Wired: Російська космічна програма розвалюється

Видання Wired публікує огляд цивільної космічної програми росії із висновком про те, що її перспективи невтішні. Публікуємо скорочений переклад статті.


Підбита війною та санкціями, росія зараз постала перед свідченням того, що її і так стражденна космічна програма розвалюється на шмаття. Лише за останні три місяці «Роскосмос» намагався щось зробити із двома гучними інцидентами. Спочатку на космічному апараті «Союз» сталося протікання охолоджувальної рідини. Потім те саме повторилося на одному із вантажних «Прогресів».

Попередники, Радянський Союз, запустили першу людину в космос. Але водночас із тим, як Міжнародна космічна станція добігає кінця свого життя, російське космічне агентство опинилося перед прірвою.

«Те, що ми бачимо зараз — послідовний розпад російської космічної програми», — говорить Брюс Макклінток, колишній аташе з безпеки у Посольстві США у Москві та чинний голова Space Enterprise Initiative дослідницької організації Rand Corporation. 10 років тому російські лідери обрали за пріоритет військову, а не цивільну космічну програму, із фокусом на супутниках та антисупутникових технологіях, за словами Макклінтока. І це вже дається взнаки.

Російський космічний флот розроблений таким чином, щоби його можна було втрачати. Історія серії ракет «Союз» та капсул для екіпажу з таким само ім’ям йде ще з часів Радянського союзу, хоч вони і зазнали оновлень. Апарати «Прогрес» також запускаються ракетами «Союз». Вантажні апарати, апарати з екіпажами та ракети — усе це одноразове. Анатолій Зак з RussianSpaceWeb вважає, що Роскосмос запускає по два «Союзи» щорічно, а щоб зробити один, потрібно 1,5-2 роки, тож значного космічного флоту в Роскосмосу немає.

Роскосмос розповідав про свої нещодавні технічні проблеми: «Союз МС-22», пристикований до МКС, зазнав протікання охолоджувальної рідини 14 грудня 2022. Астронавти дослідили його за допомогою роборуки Canadarm2, через інцидент російські космонавти вийшли у космос. А Роскосмос пізніше списав його на ефект від влучання мікрометеороїда.

11 лютого 2023 року російське агентство розповіло про ще одне протікання, цього разу на вантажному «Прогресі МС-21», яке призвело до розгерметизації. Роскосмос і це пояснив зовнішнім впливом. «Прогрес» відстикували від МКС, він згорів над Тихим океаном.

Мікрометеороїди можуть становити небезпеку для будь-якого космічного апарату, незалежно від того, хто ним керує або в якому він стані. Але російське пояснення не надто переконало експертів, які вважають, що Роскосмос переховує глибші проблеми. Макклінток думає, що таке пояснення може бути імовірним, але поки не підтвердженим.

І це не єдині інциденти: 2018 року в капсулі «Союз» з’явилась невелика діра, яку астронавти закрили. Через два місяці, у не пов’язаному із цим інциденті ракета «Союз» зазнала невдачі при старті.

Три протікання за кілька років, за словами експерта, вказують на загальний занепад російської цивільної космічної програми.

Зак також вказує, що вплив мікрометеороїдів на земній орбіті — дуже незначний. На його думку, шанси того, що метеороїди пошкодили дві охолоджувальні системи апарату, і нічого більше на МКС, за такий короткий проміжок часу, дуже близькі до нуля.

Роскосмос також думав над тим, щоб відстикувати «Союз», який зараз доєднаний до МКС, раніше запланованого, та замінити його іншим «Союзом». Це може бути ознакою технічних негараздів, про які росіяни публічно не кажуть.

Протягом дев’яти років NASA залежало від росії у тому, щоб доставляти астронавтів на МКС на «Союзі». Але 2020 року американська агенція почала використовувати капсули Crew Dragon від SpaxeX. Незабаром такі послуги надаватиме і Boeing.

У пілотованих запусках росія довго залежала від космодрому Байконур у Казахстані. Але ця країна змінила щорічну ціну за користування цим майданчиком, і в березні 2023 року казахська влада вилучила активи космодрому, ймовірно за борги Роскосмосу. росія намагалась зменшити свою залежність від Байконуру через зведення нового космодрому «Восточний», але проект заглух через проблеми з будівництвом та корупційні скандали.

Окрім проблем із пусками та протіканнями, у російської космічної програми є ще негаразди, пов’язані з МКС. За останні 25 років станція пов’язувала американську та російську космічні програми, але цей зв’язок слабшає, а станцію скоро зведуть з орбіти. NASA інвестує у комерційні космічні станції нового покоління, і перші їхні модулі заплановано до виводу на орбіту вже у 2030 році. У росії в цих проектах немає ролі, так само, як і у новій китайській космічній станції.

За словами очільників Роскосмосу, росія піде з МКС 2028 року і запустить свою космічну станцію. Але Павел Лузін, старший дослідник Jamestown Foundation, оцінює ці заяви скептично: йому невідомо про нові модулі або пілотовані капсули, які зараз будує росія.

Ця країна здатна буде робити великі космічні апарати, запускати супутники, але вона не буде великою космічною силою. Вона не літатиме поза низькою навколоземною орбітою.

За підтримки іншої космічної сили росія все ж має плани на Місяць. 2021 року російські та китайські чиновники оголосили, що разом будуватимуть дослідницьку станцію на Місяці. Але на думку експертів, у Китаю можуть бути політичні причини кооперуватися з росією, але не технологічні, враховуючи той стан занепаду, в якому зараз перебуває російська космічна програма.

За словами Вікторії Самсон, директора вашингтонського офісу Secure World Foundation, технологічні проблеми — погана ознака для космічної програми росії, враховуючи, що скоро вона лишиться без космічної станції. «Є фактор національного престижу для країн із космічними програмами. Радянський Союз, може, і запустив першу людину в космос, але 60 років потому росія постає перед майбутнім, коли вона уже не зможе цього повторити», — говорить експерт.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук