Засновник OpenAI залучає $100 млн на новий проект — Worldcoin, його оцінка вже $1 млрд. Що це?

Читати на RU

Колишній президент Y Combinator, співзасновник та генеральний директор OpenAI Сем Альтман має намір залучити $100 млн інвестицій на свій новий стартап. Worldcoin – це криптовалютний проект, який підтверджує особистість з допомогою сканування райдужної оболонки очей для безоплатного розподілення токенів.

Наразі проект в беті і за планом буде повноцінно запущений у першій половині 2023 року. Між тим, Альтман вже залучив $25 млн з оцінкою в $1 млрд. В проект повірили Andreessen Horowitz (a16z), Coinbase Ventures, Digital Currency Group (материнська компанія CoinDesk) та ангел-інвестори, включаючи криптомільярдера Сема Бенкмана-Фріда та Рейда Хоффмана, співзасновника LinkedIn.

Алекс Бланія та Сем Альтман. Фото взяте з CoinDesk

Як це працює

Worldcoin працює в мережі Ethereum та має обмежену емісію в 10 мільярдів коїнів. Як повідомив співзасновник проекту Алекс Бланіа, 8 мільярдів з них будуть розподілені по всьому світу. Мета компанії – надати worldcoin «кожній людині на землі», тоді як 2 мільярди worldcoin будуть зарезервовані для Worldcoin Foundation, яка незабаром буде створена для інвесторів.

«Worldcoin будує найбільшу в світі ідентифікаційну та фінансову мережу як громадську компанію, надаючи право власності кожному. Ми прагнемо створити загальний доступ до глобальної економіки незалежно від країни чи походження, прискорюючи перехід до економічного майбутнього, яке вітає та приносить користь кожній людині на планеті», – сказано в описі проекту на сайті.

Яку саме користь, окрім безкоштовних токенів – наразі важко зрозуміти. Worldcoin буквально пропонує свою криптовалюту в обмін на погляд у хромовану кулю, яка сканує райдужну оболонку ока. Ці кулі мають футуристичний вигляд і називаються Orb. Сканування ока – це, власне, спосіб пересвідчитись, що ніхто не отримає виплату декілька разів.

Фото взяте з Morning brew

Сума, яку можуть отримати користувачі в обмін на скан свого ока, залежить від того, на якому етапі розгортання проекту вони були залучені, і зменшуватиметься по мірі залучення все більшої кількості людей. В стартапі говорять, що разова виплата коливатиметься в межах від $200 до $10. Ця сума розподіляється протягом двох років, причому 10% доступні відразу в додатку гаманця, створеному з допомогою Orb.

Кулі розподілятимуть сторонні підрядники, яких Worldcoin називає «Операторами орбів». Вони поширюватимуть кулі по світу, встановлюючи їх у метро, університетських кампусах тощо.

Worldcoin планує, що до 2023 року більше мільярда людей «проскануються» з допомогою Orb. Компанія базується в Берліні та наразі має близько 70 співробітників і близько 30 Orb. Починаючи з листопада, Worldcoin планує збільшити виробництво до 4000 Orb на місяць, які планується розподіляти по всьому світу.

Оператор Орба в Чилі. Фото взяте з CoinDesk

За що критикують Worldcoin?

Стартап вже викликав чимало обговорень на тему приватності. Як пише Vice, прихильники біометрії вважають, що використання частин тіла для ідентифікації людей може бути більш безпечним і може зупинити шахрайство. З іншого боку, критики зазначають, що системи біометричної ідентифікації можуть мати вбудовані недоліки, адже це дуже конфіденційна інформація, яку неможливо замінити.

«Якщо ваш номер соціального страхування стане відомим зловмиснику, ви зможете отримати новий номер соціального страхування. Якщо номер вашої кредитної картки витік, ви можете отримати новий номер кредитної картки. Якщо біометричне сканування вашого обличчя просочиться, ви не зможете отримати нове обличчя», – пояснював рік тому Еван Грір, заступник директора групи захисту цифрових прав Fight for the Future.

У свою чергу, Бланія наполягає, що скани сітківок користувачів ніде не зберігаються, а імена користувачів та інша ідентифікаційна інформація взагалі не збирається. Після сканування користувачу присвоюється унікальний ідентифікатор – це все, що наразі відомо про систему. Більше інформації про те, як працює верифікація користувача, за словами Альтмана, буде доступно пізніше.

Інший пункт сумнівів стосовно Worldcoin полягає в тому, що проект, схоже, потребує централізованого контролю над валютою — і це суперечить принципам, що лежать в основі технологій, заснованих на блокчейні.

«Вочевидь, Worldcoin хоче створити глобальну систему ідентифікації на основі мільярдів високочутливих біометричних ідентифікаторів. І все це в обмін на валюту, яка може виявитися нічого не вартою», – коментує Джон Девіссон, юрист Electronic Privacy Information Center (EPIC).

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук