Переможець престижного фотоконкурсу відмовився від нагороди. Роботу згенерував ШІ

Переможець одного з найпрестижніших конкурсів з авторської фотографії Sony World Photography Award 2023 відмовився від нагороди. Він зізнався, що роботу, яку представив на конкурс, було згенеровано з допомогою штучного інтелекту. Про це повідомляє ВВС.

Що сталося

Німецький фотограф Борис Ельдагсен номінував на конкурс роботу під назвою Pseudomnesia: The Electrician («Псевдомнезія: Електрик»). Це приголомшливий чорно-білий портрет двох жінок різних поколінь, виконаний у ретро стилі. Зображення доволі пронизливе і викликає чимало рефлексій.

Фото: Gadget 360

Минулого тижня «Псевдоамнезія» перемогла у категорії креативність на Sony World Photography Award, але Борис відмовився від нагороди. Він зізнався, що створив роботу з використанням ШІ і номінував її, щоб ініціювати дискусію щодо майбутнього, яке чекає на фотографію.

«Дякую, що вибрали моє зображення та зробили цей момент історичним, оскільки це перше зображення, створене штучним інтелектом, яке виграло в престижному міжнародному конкурсі ФОТОГРАФІЇ. Хто з вас знав або підозрював, що його створив штучний інтелект? Щось тут це не так, правда?», – написав художник на своєму сайті.

Він додав, що «ШІ-генеровані зображення не мають змагатися з фотографією на подібних конкурсах».

«Це різні речі. ШІ – не фотографія. Отже, я не прийму нагороду», – зазначив Ельдагсен.

Кейс спровокував скандал. Як заявили організатори конкурсу, перш ніж Бориса оголосили переможцем, в обговореннях з суддівським комітетом він повідомляв, що робота є його «спільним твором» з ШІ. А креативна категорія дозволяє експериментальні підходи у створенні та обробці фотографії, включаючи використання сучасних інструментів, до яких можна віднести й ШІ. Тому Бориса допустили до конкурсу. Але згодом дискваліфікували та перервали всі обговорення.

Сам художник наполягає на тому, що судді мали більш уважно оцінювати роботу і могли б зрозуміти, що вона не може брати участь у конкурсі. Він зробив висновок, що подібні конкурси поки не готові до розповсюдження ШІ.

Чому це цікаво

Художник зізнається, що без його досвіду та навичок ШІ навряд чи згенерував би «Псевдоамнезію» такою, якою вона вийшла. Глибокою, пронизливою та, якщо відверто, трохи кріповою. Але сучасні діпфейки все важче відрізняти від реальних зображень, фото та відео. Чи зможе машина, що увібрала в себе досвід багатьох поколінь як звичайних людей, так і успішних митців, знецінити у майбутньому майстерність справжніх художників? Навряд. Але людям, схильним отримувати незаслужену винагороду за чесноти, якими вони насправді не володіють, ШІ може значно полегшити життя.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук