$17 млн у 20 проектів, підготовка нового фонду. Бліц з GP фонду SMRK Андрієм Довженком

Український фонд SMRK концентрується на інвестиціях в українські стартапи, збирає другий фонд, щоб мати змогу інвестувати більше, а ще — практично не обмежує себе в вертикалях для інвестицій. Редактор AIN.UA поговорив з керівним партнером фонду SMRK Андрієм Довженком про діяльність фонду, його плани та формат роботи.

Андрій Довженко. Фото надане автором.

Що з фондом зараз, наскільки активно ви інвестуєте? 

У нас фаза активності та ж, що і до початку повномасштабного вторгнення. Ми у постійному пошуку проектів, які допомагають розвивати економіку України та не є токсичними. З початком вторгнення додались нові вертикалі до інвестицій, але загалом фонд працює як і раніше. Якогось конкретного плану на цей, як і на минулі роки, немає: не ставимо за ціль інвестувати умовно $5 млн за рік, відштовхуємось від наявності цікавих стартапів. 

Що у вашому розумінні означає «розвивати економіку України»? 

Ціль фонду — інвестиції в українські проекти. Але що таке український проект? Ми для себе виробили такі критерії: 

  • більшість фаундерів мають українські паспорти та/або
  • більша частина команди знаходиться в Україні. 

Якщо проект критеріям відповідає, то ми собі робимо висновок, що він підтримує економіку України. 

Єдиними LP і надалі залишається Олександр Косован?

Так. 

Ми працюємо над фандрейзингом, щоб зібрати новий фонд, але станом на сьогодні єдиний LP — це Олександр. Він долучається до роботи фонду, але його основний фокус — MacPaw. За роботу фонду відповідаю я та Влад Тисленко.

Новий фонд — це умовно SMRK II? Тобто команда залишиться та сама, але буде кілька LP? Яку географія залучаєте: Україна, Європа, чи США? Який обʼєм?

Це міжнародні інвестори. Але сам фонд буде традиційно орієнтований саме на Україну. 

Я не буду казати, якого обʼєму фонд, оскільки не люблю говорити про щось до того, як це сталось. Буде результат — повідомимо. Можу сказати, що зараз ми не інвестуємо у раунді B, оскільки наш фонд на це не розрахований. З новим умовним SMRK II це зміниться. 

Тоді повернемось до здобутків, про які можемо говорити. Розкажіть про результати фонду SMRK на момент нашої розмови. 

За час існування фонду ми проінвестували 20 проектів. Загалом це близько $17 млн за майже 10 років роботи

Розкажете, у скільки оцінюєте свій портфель? 

Це ви хочете вийти на показники ефективності? Ми їх не розкриваємо (сміється). 

Як портфель пройшов 2022-й? 

З 20 проінвестованих у нас активних 12. З частиною ми зробили екзіти, частину ми були вимушені закрити. Так сталось з проектом Seadora (фонд інвестував у нього 2019 році, стартап займався швидкою доставкою морепродуктів). Бізнес постраждав від війни, вийти на інші ринки швидко не вдалось, хоча експансію почали ще перед вторгненням. 

Інші проекти почувають себе більш-менш добре і ми не очікуємо, що хтось закриється найближчим часом. Звичайно, ми підтримували проекти, які були найвразливіші, були вимушені доінвестовувати деякі наші проекти, а в інші інвестували планово. Доінвестували Carbominer, а в Esper Bionics була планова інвестиція. 

Ваш найбільший екзіт — Ajax. Але ви все ще залишаєтесь власником невеликої частки. Чекаєте IPO?

Це не жарти, ми справді чекаємо IPO.

Уявімо, стартап, що шукає інвестиції, вас не знає і вперше зараз прочитає. Розкажіть про фонд: які напрямки цікаві, який середній чек інвестицій?

Я почну з вилки. Ми просимо зазвичай до 20% акцій. Логіка така: ми розуміємо, що проект скоріше за все буде залучати ще кошти, і не один раз. Якщо ми візьмемо дуже багато акцій на першому інвестиційному раунді, то просто ми не залишимо достатньої кількості акцій для залучення наступних інвесторів. 

Щодо чеку, то це зазвичай від $500 000 до $1,5 млн, але це залежить від проекту. Середній чек у нас $700 000-$1 млн. Він зростає, бо у бізнесів зростають витрати. 

Однієї чи двох конкретних вертикалей, на які ми дивимось, немає. Проект, як я сказав вище, має мати звʼязок з Україною, бути технологічним та орієнтованим на заробіток глобально. 

Тобто ми відкриті для того, щоб інвестувати в якийсь новий проект, або якусь нову сферу, в яку ми не інвестували раніше. Якось додати якихось обмежень у нас не виходить, тому що як тільки ми собі якісь обмеження ставимо, то приходить дуже цікавий проект і ми в нього інвестуємо. Один з прикладів: після того, як ми інвестували в Ajax, то ми намагаємося не інвестувати в хардверні продукти. 

Але інвестували в Deus Robotics.

Так. Проінвестували Deus Robotics, тому що ми розуміємо, що це дуже крутий проект. Тому ми вже намагаємося якихось обмежень не ставити, а більше дивимося на сам проект: наскільки він технологічний, наскільки він підтримує розвиток України, наскільки він спрямований на глобальні ринки. Обмеження які в нас є – no gaming та no gambling.

Один з найважливіших критеріїв — глобальність продукту. 

В розмові ви згадали, що ніколи не мали проблем з доступом до стартапів — у вас є постійний діалог з ринком і охочими отримати фінансування. Як пояснюєте собі, чому до вас йдуть?

У нас гарна репутація і гарний нетворк. Ми фаундерс-френдлі і це не випадковість, тому що з трьох партнерів фонду два — підприємці, які самі робили ІТ-стартапи, і вони розуміють, що відчуває людина, яка вирішила запустити якийсь проект. Тому ставимося до фаундерів, які до нас приходять, з великим розумінням. 

Зазвичай до нас приходять проекти як до перших інвесторів зі списку, і якщо ми бачимо, що проект класний, то вони вже після нас ні до кого не йдуть і це нам дає конкурентну перевагу. 

Інший важливий момент — ми не вказуємо, кому як працювати. Звісно, ми майже завжди заходимо в борд, але при цьому намагаємось мати справу з професіоналами. Ми не бігаємо навколо стартапу, не наймаємо йому СТО чи маркетолога, не ліземо у операційну діяльність замість фаундерів з непроханими порадами.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук