Професійно-технічну освіту недооцінюють. Зокрема, й через засилля радянських стереотипів: мовляв, туди вступають лише ті, кого більше нікуди не взяли. Розповідаємо про те, як реформа профтехосвіти бореться із застарілими міфами й робить робітничі професії дедалі популярнішими в Україні.

Після старту Програми ЄС «EU4Skills: Кращі навички для сучасної країни» та схвалення концепції «Сучасна професійно-технічна освіта» 2019 року в Україні розпочалося реформування закладів профтехосвіти. Тоді, за статистикою Міністерства освіти і науки України, лише 20% українських випускників шкіл обирали профтехосвіту (у деяких країнах Європи цей показник сягав 70%).

«Професійна освіта — це можливість для людей незалежно від віку, статі, вподобань повністю реалізувати власний потенціал. А ми, своєю чергою, реагуємо на зміни в освітніх програмах – підвищуємо гнучкість профтехосвіти, створюємо індивідуальні програми та курси, залучаємо до навчання молодь і дорослих, безробітних, переселенців і людей, які за кордоном, але планують повернутися до України», — каже заступниця директора Квасилівського професійного ліцею Людмила Кравців.

У цьому ліцеї навчають за спеціальностями, актуальними на ринку праці. Зокрема, це слюсарі з ремонту колісних транспортних засобів, водії автотранспортних засобів категорії В, С, електрогазозварники, рихтувальники кузовів, кухарі та кондитери. 

«Я впевнена, що ці професії не лише актуальні на ринку праці, а й дають змогу відкрити власну справу навіть у невеликому містечку чи селі», — зауважує Людмила Кравців.

Так, випускник Квасилівського професійного ліцею Вадим Закотій 2015 року відкрив у Рівному логістичну фірму, яка займається перевезеннями по Україні. Нині тут працюють четверо водіїв, є договір із хлібзаводом «Рум’янець».

«Звісно, після закінчення профтеху важко відразу відкрити щось своє, потрібен капітал. Майбутнім випускникам раджу попрацювати за фахом і накопичити кошти. Водночас це — досяжна ціль. Наприклад, нещодавно я зміг придбати приміщення на 300 квадратних метрів, де планую обладнати автосервіс», — говорить Вадим Закотій.

Шлях до власної справи й успіху

Профтехосвіта — нагода здійснити свою мрію і займатися улюбленою справою. Так сталося в житті криворіжця Григорія Чадая.

«Я ні хвилини не сумнівався, коли подавав документи до профтеху, бо з дитинства любив автомобілі та хотів працювати у цій галузі. Та вже тоді розумів, що без знань і досвіду нічого не вийде», — говорить Григорій Чадай

Григорію Чадаю нині 27. Він володіє трьома автомайстернями. Сервіс та якість ремонту автомобілісти оцінюють достатньо високо, задля цього навіть приїздять з інших міст. Майстер пов’язує це з гарною базою, яку він здобув під час навчання і практики. 

«Коли 2015 року я закінчив профтех, вирішив продовжити навчання у Криворізькому національному університеті на суміжній спеціальності. Пішов просто, щоб здобути вищу освіту: знань мені не бракувало. Тож перший бокс для ремонту авто відкрив майже відразу після закінчення», —  говорить Григорій

Після відкриття першого боксу справи пішли вгору, і Григорій зміг відкрити ще дві майстерні. Сьогодні в його команді працює п’ять майстрів. Щодня хлопці обслуговують автомобілі водіїв, які звертаються до майстерень. А після початку повномасштабної війни почали ремонтувати авто для військових.

«Серед наших майстрів працюють випускники профтехів, вони — дійсно профі. Тому я оцінюю базу професійно-технічної освіти не лише на власному досвіді», — розповідає Григорій Чадай.

Його історія, як і досвід випускників закладів профтехосвіти, доводить: успішність не залежить від диплома вищого навчального закладу. Значення має лише бажання та любов до власної справи.  

Дуальна освіта як нагода покращити знання й досвід

Одним з основних стейкголдерів професійно-технічної освіти є роботодавці. Вони зацікавлені у кваліфікованих кадрах і готові інвестувати в їхнє навчання. Тож дуальна форма освіти в українському профтесі набирає обертів: саме її вважають головним освітнім трендом розвинених світових економік. 

Дуальне навчання передбачає 70% практики на підприємстві та лише 30% теорії в закладі освіти. 

Щороку кейсів успішного навчання за дуальною формою в Україні дедалі більше. За даними Міністерства освіти і науки України, є профтехи, де так навчаються майже 35% учнів. 

Можливості випускників і студентів 

Звісно, визначитися з професією після дев’ятого та одинадцятого класів — непросте завдання. Нині у Кривому Розі — 14 закладів професійно-технічної освіти, які навчають фахівців для всіх галузей виробництва. Дізнатися більше про те, як працює профтех, а також про перспективи майбутнього працевлаштування випускники 9-х та 11-х класів можуть під час щорічних ярмарків вакансій.

Так, цьогоріч на ярмарку навчальні заклади представили 40 локацій, на кожній з яких розповідали про умови та етапи вступу, навчально-матеріальну базу закладу освіти, про свої досягнення й про студентське життя. 

Також чудова нагода побачити профтех, педагогів і студентів наживо, поговорити з тими, хто вже здобуває робітничу професію, побачити навчальні аудиторії та ознайомитися з процесом навчання — дні відкритих дверей. Такі заходи заклади профтехосвіти часто влаштовують напередодні старту вступної кампанії. Перед вибором закладу рекомендуємо ознайомитися з умовами вступу, адже у кожного профтеху свої вимоги та особливості.


Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та Програми.