3 квітня набрав чинності законопроєкт N5270 щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів, який дозволить іноземцям здійснювати підприємницьку діяльність та сплачувати податки в Україні без залишення країни проживання.
Як повідомили в Мінцифри, завдяки закону іноземні IT-спеціалісти зможуть ставати підприємцями в Україні та сплачувати податки в український держбюджет. Зараз міністерство тестує проєкт та напрацьовує нормативно-правову базу.
Що передбачає е-резидентство?
Як повідомляв AIN.UA, е-резидентство — це спеціальний статус для іноземців, що відкриває можливість вести бізнес в Україні онлайн, без фізичної присутності. Запуск е-резидентства дозволить іноземцям:
- отримати статус е-резидента;
- зареєструватися як ФОП 3 групи без фізичної присутності в Україні;
- сплачувати єдиний податок у розмірі 5% від суми доходу;
- відкрити онлайн банківський рахунок для підприємницької діяльності.
При цьому оподаткування та звітність для е-резидентів будуть автоматизованими. А наявність таких платників податків сприятиме наповненню державного бюджету України та розвитку цифрового бренду держави
Як е-резидентство працюватиме?
За попередніми планами, які були озвучені в жовтні 2022 року, реєстрація, підключення банківських рахунків, та всі інші операції для отримання статусу е-резидента будуть повністю віддаленими. Тобто підприємцю навіть не потрібно буде фізично відвідувати Україну. Все працюватиме наступним чином.
- Фахівець реєструється у «Дії» та проходить фінансову та безпекову перевірку.
- Якщо все добре, він стає електронним резидентом — по факту, електронним платником єдиного податку на 3 групі без ПДВ та отримує ЕЦП.
- Відкриває дистанційно рахунок у банку. І саме банк буде податковим агентом для е-резидента;
- Е-резидент працює та сплачує податок — 5% від доходів в рамках ліміту ФОП 3 групи. Більше ліміту — 15%.
- Але йому будуть доступні тільки зовнішні контракти з експортом послуг.
- Всі документи в електронній формі, всі листування з ДПС онлайн, всі розрахунки — безготівкові.
Список країн, громадянам яких дозволено стати е-резидентами, України визначає уряд. Але такий статус точно не зможуть отримати громадяни росії, громадяни країн, що були внесені в «чорний список» FATF та особи, які мають дохід в Україні (окрім пасивного).