків бізнесу, і користувався довірою засновника Amazon. План не спрацював? 

– 27 000 людей

Для Amazon це не перше скорочення: у листопаді компанія повідомила, що звільняє 10 000 людей, згодом у січні — ще 8000. Наприкінці березня стало відомо про ще 9000. Причина настільки масштабних скорочень — необхідність зрізати витрати через незрозуміле майбутнє. 

Загальне число співробітників, що втратять роботу, перевищило 27 000 людей. Поки це рекорд серед технологічних гігантів: Meta, для порівняння, попрощалась з 21 000 своїх співробітників і відмінила набір на 5000 вакансій, які була змушена закрити. 

В Amazon стверджують, що на цьому етапі змушені робити ставку на ефективність та відмовлятись від сервісів з низькими показниками чи пріоритетами. Та насправді, скорочення йдуть по всіх вертикалях бізнесу: HR-напрям, реклама, навіть у підрозділі AWS. Більше 400 людей скоротили у команді Twitch. Як вказує TechCrunch, закрили навіть видання DPReview — одне з найкращих та найстаріших онлайн-видань про фото та відео техніку, що існувало на ринку. Йому було 25 років. 

При цьому Amazon більше 1,5 млн співробітників (1 млн — в Штатах) і може здаватись, що скорочення 27 000 людей — капля в морі. Насправді ж, левова частка людей — це працівники на складах та курʼєри, у багатьох це тимчасова робота, значну частину набирають під різдвяні свята. Скорочення ж стосуються в першу чергу офісних працівників. 

Енджі Джессі

Трохи більше двох років тому засновник Amazon Джефф Безос залишив місце керівника компанії. Новим СЕО став Енді Джессі. Вважалось, що його навичок вистачить, щоб продовжити зростання бізнесу. Поки виглядає інакше. 

За останні два роки капіталізація Amazon впала в два рази і вже опускалась нижче $1 трлн, акції просіли в ціні на 44%. Вперше компанія зіштовхнулась з необхідністю масових скорочень людей, а не різкого їх рекрутингу. Вперше за всю історію свого існування доходи від основного бізнесу — онлайн-продажів — знизились. 

Компанія, що невпинно зростала 25 років, зіштовхнулась з проблемами. Звісно, час зіграв не на руку Джессі: висока інфляція, загроза рецесії, величезні геополітичні зміни — з усім цим довелось зіштовхнутись новому керівнику. Втім, як пише CNBC, 25 років правління Безоса також не були безхмарними, але за цей час він перетворив онлайн-магазин з продажу книг у справжньому e-commerce та ритейл-гіганта, одну з найдорожчих компаній світу. Виклики — це те, до чого Джессі мав би бути готовим

Натомість, компанія практично не розвинула свій напрям офлайн-магазинів: переосмислити Whole Foods не вдалось, книгарні зачинили, відкрили лише кілька десятків Amazon Fresh замість трьох сотень, магазин Amazon Go так і не став широкою практикою. Не видно розвитку доставки дронами, а інвестиції у створення контенту під свій стрімінговий сервіс поки не дають бажаних результатів: жоден з продуктів Prime Video не став справжнім хітом, хоча, наприклад, на створення саги по мотивам толкенієвського «Володаря Перснів» і було знято кілька сезонів серіалу майже за $1 млрд. 

Все ще не вдалось вирішити й основної проблеми Amazon — занадто великої уваги з боку держави. Так, компанія зіштовхнулась з проблемами при купівлі мережі клінік OneMedical за $3,9 млрд та виробника роботів-пилососів iRobot за $1,7 млрд. Довгим виявився й процес поглинання MGM за більш як $8 млрд. До того ж, неабияка увага в площині дотримання прав працівників: донедавна саме Amazon вважалась одним з найгірших місць для роботи у логістиці та на складах. 

Незважаючи на ряд невдач, Безос публічно підтримує Джессі і певен, що той робить саме ті дії, які від нього вимагаються прямо зараз. Сам Джессі стверджує, що працює над ефективністю команди і готовий до викликів, з якими зіштовхнулась Amazon прямо зараз. 

Amazon все ще входить до списку найдорожчих компаній світу. Попереду лише Apple, Microsoft та Alphabet.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук