В Україні у квітні розпочинається сезон спаржі. За останні кілька років цей овоч став дуже популярний серед українців. AIN.Business поговорив з фермою BroPRO, яка вирощує спаржу з 2019 року, про те як почати такий бізнес, скільки це коштує, які є види спаржі і кому вони її продають.
Як все починалося
BroPRO — ферма трьох братів. У 2018 році ми вирішили, що хочемо щось вирощувати. Тому почали вивчати культури і якось наш погляд впав на спаржу. Цей овоч лише набирав популярності в Україні. Тому ми відправилися у Нідерланди навчатися на одній із найбільших компаній, що займається селекціонуванням ви виведенням сортів Limgroup. Після стажування та вивчення всіх процесів вирощування та збору спаржі, ми купили в них перші саджанці і повернулися вирощувати їх в Україні.
Нам було важливо вирощувати екологічно чисті продукти, тому ми знайшли шматок землі, який до нас жодного разу ще не оброблявся.
Специфіка вирощування спаржі
Спаржа — це багаторічна рослина. При гарному догляді рослина може добре себе почувати 7-8 років. Для хорошого врожаю потрібно також скласти технологічну карту, яка залежить від сорту спаржі. Догляд повинен бути цілий рік.
Є багато сортів спаржі. Вони відрізняються від того, в якій широті та на якому континенті їх потрібно висаджувати. Наприклад для України потрібно обирати морозостійкі сорти. Також сорти відрізняються тим, наскільки вони захищені від тих, чи інших хвороб, і яку дають врожайність.
Для нашої ферми ми обрали три сорти:
- Xenolim — спаржа салатового кольору, це найпопулярніший вид;
- Erasmus — спаржа фіолетового кольору;
- Aspalim — спаржа зелена з фіолетовими вкрапленнями.
Ці сорти добре ростуть в нашому кліматі і дають дуже хороший врожай.
На жаль, в Україні сезон дуже короткий — квітень, травень і трохи червня. Сезон можна продовжити, але тоді спаржу потрібно вирощувати у теплицях.
Інвестиції та прибуток
Ми працюємо як ферма з 2019 року. У нас є понад 8 гектарів основної ділянки.Крім цього, є партнер, якому також вже допомагали саджати його ділянку, це близько 2 Га. А наступного року плануємо значно розширятися.
Ми замовляємо посадковий матеріал за півтора року до того, як плануємо висаджувати спаржу.
На один гектар нам потрібно 20 000 корінців. Ціна одного корінця від 40 до 80 центів в залежності від сорту. Тобто на один гектар ми приблизно витрачаємо 10 000 євро. Три роки ми майже нічого збираємо з ділянки, лише доглядаємо за рослиною. Тому наступною значною сферою витрат є зарплата людям.
Інші три ключові статті витрат:
- Побудований цех з робочою лінією, яка дозволяє мити й підрізати спаржу, щоб вона мала товарний вигляд.
- Встановлення спеціального промислового холодильника.
- Автомобіль, який доставляє спаржу з поля одразу в холодильник, не порушуючи ланцюжок холоду.
За технологічним процесом важливо, щоб ланцюжок холоду не був порушений. Спершу треба зібрати спаржу, потім одразу її охолодити, доставити в холодильник, і лише потім проводити інші маніпуляції: мити, підрізати. Таким чином вдається зберегти її свіжою значно довше.
«У нашій бізнес-моделі перші 4 роки, після того, як почали збирати урожай, ми повертаємо вкладені кошти. А останні 4 роки життєвого циклу рослини, це має бути період, коли ми заробляємо».
Хто купує спаржу
Ще до початку сезону ми стараємося підписати контакти з бізнесами. Найбільшими нашими клієнтами є ресторани у Дніпропетровській та Запорізькій областях.
У цих областях у нас є велика перевага, бо ми можемо доставити їм дуже свіжу спаржу. А це дуже важливо для закладів, які стежать за якістю продукції.
Також зараз ми активно запрошуємо до співпраці заклади з Полтавської області. І працюємо над тим, щоб цього року наша спаржа з’явилася у національних мережах супермаркетів.
І дуже невелику частину врожаю у нас купують через сайт або Instagram.
Чому цей овоч такий популярний
На нашу думку, спаржа популярна, бо це перший ґрунтовий овоч який дозріває після зими на рідній землі. А ще це універсальний гарнір, який смакує з рибою, м’ясом, і навіть з картоплею і салом.
Водночас? в Україні цей овоч ще не досягнув вершини своєї популярності. Наприклад споживання спаржі у Німеччині чи Нідерландах на одну людину у 7 чи 8 разів більше, ніж в Україні.
Як обрати хорошу спаржу?
Якість спаржі залежить від якості землі, на якій вона вирощується, від сорту та кількості сонячних днів. Є три способи визначити свіжість цього овоча:
- Потерти один пагін спаржі об інший. Ви маєте почути характерний скрип. Якщо спаржа скрипить, це означає, що вона якісна і свіжа.
- Переламати один пагін, щоб визначити наскільки він соковитий і хрусткий.
- Скуштувати сиру спаржу, вона має бути схожа смакувати як зелений горошок.
Раніше AIN.Bisiness розповідав про грант для громадських і юридичних організацій, що допомагають аграріям: